Knowledge (8.x-1.1) - en to tr translation catalogue (190 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Public
tr: Açık

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Action
tr: Eylem

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: new
tr: yeni

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Total
tr: Toplam

en: type
tr: tür

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Field name
tr: Alan adı

en: Count
tr: Sayaç

en: Mode
tr: Kip

en: Items
tr: Öğeler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Customer
tr: Müşteri

en: Desc
tr: Azalan

en: Company
tr: Şirket

en: General
tr: Genel

en: Start
tr: Başlangıç

en: Role
tr: Rol

en: fields
tr: alanlar

en: Flag
tr: İşaretle

en: Original
tr: Orjinal

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Approved
tr: Onaylı

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: Promote
tr: Destekle

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Permissions
tr: İzinler

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Permission
tr: İzinler

en: Anonymous posters may not enter their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini giremez

en: Anonymous posters may leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girebilir

en: Anonymous posters must leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girmek zorundadır

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: About
tr: Hakkında

en: Translate
tr: Çevir

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Uses
tr: Kullanım

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: Link settings
tr: Bağlantı ayarları

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Show teaser-style link
tr: Özet bilgi stili bağlantıyı göster

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Structure
tr: Yapı

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu iznin güvenlik etkileri vardır.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Author textfield
tr: Yazar yazı alanı

en: View reports, updates, and errors.
tr: Raporlar, güncellemeler ve hataları görüntüleyin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Hash
tr: Karma

en: Asc
tr: Artan

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Use site default RSS settings
tr: Sitenin varsayılan RSS ayarlarını kullan

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Approved status
tr: Onay durumu

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu alanla ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece değeri 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: Pager ID: @id
tr: Sayfalayıcı kimliği: @id

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Overriding default settings
tr: Varsayılan ayarlar geçersiz kılınıyor

en: Target Entity Type ID
tr: Hedef Varlık Tipi Kimliği

en: Display the author name.
tr: Yazar adını göster.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: Changed year + month
tr: Değiştirildiği yıl + ay

en: Changed year
tr: Değiştirildiği yıl

en: Changed month
tr: Değiştirildiği ay

en: Changed day
tr: Değiştirildiği gün

en: Changed week
tr: Değiştirildiği hafta

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

en: @interval hence
tr: @interval sonra
