Knowledge (8.x-1.4) - en to pt translation catalogue (213 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Audience
pt: Audiência

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: new
pt: novo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Created
pt: Criado

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: Roles
pt: Papéis

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Mode
pt: Modo

en: Items
pt: Itens

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Merge
pt: Juntar

en: Customers
pt: Clientes

en: Customer
pt: Cliente

en: Desc
pt: Decrescente

en: Frequency
pt: Frequência

en: Company
pt: Empresa

en: General
pt: Geral

en: Start
pt: Iniciar

en: Note
pt: Nota

en: Role
pt: Papel

en: fields
pt: campos

en: Flag
pt: Alerta

en: Do nothing
pt: Fazer nada

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Author Name
pt: Nome do Autor

en: Promote
pt: Promover

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Scope
pt: Escopo

en: Promotion
pt: Promoção

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Not published
pt: Não publicado

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Publisher
pt: Autor

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Visitantes não podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Visitantes podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Visitantes têm que enviar sua informação para contato

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Context
pt: Contexto

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Offset
pt: Deslocamento

en: About
pt: Sobre

en: Translate
pt: Traduzir

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Citation
pt: Citação

en: Uses
pt: Usos

en: Posted in
pt: Enviado em

en: Delete all revisions
pt: Excluir todas as revisões

en: No role
pt: Sem papel de usuário

en: Link settings
pt: Configurações do link

en: Correct
pt: Correta

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: No user
pt: Sem usuário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language settings
pt: Configurações de idioma

en: - All -
pt: - Todos -

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Assigned To
pt: Atribuído a

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Structure
pt: Estrutura

en: Progress
pt: Progresso

en: Moderation state
pt: Estado da moderação

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nessa região.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
pt: Aviso: Dê apenas para papéis de confiança. Esta permissão tem implicações de segurança.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Author textfield
pt: Campo de texto Autor

en: The roles of the user.
pt: Os papéis do usuário.

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: View reports, updates, and errors.
pt: Ver relatórios, atualizações e erros.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Asc
pt: Ascendente

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

en: Approved status
pt: Status aprovado

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Last saved
pt: Salvo em

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi salvo

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A menos que você esteja tendo problemas com paginadores relacionados a esse campo, isso deve ser deixado em 0. Se você estiver usando múltiplos paginadores em uma página, pode ser necessário configurar esse número para um valor mais alto para não entrar em conflito com a matriz ?page=. Valores altos podem adicionar muitas vírgulas em suas URLs e por isso, evite-os.

en: Pager ID: @id
pt: ID do índice: @id

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade alvo

en: Overriding default settings
pt: Sobrescrevendo configurações padrão

en: Target Entity Type ID
pt: ID do tipo de entidade de destino

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Display the author name.
pt: Exibe o nome do autor.

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
pt: Colocar bloco <span class="visually-hidden">na região %region</span>

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: Entity Revision
pt: Revisão da Entidade

en: Changed year + month
pt: Ano e mês da mudança

en: Changed year
pt: Ano da mudança

en: Changed month
pt: Mês da mudança

en: Changed day
pt: Dia da mudança

en: Changed week
pt: Semana da mudança

en: @label (disabled)
pt: @label (desativado)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

en: @interval hence
pt: @interval
