Kontainer media (1.1.5) - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Remove
uk: Вилучити

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Label
uk: Мітка

en: Format
uk: Формат

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Width
uk: Ширина

en: Media
uk: Медіа

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Reference
uk: Посилання

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Base URI
uk: Основний ресурс URI

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Media type
uk: Тип носія

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Placeholder for URL
uk: Заповнювач для URL-адреси

en: Placeholder for link text
uk: Заповнювач для тексту посилання

en: Entity reference autocomplete display format settings
uk: Налаштування формату відображення автодоповнення посилання на сутність

en: Link format settings
uk: Налаштування формату посилання

en: Responsive image style
uk: Адаптивний стиль зображення

en: Responsive image style: @responsive_image_style
uk: Адаптивний стиль зображення: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
uk: Оберіть адаптивний стиль зображення.

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
uk: Не вдалося завантажити адаптивний стиль зображень: “@style“ при відображенні адаптивного зображення.

en: Configure Responsive Image Styles
uk: Налаштувати адаптивні стилі зображень

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.
