Localization client (3.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (53 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Search
uk: Пошук

en: Save
uk: Зберегти

en: Text
uk: Текст

en: Contains
uk: Містить

en: Close
uk: Закрити

en: Stats
uk: Статистика

en: Source
uk: Джерело

en: Multilingual
uk: Багатомовність

en: Translation
uk: Переклад

en: Skip
uk: Пропустити

en: About
uk: Про модуль

en: Update settings
uk: Оновити налаштування

en: Translation interface
uk: Інтерфейс перекладу

en: Address of localization server to use
uk: Адреса сервера локалізації для використання

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
uk: Запропонований сервер не здатний працювати з API віддаленого передавання v2.0.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
uk: Виконана перевірка і зазначений сервер може працювати з віддаленим передаванням рядків. Підтримувані мови: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
uk: Зазначена неправильна адреса сервера локалізації. Переконайтеся, що ви вказали правильну адресу сервера.

en: Client settings
uk: Налаштування клієнта

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
uk: Робить можливим переклад інтерфейсу Drupal безпосередньо на сторінці.

en: Translation sent and accepted by @server.
uk: Переклад надісланий і прийнятий сервером @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
uk: Переклад відхилено сервером @server. Підстава: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
uk: Зв'язок із сервером @server перервався з наступною помилкою: %error_code: %error_message.

en: Disable on-page translation on the following system paths
uk: Вимкнути переклад "на сторінці" за наступними системними шляхами

en: One per line. Wildcard-enabled. Examples: system/ajax, admin*
uk: Один на рядок. Можливі мета-символи. Приклади: system/ajax, admin*

en: Your API key for @server
uk: Ваш ключ API для @server

en: Localization Client Contributor allows users to contribute translations to the community from the convenience of their site. The community server is configured globally while each user needs access on the server and their own API key configured locally to identify with the server for contribution to happen.
uk: Співавтор клієнта локалізації дозволяє користувачам додавати свої переклади до спільноти безпосередньо з свого сайту. Сервер спільноти налаштований на загальний доступ, в той час як кожний з користувачів для доступу та ідентифікації на ньому з метою додавання перекладів має локально вказати свій ключ API.

en: The default community server is <a href=":server">:server</a> and may be changed on <a href=":configure">the configuration page</a>.
uk: Основний сервер спільности <a href=":server">:server</a> і він може бути змінений на <a href=":configure">сторінці налаштувань</a>.

en: Users need the <em>Contribute translations to localization server</em> permission to contribute to the community server as well as their personal API key configured on their user profile.
uk: Для додавання перекладів на сервер спільноти користувачі повинні мати повноваження <em>Додавання перекладів на сервер локалізації</em> і налаштувати в своєму профілі особистий ключ API.

en: To contribute to a community server, permissions are required on the server side as well. <a href=":server">To contribute to :server, see the <em>How to contribute</em> section there.</a>
uk: Для передавання на сервер спільноти також потрібно мати відповідні повноваження на боці сервера. <a href=":server">Інформацію передавання перекладів на сервер :server, дивіться у розділі <em>How to contribute</em>.</a>

en: All changes made will be automatically submitted to :server too. Thanks for contributing!
uk: Всі виконані зміни будуть також автоматично надіслані на сервер :server. Дякуємо за внесок!

en: <a href=":edit">Set your personal API key</a> to contribute translations automatically to :server. Thanks for contributing!
uk: Для автоматичного додавання перекладів на :server <a href=":edit">вкажіть особистий ключ API</a>. Дякуємо за внесок!

en: Enable sharing translation modifications with server
uk: Увімкнути обмін змінами перекладів з сервером

en: Save and contribute
uk: Зберегти і передати

en: Just contributed a translation to the community. Great job! | Contributed @count translations to the community, rock!
uk[0]: Переклад переданий спільноті. Чудова робота!
uk[1]: @count переклади передано спільності, клас!
uk[2]: @count перекладів передано спільності, клас!

en: Localization Client Contributor
uk: Співавтор клієнта локалізації

en: Contribute directly to the community from the convenience of your site.
uk: Напряму передавайте свої переклади у спільноту безпосередньо з сайту.

en: Contribute translations to localization server
uk: Внести переклади на сервер локалізації

en: Allows users to contribute translations to a remote localization server.
uk: Дозволяє користувачам вносити переклад на віддалений сервер локалізації.

en: Localization contributor API key
uk: Ключ API співавтора локалізації

en: Localization client contributor API key
uk: Ключ API співавтора клієнта локалізації

en: API key for localization contribution.
uk: Ключ API для внесення перекладів.

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to <a href=":server">:server</a>.
uk: Це унікальний ключ, що дозволить відправляти переклади на віддалений сервер. Щоб отримати ключ API, відвідайте сторінку <a href=":server">:server</a>.

en: Localization client contributor key
uk: Ключ співавтора клієнта локалізації

en: Translate page
uk: Перекласти сторінку

en: Localization Client Interface
uk: Інтерфейс клієнта локалізації

en: On-page tool for easier interface translation.
uk: Сторінковий засіб для зручного перекладу інтерфейсу.

en: Use on-page interface translation
uk: Використовувати сторінковий переклад інтерфейсу

en: Localization client settings
uk: Налаштування клієнта локалізації

en: @percent% translated
uk: @percent% перекладено

en: Find and translate
uk: Знайти та перекласти

en: Untranslated strings
uk: Неперекладені рядки

en: Translated strings
uk: Перекладені рядки
