Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to bo translation catalogue (332 entries)

en: photos
bo: འདྲ་པར།

en: sets
bo: སྒྲིག་བཀོད།

en: list
bo: རེའུ་མིག

en: cloud
bo: སྤྲིན།

en: Home
bo: གཙོ་ངོས

en: Slideshow
bo: བརྙན་སྟོན

en: Title
bo: ཁ་བྱང

en: Body
bo: གཞུང་དངོས

en: Images
bo: པར་རིས

en: Previous
bo: གོང་གི

en: Next
bo: འོག་མ

en: user
bo: སྤྱོད་མཁན

en: Pages
bo: དྲ་ངོས

en: enabled
bo: ནུས་ཡོད་བསྒྱུར་ཚར་བ

en: enable
bo: ནུས་ཡོད་བཟོ་བ

en: context
bo: ནང་དོན་གོང་འོག

en: delete
bo: བསུབ

en: Status
bo: གནས་སྟངས

en: Prefix
bo: སྔོན་བཏགས

en: Suffix
bo: མཇུག་རྟགས

en: approve
bo: ཆོག་མཆན་སྤྲོད་པ

en: E-mail
bo: གློག་ཡིག

en: Approve
bo: ཆོག་མཆན་སྤྲོད་པ

en: Delete
bo: བསུབ་པ

en: Submit
bo: ཡར་སྤྲོད

en: Operations
bo: སྤྱོད་སྟངས

en: Content
bo: ནང་དོན

en: Attribute
bo: གཏོགས་གཤིས།

en: Value
bo: ཐོབ་གྲངས

en: Username
bo: སྤྱོད་མཁན་གྱི་མིང

en: content
bo: ནང་དོན

en: Development
bo: གསར་སྤེལ

en: Groups
bo: ཚོ།

en: Group
bo: ཁག

en: Type
bo: རིགས

en: Author
bo: རྩོམ་མཁན

en: Replies
bo: ལན

en: Closed
bo: ཁ་བརྒྱབ་ཟིན

en: yes
bo: ཡིན

en: List
bo: མིང་ཐོ

en: Subject
bo: འགོ་བརྗོད

en: closed
bo: ཁ་བརྒྱབ་ཟིན

en: Actions
bo: བྱ་འགུལ

en: disabled
bo: ནུས་མེད་བཟོས་འདུག

en: Confirm
bo: གཏན་ཁེལ

en: Cancel
bo: ཕྱིར་འཐེན

en: Remove
bo: བསུབ་པ

en: administrator
bo: དོ་དམ་པ

en: Description
bo: གསལ་བཤད

en: Language
bo: སྐད་རིགས

en: more
bo: དེ་ལས་མང་བ

en: Enable
bo: ནུས་ཡོད་བཟོ་བ

en: Disable
bo: ནུས་མེད་དུ་སྒྱུར

en: Article
bo: རྩོམ་ཡིག

en: Disabled
bo: ནུས་མེད་བསྒྱུར་ཡོད

en: Enabled
bo: ནུས་ཡོད་བཟོས་ཡོད

en: Administration
bo: དོ་དམ

en: footer
bo: ཤོག་མཇུག

en: Comments
bo: དཔྱད་གཏམ

en: Priority
bo: གཙོ་གནད

en: More
bo: དེ་ལས་མང་བ

en: Action
bo: བྱ་འགུལ

en: Quantity
bo: གྲངས་ཚད།

en: On
bo: ཁ་ཕྱེ

en: For
bo: དེའི་ཆེད་དུ།

en: new
bo: གསར་བ

en: error
bo: ནོར་འཁྲུལ

en: Tags
bo: དབྱེ་རྟགས

en: Taxonomy
bo: རིགས་དབྱེ

en: Yes
bo: ཡིན

en: No
bo: མིན

en: cron
bo: དུས་བཀག་སྒྲིག་རིམ

en: Homepage
bo: གཙོ་ངོས

en: Resources
bo: ཐོན་ཁུངས

en: Categories
bo: ཁྱབ་ཁོངས

en: Download
bo: ཚུར་ལེན

en: Version
bo: པར་གཞི

en: Go
bo: སྐྱོད་པ

en: view
bo: ལྟ་ཞིབ

en: updated
bo: གསར་སྒྱུར་བྱས་པ།

en: Overview
bo: མདོར་བསྡུས

en: all
bo: ཡོད་ཚད

en: File
bo: ཡིག་ཆ

en: Tag
bo: དབྱེ་རྟགས

en: Login
bo: ནང་འཇུག

en: Edit
bo: བཟོ་བཅོས

en: Date
bo: ཚེས་གྲངས

en: Size
bo: ཆེ་ཆུང

en: Links
bo: སྦྲེལ་ཐག

en: Search
bo: འཚོལ

en: Reset
bo: བསྐྱར་སྒྲིག

en: Daily
bo: ཉིན་རེ

en: Weekly
bo: གཟའ་འཁོར་རེ

en: None
bo: མེད།

en: default
bo: སོར་འཇོག

en: Test
bo: ཚོད་ལྟ

en: Number
bo: གྲངས་ཀ

en: Message
bo: ཆ་འཕྲིན

en: Password
bo: གསང་གྲངས

en: - None -
bo: - མེད། -

en: Country
bo: རྒྱལ་ཁབ།

en: Weight
bo: ལྗིད་ཚད

en: Variable
bo: འགྱུར་ཚད།

en: Link
bo: སྦྲེལ་ཐག

en: Image
bo: པར་རིས

en: Center
bo: དཀྱིལ

en: Types
bo: རིགས

en: Hierarchy
bo: རིམ་པ

en: Multiple
bo: དུ་མ

en: Required
bo: དགོས་ངེས་ཡིན་པ

en: none
bo: མེད

en: Category
bo: ཁྱབ་ཁོངས

en: Feed
bo: བསྡུས་བརྗོད

en: Name
bo: མིང

en: edit
bo: རྩོམ་སྒྲིག

en: Import
bo: ནང་འདྲེན

en: Export
bo: ཕྱིར་འདྲེན

en: Label
bo: ཁ་བྱང

en: Save
bo: ཉར་ཚགས

en: Default
bo: སྔར་ཡོད

en: Summary
bo: མདོར་བསྡུས

en: Core
bo: ནང་སྙིང

en: Time
bo: དུས་ཚོད

en: Views
bo: མཐོང་རིས

en: remove
bo: སྤོ་འབུད།

en: View
bo: ལྟ་ཞིབ

en: Format
bo: རྣམ་གཞག

en: History
bo: ལོ་རྒྱུས

en: Modules
bo: མ་དཔེ

en: forum
bo: གྲོས་ར

en: Display
bo: མངོན་འཆར

en: Menu
bo: འདེམས་བྱང

en: search
bo: འཚོལ་བཤེར

en: Teaser
bo: གནད་བསྡུས

en: never
bo: ནམ་ཡང་མིན

en: mail
bo: འཕྲིན་ཡིག

en: Updated
bo: གསར་སྒྱུར་བྱས་ཟིན་པ

en: actions
bo: བྱ་འགུལ

en: Text
bo: ཡི་གེ

en: Theme
bo: བརྗོད་གཞི

en: Layout
bo: བཀོད་པ།

en: style
bo: བཟོ་ལྟ

en: aggregator
bo: མཉམ་རུག་ལག་ཆ

en: theme
bo: བརྗོད་གཞི།

en: Components
bo: གྲུབ་ཆ

en: Statistics
bo: སྡོམ་རྩིས

en: Unknown
bo: རྒྱུས་མེད་པ

en: Titles
bo: ཁ་བྱང་།

en: type
bo: རིགས

en: Mail
bo: འཕྲིན་ཡིག

en: User
bo: སྤྱོད་མཁན

en: action
bo: བྱ་འགུལ

en: Configure
bo: སྒྲིག་འགོད

en: Email
bo: གློག་ཡིག

en: Files
bo: ཡིག་ཆ

en: file
bo: ཡིག་ཆ

en: status
bo: གནས་སྟངས

en: Error
bo: ནོར་འཁྲུལ

en: Options
bo: གདམ་ཚན

en: no
bo: མིན

en: Created
bo: གསར་འཛུགས་བྱས་ཟིན

en: Node
bo: སྦྲེལ་གནས

en: All
bo: ཡོངས

en: Post
bo: སྤེལ་པ།

en: Year
bo: ལོ

en: Block
bo: ལྷུ་ལག

en: Page
bo: དྲ་ངོས

en: Breadcrumb
bo: ཕྱོགས་སྟོན་ལམ་ཐིག

en: Logo
bo: ཁ་རྟགས

en: Module
bo: མ་དཔེ

en: Host
bo: རྩ་འཛུགས་གནས

en: Never
bo: ནམ་ཡང་མི་བྱེད

en: Footer
bo: ཤོག་མཇུག

en: Custom
bo: རང་བཟོས

en: Roles
bo: འགན་ནུས

en: Comment
bo: དཔྱད་གཏམ

en: Hostname
bo: དྲ་གནས་ཀྱི་མིང

en: Published
bo: སྤེལ་ཟིན་པ

en: Filter
bo: ཚགས་རྒྱག

en: Locale
bo: རང་ལུགས

en: Contains
bo: ཚུད་པ

en: configure
bo: སྒྲིག་འགོད

en: Items
bo: དོན་ཚན

en: Nodes
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Width
bo: ཞེང་ཚད

en: Height
bo: མཐོ་ཚད

en: Maximum
bo: ཆེས་ཆེའི་ཚད

en: Month
bo: ཟླ་བ

en: Widget
bo: ཡོ་བྱད

en: Domain
bo: དྲ་མིང

en: Address
bo: ས་གནས

en: Code
bo: ཨང་རྟགས

en: node
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Day
bo: ཉིན

en: Verbose
bo: རྒྱས་བཤད

en: Forum
bo: གྲོས་ར

en: Configuration
bo: སྒྲིག་འགོད

en: Attributes
bo: མཚན་ཉིད

en: Role
bo: འགན་ནུས

en: Blog
bo: ཟིན་བྲིས

en: reset
bo: བསྐྱར་སྒྲིག

en: String
bo: ཡིག་ཕྲེང

en: Users
bo: སྤྱོད་མཁན

en: Argument
bo: འཇུག་གྲངས

en: Anonymous
bo: མིང་མེད་སྤྱོད་མཁན

en: Install
bo: སྒྲིག་འཇུག

en: Arguments
bo: འཇུག་གྲངས

en: Operator
bo: བཀོལ་སྤྱོད་མཁན

en: Filters
bo: ཚག་རྒྱག་བྱེད།

en: Optional
bo: གདམ་ཁ་ཡིན་པ

en: Random
bo: ངེས་མེད

en: Template
bo: དཔེ་པང་།

en: Profile
bo: ངོ་སྤྲོད

en: Operation
bo: བཀོལ་སྤྱོད

en: reply
bo: ལན་འདེབས

en: Function
bo: བྱེད་ནུས

en: Defaults
bo: སྔར་ཡོད

en: comments
bo: དཔྱད་གཏམ

en: Key
bo: གནད་ཚིག

en: Messages
bo: བརྡ་འཕྲིན

en: Tokens
bo: མཚོན་གྲངས

en: Token
bo: མཚོན་གྲངས

en: Feeds
bo: བསྡུས་བརྗོད

en: Sources
bo: ཁུངས

en: 1 item | @count items
bo[0]: ནང་ཚན་@count

en: menu
bo: འདེམས་བྱང

en: next ›
bo: འོག་མ ›

en: Source
bo: ཁུངས

en: published
bo: སྤེལ་ཟིན་པ

en: Undo
bo: ཕྱིར་འཐེན

en: Languages
bo: སྐད་རིགས

en: Features
bo: ཁྱད་ནུས

en: Activity
bo: བྱ་འགུལ

en: Query
bo: འདྲི་ཞིབ

en: Hour
bo: ཆུ་ཚོད

en: Minute
bo: སྐར་མ

en: Second
bo: གཉིས་པ

en: Posts
bo: གསར་སྤེལ

en: author
bo: རྩོམ་མཁན

en: Entity
bo: དངོས་གཞི

en: Empty
bo: སྟོང་པ

en: any
bo: གང་རུང

en: views
bo: མཐོང་རིས

en: profile
bo: ངོ་སྤྲོད

en: role
bo: འགན་ནུས་

en: Blogs
bo: ཟིན་བྲིས

en: Style
bo: བཟོ་ལྟ

en: Forums
bo: གྲོས་ར

en: Session
bo: དུས་སྐབས

en: Permissions
bo: སྤྱོད་དབང

en: Cron
bo: དུས་བཀག་སྒྲིག་རིམ

en: permission
bo: སྤྱོད་དབང

en: Testing
bo: ཚོད་ལྟ་བྱེད་པ

en: Authentication
bo: ཐོབ་ཐང་ར་སྤྲོད

en: Formats
bo: རྣམ་གཞག

en: New
bo: གསར་བ

en: image
bo: པར་རིས

en: Themes
bo: བརྗོད་གཞི

en: Translations
bo: ཡིག་སྒྱུར

en: Join
bo: ཞུགས་པ།

en: Hits
bo: རྡེབ་གྲངས

en: sticky
bo: འགོ་ལ་སྦྱར་བ

en: Sticky
bo: གྲས་མགོར་འཇོག་པ

en: cancel
bo: དོར་བ།

en: Tabs
bo: ཤོག་བྱང

en: disable
bo: ནུས་མེད་དུ་སྒྱུར

en: date
bo: ཚེས་གྲངས

en: Select
bo: གདམ་གསེས

en: is
bo: དེ་ཆེད་དུ།

en: Information
bo: ཆ་འཕྲིན

en: Variables
bo: འགྱུར་གྲངས

en: Strings
bo: ཡིག་ཕྲེང་།

en: Translation
bo: ཡིག་སྒྱུར

en: Blocks
bo: ལྷུ་ལག

en: Menus
bo: འདེམས་བྱང

en: Minimum
bo: ཆེས་ཆུང་བའི་ཚད

en: Form
bo: རེའུ་མིག

en: Permission
bo: སྤྱོད་དབང

en: Profiles
bo: ངོ་སྤྲོད

en: Classes
bo: སྒྲིག་དཔེ

en: Extension
bo: རྒྱ་བསྐྱེད

en: Server
bo: ཞབས་ཞུ་བ

en: services
bo: ཞབས་ཞུ

en: Services
bo: ཞབས་ཞུ

en: Unavailable
bo: སྤྱོད་མི་ནུས།

en: Expand
bo: རྒྱ་སྐྱེད

en: Contexts
bo: ནང་དོན་གོང་འོག

en: Aggregate
bo: བསྡུ་རུག

en: empty
bo: སྟོང་བ

en: taxonomy
bo: རིགས་དབྱེ

en: Aggregator
bo: མཉམ་རུག་ལག་ཆ

en: Context
bo: ནང་དོན་གོང་འོག

en: Pager
bo: ངོས་སྒྱུར་བྱེད

en: argument
bo: འཇུག་གྲངས

en: Featured
bo: ཁྱད་པར་ཅན

en: contains
bo: ཚུད་པ

en: Any
bo: གང་རུང

en: Domains
bo: ཁུལ།

en: Popup
bo: ཕྱིར་ཐོན་སྒྲོམ

en: nodes
bo: སྦྲེལ་གནས

en: Formatter
bo: རྣམ་གཞག་སྒྲིག་བྱེད

en: Importing
bo: ནང་འདྲེན་བྱེད་བཞིན་པའི་སྒང་།

en: Dates
bo: ཚེས་གྲངས

en: Validator
bo: ར་སྤྲོད་ལག་ཆ

en: Widgets
bo: ལྷུ་ལག

en: Admin
bo: དོ་དམ་བྱེད་མཁན།

en: Autocomplete
bo: རང་འགུལ་སྒྲིག་བྱེད

en: Bundles
bo: སྡེབ

en: Toolbar
bo: ལག་ཆའི་སྒྲོམ

en: Localization
bo: རང་ལུགས་ཅན

en: locale
bo: རང་ལུགས

en: Tests
bo: ཚོད་ལྟ

en: alert
bo: ཉེན་བརྡ

en: layout
bo: བཀོད་པ།

en: Fullscreen
bo: ངོས་ཡོངས་གང་བ

en: Displays
bo: མངོན་འཆར

en: filter
bo: འཚག་རྒྱག་བྱེད

en: Usernames
bo: སྤྱོད་མཁན་གྱི་མིང

en: Fieldset
bo: གནས་ཁོངས་ཀྱི་སྡེ་ཚན

en: language
bo: སྐད་རིགས

en: Styles
bo: བཟོ་ལྟ

en: Interface
bo: འཆར་ངོས

en: Progress
bo: སྒྲུབ་ཚད།

en: features
bo: བྱེད་ནུས།

en: Unique
bo: མཚུངས་མེད

en: styles
bo: བཟོ་ལྟ

en: E-mails
bo: གློག་ཡིག

en: layouts
bo: བཀོད་པ།

en: teasers
bo: གནད་བསྡུས

en: titles
bo: ཁ་བྱང

en: Endpoints
bo: མཐའ་སྣེ

en: Sanitize
bo: དུག་སེལ
