Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to bn translation catalogue (144 entries)

en: photos
bn: ছবিসমুহ

en: sets
bn: সেটসমুহ

en: list
bn: তালিকা

en: tags
bn: ট্যাগসমুহ

en: cloud
bn: ক্লাউডসমুহ

en: Forms
bn: ফর্মসমূহ

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Slideshow
bn: স্লাইডশো

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Images
bn: ছবি

en: Previous
bn: পিছনে

en: Next
bn: পরবর্তী

en: user
bn: ব্যবহারকারী

en: Pages
bn: পৃষ্ঠাসমূহ

en: delete
bn: মুছে ফেল

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: approve
bn: অনুমোদন দিন

en: E-mail
bn: ই-মেইল

en: Approve
bn: অনুমোদন দিন

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Development
bn: উন্নয়ন

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Closed
bn: বন্ধ

en: yes
bn: হ্যাঁ

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: closed
bn: বন্ধ

en: disabled
bn: অকার্যকর

en: Confirm
bn: নিশ্চিত করুন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Remove
bn: অপসারণ

en: administrator
bn: প্রশাসক

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Enable
bn: কার্যকর

en: Disable
bn: অকার্যকর

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Administration
bn: প্রশাসন

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: More
bn: আরও

en: new
bn: নতুন

en: error
bn: ত্রুটি

en: Tags
bn: ট্যাগ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: No
bn: না

en: cron
bn: ক্রন

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: Categories
bn: বিভাগসমূহ

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: Version
bn: সংস্করণ

en: view
bn: প্রদর্শন

en: updated
bn: আপডেটকৃত

en: Overview
bn: সারসংক্ষেপ

en: File
bn: ফাইল

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Daily
bn: দৈনিক

en: Weekly
bn: সাপ্তাহিক

en: None
bn: একটিও নয়

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: - None -
bn: - একটিও নয় -

en: Weight
bn: ভর

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Image
bn: ছবি

en: Required
bn: অত্যাবশ্যক

en: none
bn: একটিও নয়

en: Category
bn: বিভাগ

en: Name
bn: নাম

en: edit
bn: সম্পাদন

en: Import
bn: আমদানী

en: Export
bn: রপ্তানী

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Summary
bn: সারসংক্ষেপ

en: Time
bn: সময়

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Format
bn: ফরম্যাট

en: History
bn: ইতিহাস

en: Menu
bn: মেনু

en: search
bn: অনুসন্ধান

en: Teaser
bn: সার-সংক্ষেপ

en: never
bn: কখনোই নয়

en: mail
bn: মেইল

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: aggregator
bn: সংগ্রাহক

en: theme
bn: আবহ (থীম)

en: Statistics
bn: পরিসংখ্যান

en: Unknown
bn: অজ্ঞাত

en: User
bn: ব্যবহারকারী

en: Configure
bn: কনফিগার

en: Email
bn: ইমেইল

en: status
bn: অবস্থা

en: Error
bn: ত্রুটি

en: All
bn: সমস্ত

en: Year
bn: বছর

en: Block
bn: ব্লক

en: Logo
bn: লোগো

en: Module
bn: মডিউল

en: Host
bn: হোস্ট

en: Never
bn: কখনোই নয়

en: Roles
bn: ভূমিকা

en: Comment
bn: মন্তব্য

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Filter
bn: ফিল্টার

en: Items
bn: আইটেমসমূহ

en: Width
bn: প্রস্থ

en: Maximum
bn: সর্বোচ্চ

en: Month
bn: মাস

en: Code
bn: কোড

en: Day
bn: দিন

en: Forum
bn: ফোরাম

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Install
bn: ইন্সটল

en: Optional
bn: ঐচ্ছিক

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Sources
bn: উৎস

en: next ›
bn: পরবর্তী ›

en: published
bn: প্রকাশিত

en: Languages
bn: ভাষাসমূহ

en: any
bn: যেকোন

en: role
bn: ভূমিকা

en: Blogs
bn: ব্লগসমূহ

en: Forums
bn: ফোরাম

en: Session
bn: সেশন

en: permission
bn: অনুমতি

en: Hits
bn: হিট

en: sticky
bn: আকর্ষণীয় (স্টিকি)

en: Aggregator
bn: সংগ্রাহক

en: Initializing.
bn: প্রস্তুতি চলছে...

en: language
bn: ভাষা

en: Libraries
bn: লাইব্রেরী সমূহ
