Localization client (8.x-1.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: Language
sv: Språk

en: Search
sv: Sök

en: Save
sv: Spara

en: Contains
sv: Innehåller

en: Close
sv: Stäng

en: Stats
sv: Statistik

en: Source
sv: Källa

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: Translation
sv: Översättning

en: Skip
sv: Hoppa över

en: About
sv: Om

en: Update settings
sv: Uppdatera inställningar

en: Address of localization server to use
sv: Adress att använda för språkanpassningsserver

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
sv: Den angivna servern kunde inte hantera version 2.0 av API:t för fjärrbifogning.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
sv: Bekräftade att den angivna servern kan hantera fjärrbifogning av strängar.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
sv: Ogiltig adress för språkanpassningsserver angiven. Kontrollera att du angivit den rätta adressen.

en: Translate interface
sv: Översätt gränssnitt

en: Client settings
sv: Inställningar för klient

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
sv: Gör det möjligt att översätta gränssnittet för Drupal direkt på sidan.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
sv: Du bör tillhandahålla en serveradress, såsom http://localize.drupal.org

en: Translation sent and accepted by @server.
sv: Översättning skickad och godkänd av @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
sv: Översättning nekades av @server. Orsak: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
sv: Anslutningen med @server bröts med följande felmedelande: %error_code: %error_message.

en: Disable on-page translation on the following system paths
sv: Inaktivera översättning direkt på sidan på följande systemsökvägar

en: One per line. Wildcard-enabled. Examples: system/ajax, admin*
sv: En per rad, jokertecken är möjligt. Exempel: system/ajax, admin*

en: Your API key for @server
sv: Din API-nyckel för @server

en: Mock server XMLRPC interface
sv: Gränssnitt för XMLRPC åt imiterad server

en: Localization Client Contributor allows users to contribute translations to the community from the convenience of their site. The community server is configured globally while each user needs access on the server and their own API key configured locally to identify with the server for contribution to happen.
sv: Localization Client Contributor låter användare bidra med översättningar till gemenskapen enkelt från deras webbplats. Gemenskapens servern är konfigurerad globalt medan varje användare behöver åtkomst på servern och sin egen API-nyckel konfigurerad lokalt för att identifiera sig med servern för att bidrag ska kunna ske.

en: The default community server is <a href=":server">:server</a> and may be changed on <a href=":configure">the configuration page</a>.
sv: Den förvalda gemenskapens server är <a href=":server">:server</a> och kan ändras på <a href=":configure">konfigurationssidan</a>.

en: Users need the <em>Contribute translations to localization server</em> permission to contribute to the community server as well as their personal API key configured on their user profile.
sv: Användarna behöver behörigheten <em>Bidra med översättningar till språkanpassningsserver</em> för att bidra till gemenskapens servern samt även deras personliga API-nyckel konfigurerad på sin användarprofil .

en: To contribute to a community server, permissions are required on the server side as well. <a href=":server">To contribute to :server, see the <em>How to contribute</em> section there.</a>
sv: För att bidra till en gemenskaps server krävs behörighet även på serversidan.<a href=":server">För att bidra till :server, se sektionen <em>Hur du kan bidra</em>.</a>

en: All changes made will be automatically submitted to :server too. Thanks for contributing!
sv: Alla ändringar som görs kommer även automatiskt skickas till :server. Tack för att du bidrar!

en: <a href=":edit">Set your personal API key</a> to contribute translations automatically to :server. Thanks for contributing!
sv: <a href=":edit">Ställ in din personliga API-nyckel</a> för att automatiskt bidra översättningar till :server. Tack för att du bidrar!

en: Enable sharing translation modifications with server
sv: Aktivera delning av ändrade översättningar med server

en: Each local translation submission or change will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org/</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
sv: Varje lokal översättning eller ändring kommer även att skickas till denna server. Vi föreslår att du anger <a href="@localize">http://localize.drupal.org/</a> för att dela med den större Drupalgemenskapen. Kom ihåg att ställa in en API-nyckel i inställningarna för användarkontot för varje användare som kommer att delta i översättningarna.

en: Save and contribute
sv: Spara och bidra

en: Errors while contributing translations:
sv: Fel vid bidragande av översättningar:

en: Just contributed a translation to the community. Great job! | Contributed @count translations to the community, rock!
sv[0]: Bidrog precis med en översättning till gemenskapen. Bra jobbat!
sv[1]: Bidrog med @count översättningar till gemenskapen. Vilken klippa!

en: Contribute directly to the community from the convenience of your site.
sv: Bidra direkt till gemenskapen för enkelhetens skull direkt från din webbplats.

en: Contribute translations to localization server
sv: Bidra med översättningar till språkanpassningsserver

en: Allows users to contribute translations to a remote localization server.
sv: Tillåt användare att bidra med översättningar till en fjärransluten språkanpassningsserver.

en: Localization contributor API key
sv: API-nyckel för bidragare till språkanpassning

en: Localization client contributor API key
sv: API-nyckel för bidragare till klients språkanpassning

en: API key for localization contribution.
sv: API-nyckel för att bidra med språkanpassning

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to <a href=":server">:server</a>.
sv: Detta är en unik nyckel som gör att du kan skicka översättningar till fjärrservern . För att få din API-nyckel, gå till <a href=":server">:server</a>.

en: Localization client contributor key
sv: Nyckel för bidragare till klients språkanpassning

en: Translate page
sv: Översätt sida

en: On-page tool for easier interface translation.
sv: Verktyg för att översätta direkt på sidan för enklare gränssnittsöversättning.

en: Use on-page interface translation
sv: Använd översättning direkt på sidan i gränssnittet

en: Localization client settings
sv: Inställningar för språkanpassningsklient

en: Translate string
sv: Översätt sträng

en: @percent% translated
sv: @percent% översatta

en: Find and translate
sv: Hitta och översätt

en: Untranslated strings
sv: Ej översatta strängar

en: Translated strings
sv: Översatta strängar
