Kontainer media (1.1.5) - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Remove
tr: Kaldır

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Label
tr: Etiket

en: Format
tr: Biçim

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Width
tr: Genişlik

en: Media
tr: Medya

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Reference
tr: Kaynak

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Placeholder for URL
tr: URL adresinin yer tutucusu

en: Placeholder for link text
tr: Bağlantı metninin yer tutucusu

en: Entity reference autocomplete display format settings
tr: Varlık başvurusu otomatik tamamlama gösterim biçimi ayarları

en: Link format settings
tr: Bağlantı biçimi ayarları

en: Responsive image style
tr: Duyarlı resim stili

en: Responsive image style: @responsive_image_style
tr: Duyarlı resim stili: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
tr: Duyarlı bir resim stili seçin.

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
tr: Duyarlı görsel görüntülenirken duyarlı görsel stili (“@style“) yüklenemedi.

en: Configure Responsive Image Styles
tr: Duyarlı Görsel Stillerini Yapılandır

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.
