Kontainer media (1.1.1) - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Remove
pt: Remover

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Label
pt: Rótulo

en: Format
pt: Formato

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Original image
pt: Imagem original

en: Width
pt: Largura

en: Media
pt: Mídia

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Reference
pt: Referência

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Template id
pt: ID do template

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Placeholder for URL
pt: Placeholder para a URL

en: Placeholder for link text
pt: Placeholder para o texto do link

en: Entity reference autocomplete display format settings
pt: Configurações do formato de apresentação do autocompletamento da referência de entidade

en: Link format settings
pt: Configurações de formato de link

en: Responsive image style
pt: Estilo de imagem responsiva

en: Responsive image style: @responsive_image_style
pt: Estilo de imagem responsiva: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
pt: Selecione um estilo de imagem responsiva.

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
pt: Falha ao carregar o estilo de imagem responsiva: “@style“ ao exibir a imagem responsiva.

en: Configure Responsive Image Styles
pt: Configurar estilos de imagem responsiva

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
pt: Número máximo de sugestões do autocompletar.
