Localization client (3.0.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: Language
ru: Язык

en: Search
ru: Поиск

en: Save
ru: Сохранить

en: Text
ru: Текст

en: Contains
ru: Содержит

en: Close
ru: Закрыть

en: Stats
ru: Статистика

en: Source
ru: Источник

en: Multilingual
ru: Многоязычность

en: Translation
ru: Перевод

en: Skip
ru: Пропустить

en: About
ru: Информация

en: Update settings
ru: Настройки обновления

en: Translation interface
ru: Интерфейс перевода

en: Address of localization server to use
ru: Адрес сервера локализации для использования

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
ru: Данный сервер не может обработать запрос API удаленных предложений перевода v2.0

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
ru: Убедитесь, что указанный сервер может обрабатывать удаленные представления строк. Поддерживаемые языки: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
ru: Указан неправильный адрес сервера локализации. Убедитесь, что вы указали правильный адрес сервера.

en: Client settings
ru: Настройки клиента

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
ru: Делает возможным перевод интерфейса Drupal сразу на текущей странице.

en: Translation sent and accepted by @server.
ru: Перевод отправлен и принят сервером @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
ru: Перевод отклонен сервером @server. Причина: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
ru: Соединение с @server прервалось с ошибкой: %error_code: %error_message.

en: Use server
ru: Использовать сервер

en: Disable on-page translation on the following system paths
ru: Запретить перевод "на странице" для следующих системных путей

en: One per line. Wildcard-enabled. Examples: system/ajax, admin*
ru: Один на строку. Метасимволы доступны. Например: system/ajax, admin*

en: Your API key for @server
ru: Ваш ключ API для @server

en: All changes made will be automatically submitted to :server too. Thanks for contributing!
ru: Все внесенные изменения будут автоматически отправлены на так же на :server. Спасибо за вклад!

en: <a href=":edit">Set your personal API key</a> to contribute translations automatically to :server. Thanks for contributing!
ru: <a href=":edit">Укажите ваш персональный ключ API</a> чтобы автоматически отправлять переводы на :server. Спасибо за ваше участие в развитии Drupal!

en: Enable sharing translation modifications with server
ru: Включите совместное использование изменений перевода с сервером

en: Save and contribute
ru: Сохранить и внести свой вклад

en: Just contributed a translation to the community. Great job! | Contributed @count translations to the community, rock!
ru[0]: Просто внес перевод в сообщество. Отличная работа!
ru[1]: Внесено @count перевода в сообщество, так держать!
ru[2]: Внесено @count переводов в сообщество, так держать!

en: Localization Client Contributor
ru: Клиента локализации

en: Contribute directly to the community from the convenience of your site.
ru: Вклад непосредственно в сообщество с вашего сайта.

en: Contribute translations to localization server
ru: Вносить переводы на сервер локализации

en: Allows users to contribute translations to a remote localization server.
ru: Позволяет пользователям вносить переводы на удалённый сервер локализации.

en: Translate page
ru: Перевести страницу

en: On-page tool for easier interface translation.
ru: Инструмент на странице для облегчения перевода интерфейса.

en: Use on-page interface translation
ru: Использовать перевод на странице

en: Localization client settings
ru: Настройки клиента локализации

en: @percent% translated
ru: @percent% переведено

en: Find and translate
ru: Найти и перевести

en: Untranslated strings
ru: Непереведённые строки

en: Translated strings
ru: Переведённые строки

en: You should provide a server address, such as https://localize.drupal.org/
ru: Вы должны ввести адрес сервера, такой как https://localize.drupal.org/

en: The translation saving was successfully, but nothing changed.
ru: Сохранение перевода было успешным, но ничего не изменилось.

en: Localization Client Contributor settings
ru: Настройки клиента локализации

en: Localization server url
ru: URL сервера локализации
