Knowledge (8.x-1.3) - en to sv translation catalogue (199 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Public
sv: Offentlig

en: Audience
sv: Målgrupp

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: new
sv: nytt

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Overview
sv: Översikt

en: Edit
sv: Redigera

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: None
sv: Ingen

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Total
sv: Totalt

en: type
sv: typ

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Created
sv: Skapad

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Roles
sv: Roller

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Revisions
sv: Versioner

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Count
sv: Antal

en: Mode
sv: Läge

en: Items
sv: Poster

en: Authored by
sv: Författad av

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Customers
sv: Kunder

en: Customer
sv: Kund

en: Desc
sv: Fallande

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Company
sv: Företag

en: General
sv: Allmän

en: Start
sv: Från

en: Role
sv: Roll

en: fields
sv: fält

en: Flag
sv: Flagga

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Hidden
sv: Dold

en: Approved
sv: Godkänd

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Revert
sv: Återställ

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: Promote
sv: Lansera

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Scope
sv: Omfattning

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Product
sv: Vara

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Percentage
sv: Procent

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Apply
sv: Applicera

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Form
sv: Formulär

en: Permission
sv: Behörighet

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: Language code
sv: Språkkod

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Context
sv: Sammanhang

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Offset
sv: Kompensera

en: About
sv: Om

en: Translate
sv: Översätt

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Citation
sv: Citat

en: Uses
sv: Använder

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Delete all revisions
sv: Radera alla versioner

en: No role
sv: Ingen roll

en: Link settings
sv: Inställningar för länk

en: Correct
sv: Rätt

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: No user
sv: Ingen användare

en: Show teaser-style link
sv: Visa ingresslänk

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Fix
sv: Korrigera

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Structure
sv: Struktur

en: Progress
sv: Framsteg

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The block cannot be placed in this region.
sv: Blocket kan inte placeras i denna region.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Author textfield
sv: Textfält för författare

en: Weight for @block block
sv: Vikt för block @block

en: View reports, updates, and errors.
sv: Visa rapporter, uppdateringar och felmeddelanden.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Wave
sv: Våg

en: Asc
sv: Stigande

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Approved status
sv: Status för godkänd

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: Target entity type
sv: Mål för objektstyp

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
sv: Placera block <span class="visually-hidden">i regionen %region</span>

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: @label (disabled)
sv: @label (inaktiverad)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

en: @interval hence
sv: @interval därav
