Kontainer media (1.1.4) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Status
fr: État

en: Remove
fr: Retirer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Original image
fr: Image originale

en: Width
fr: Largeur

en: Media
fr: Média

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Reference
fr: Référence

en: Machine name
fr: Nom système

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Template id
fr: Id du gabarit

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Media type
fr: Type de média

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Placeholder for URL
fr: Placeholder pour l'URL

en: Placeholder for link text
fr: Placeholder pour le texte du lien

en: Entity reference autocomplete display format settings
fr: Paramètres du format d'affichage de l'autocomplétion de référence à une entité

en: Link format settings
fr: Paramètres du format de lien

en: Responsive image style
fr: Style d'image adaptatif

en: Responsive image style: @responsive_image_style
fr: Style d'image adaptatif : @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
fr: Sélectionner un style d'image adaptatif.

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
fr: Echec de chargement du style d'image adaptatif: "@style" lors de l'affichage de l'image responsive.

en: Configure Responsive Image Styles
fr: Configurer Responsive Image Styles

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fr: Nombre maximum de suggestions d'autocomplétion.
