Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha10) - en to is translation catalogue (146 entries)

en: photos
is: myndir

en: tags
is: frámerki

en: Home
is: Heim

en: user
is: brúkari

en: Pages
is: Síður

en: enable
is: virkja

en: delete
is: strika

en: Status
is: Støða

en: E-mail
is: Teldupostur

en: Delete
is: Strika

en: Operations
is: Atgerðir

en: Author
is: Høvundur

en: List
is: Listi

en: Actions
is: Gerðir

en: disabled
is: óvirkjað

en: Confirm
is: Vátta

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Mál

en: more
is: meira

en: Disable
is: Óvirkja

en: Disabled
is: Óvirkjað

en: Enabled
is: Virkjað

en: Administration
is: Fyrisiting

en: Comments
is: Viðmerkingar

en: More
is: Meira

en: error
is: feilur

en: Tags
is: Frámerki

en: Taxonomy
is: Taksonomi

en: Homepage
is: Heimasíða

en: Download
is: Tak niður

en: Version
is: Útgáva

en: Overview
is: Yvirlit

en: Edit
is: Broyt

en: Date
is: Dagfesting

en: Reset
is: Tómstilla

en: default
is: standard

en: Weight
is: Vekt

en: Hierarchy
is: Stigskipan

en: Name
is: Navn

en: edit
is: broyt

en: Import
is: Flyt inn

en: Export
is: Flyt út

en: Save
is: Goym

en: Default
is: Standard

en: Core
is: Kjarna

en: Time
is: Tíð

en: History
is: Søga

en: Modules
is: Mótul

en: Menu
is: Valmynd

en: never
is: ongantíð

en: mail
is: teldupostur

en: actions
is: gerðir

en: Text
is: Tekstur

en: aggregator
is: savnari

en: blogs
is: bloggar

en: theme
is: tema

en: Statistics
is: Hagtøl

en: Unknown
is: Ókent

en: blog
is: blogga

en: Mail
is: Teldupostur

en: User
is: Brúkari

en: action
is: gerð

en: Configure
is: Samanset

en: file
is: fíla

en: status
is: støða

en: Error
is: Feilur

en: Options
is: Setingar

en: Node
is: Knútur

en: Expanded
is: Víðkað

en: All
is: Øll

en: Post
is: Postur

en: Year
is: Ár

en: Block
is: Blokkur

en: Page
is: Síða

en: Host
is: Vertstelda

en: Never
is: Ongantíð

en: Custom
is: Sergjørt

en: Roles
is: Leiklutir

en: Comment
is: Viðmerking

en: Hostname
is: Vertsnavn

en: Published
is: Útgivið

en: Filter
is: Filtur

en: Locale
is: Heimasíðumál

en: configure
is: samanset

en: Items
is: Liðir

en: Month
is: Mánaður

en: Code
is: Kota

en: node
is: noda

en: Day
is: Dagur

en: Role
is: Leiklutur

en: Blog
is: Blogga

en: reset
is: tómstilla

en: String
is: Strongur

en: Users
is: Brúkarar

en: Anonymous
is: Ónevndur

en: Filters
is: Filtur

en: Optional
is: Møgulig

en: Profile
is: Vangamynd

en: module
is: mótul

en: Operation
is: Gerð

en: Key
is: Lykil

en: block
is: blokkur

en: Sources
is: Keldur

en: 1 item | @count items
is[0]: 1 liður
is[1]: @count liðir

en: menu
is: valmynd

en: next ›
is: næsta ›

en: published
is: útgivið

en: Undo
is: Angra

en: Languages
is: Mál

en: Posts
is: Postar

en: profile
is: vangamynd

en: role
is: leiklutur

en: Blogs
is: Bloggur

en: Forums
is: Forum

en: Permissions
is: Rættindi

en: e-mail
is: teldupostur

en: permission
is: rættindi

en: Gray
is: Grátt

en: image
is: mynd

en: Themes
is: Tema

en: Story
is: Frásøgn

en: comment
is: viðmerking

en: Unpublished
is: Ikki givið út

en: by
is: av

en: Hits
is: Rám

en: sticky
is: fest ovast

en: disable
is: óvirkja

en: date
is: dagfesting

en: translation
is: týðing

en: Blocks
is: Blokkar

en: Menus
is: Valmyndir

en: Publish
is: Gev út

en: Permission
is: Rættindi

en: Profiles
is: Vangamyndir

en: taxonomy
is: taksonomi

en: Aggregator
is: savnari

en: Context
is: Samanhangur

en: host
is: vertstelda

en: Toolbar
is: Amboðsbjálki

en: Localization
is: Heimasíðumál

en: locale
is: heimasíðumál

en: Initializing.
is: Byrjar.

en: alert
is: ávaring

en: filter
is: filtur

en: language
is: mál

en: Locales
is: Mál
