Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to el translation catalogue (465 entries)

en: photos
el: φωτογραφίες

en: sets
el: σύνολα

en: list
el: λίστα

en: tags
el: ετικέτες

en: cloud
el: σύννεφο

en: Forms
el: Φόρμες

en: Focus
el: Εστίαση

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Images
el: Εικόνες

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: user
el: χρήστης

en: select
el: επιλογή

en: Pages
el: Σελίδες

en: function
el: συνάρτηση

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: weight
el: βάρος

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: delete
el: διαγραφή

en: title
el: τίτλος

en: Status
el: Κατάσταση

en: Administer
el: Διαχείριση

en: Register
el: Εγγραφή

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: approve
el: έγκριση

en: Approve
el: Έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Attribute
el: Ιδιότητες

en: Value
el: Αξία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Item
el: Αντικείμενο

en: By
el: Από

en: content
el: ύλη

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Groups
el: Ομάδες

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Replies
el: Απαντήσεις

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: yes
el: ναι

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: closed
el: έχει κλείσει

en: Actions
el: Ενέργειες

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Unsubscribe
el: Διαγραφή συνδρομής

en: administrator
el: διαχειριστής

en: deny
el: απαγορεύεται

en: Age
el: Ηλικία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Public
el: Δημόσιες

en: Log
el: Ημερολόγιο

en: more
el: περισσότερα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Article
el: Άρθρο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Articles
el: Αρθρα

en: Administration
el: Διαχείριση

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: More
el: Περισσότερα

en: Action
el: Ενέργεια

en: Cost
el: Κόστος

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: On
el: Ανοικτό

en: For
el: Για

en: Purchased
el: Αγοράσθηκε

en: new
el: νέο

en: error
el: σφάλμα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Ash
el: Στάχτη

en: Aquamarine
el: Θαλασσί

en: Greenbeam
el: Πράσινη αχτίδα

en: Mediterrano
el: Μεσογειακό

en: Mercury
el: Υδράργυρος

en: Nocturnal
el: Παραφύση

en: Olivia
el: Ελιά

en: Servers
el: Διακομιστές

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Resources
el: Πηγές

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: updated
el: ενημερώθηκε

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: all
el: όλα

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Login
el: Είσοδος

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Hourly
el: Ωριαία

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: None
el: Κανένα

en: default
el: προεπιλογή

en: Test
el: Δοκιμή

en: Logs
el: Ημερολόγιο συμβάντων

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: Password
el: Συνθηματικό

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weather
el: Καιρός

en: Country
el: Χώρα

en: Place
el: Τόπος

en: metric
el: μετρικό

en: imperial
el: βασιλικό

en: Weight
el: Βάρος

en: Overcast
el: Νεφοσκεπής

en: rain
el: βροχή

en: Calm
el: Γαλήνη

en: North
el: Βόρεια

en: Northeast
el: Βορειοανατολικά

en: East
el: Ανατολικά

en: Southeast
el: Νοτιοανατολικά

en: South
el: Νότια

en: Southwest
el: Νοτιοδυτικά

en: West
el: Δυτικά

en: Northwest
el: Βορειοδυτικά

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Quote
el: Παράθεση

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Types
el: Τύποι

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Single
el: Απλή

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Synonyms
el: Συνώνυμα

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Export
el: Εξαγωγή

en: category
el: κατηγορία

en: Label
el: Ετικέτα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: username
el: όνομα λογαριασμού

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Core
el: Πυρήνας

en: Time
el: Ώρα

en: week
el: εβδομάδα

en: remove
el: αφαίρεση

en: View
el: Προβολή

en: Format
el: Μορφή

en: History
el: Ιστορικό

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Modules
el: Μονάδες

en: forum
el: φόρουμ

en: forums
el: φόρουμ

en: key
el: κλειδί

en: link
el: σύνδεσμος

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Menu
el: Μενού

en: search
el: αναζήτηση

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: never
el: ποτέ

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: actions
el: ενέργειες

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: aggregator
el: συλλέκτης

en: theme
el: θεματική παραλλαγή

en: Component
el: Συστατικό

en: Components
el: Συστατικά

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Titles
el: Τίτλοι

en: blog
el: ιστολόγιο

en: type
el: τύπος

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: User
el: Χρήστης

en: action
el: Ενέργεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Files
el: Αρχεία

en: file
el: αρχείο

en: status
el: κατάσταση

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: no
el: όχι

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: administer
el: διαχείριση

en: All
el: Όλες

en: hours
el: ώρες

en: days
el: ημέρες

en: Post
el: Καταχώρηση

en: Year
el: Έτος

en: Block
el: Μπλοκ

en: Page
el: Σελίδα

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Mission
el: Σκοπός

en: Site
el: Ιστοσελίδα

en: Module
el: Μονάδα

en: Host
el: Υπολογιστής βάσης

en: Never
el: Ποτέ

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Locale
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Contains
el: Περιέχει

en: Photos
el: Φωτογραφίες

en: configure
el: ρύθμιση

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Month
el: Μήνας

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: Domain
el: Όνομα χώρου

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Code
el: Κωδικός

en: quote
el: παράθεση

en: next
el: επόμενο

en: node
el: κόμβος

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Day
el: Ημέρα

en: Start
el: Αρχή

en: Verbose
el: Εκτενής παρουσίαση

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Forum
el: Φόρουμ

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Role
el: Ρόλος

en: Deny
el: Απαγορεύεται

en: Blog
el: Ιστολόγιο

en: reset
el: επαναφορά

en: Class
el: Κλάση

en: String
el: Φράση

en: Users
el: Χρήστες

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Checkout
el: Ολοκλήρωση Παραγγελίας

en: Provider
el: Πάροχος

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Option
el: Επιλογή

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Random
el: Τυχαία

en: center
el: κέντρο

en: Profile
el: Προφίλ

en: module
el: μονάδα

en: text
el: κείμενο

en: Process
el: Επεξεργασία

en: Expires
el: Λήγει

en: expired
el: έληξε

en: expires
el: λήγει

en: filters
el: φίλτρα

en: Operation
el: Λειτουργία

en: reply
el: απάντηση

en: Function
el: Λειτουργία

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Folder
el: Φάκελος

en: comments
el: σχόλια

en: second
el: δευτερόλεπτο

en: minute
el: λεπτό

en: minutes
el: λεπτά

en: Key
el: Κλειδί

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Tokens
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Sources
el: Πηγές

en: 1 item | @count items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: menu
el: μενού

en: next ›
el: επόμενη ›

en: Source
el: Πηγή

en: published
el: δημοσιευμένο

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Lists
el: Λίστες

en: Limit
el: Όριο

en: Query
el: Ερώτημα

en: day
el: ημέρα

en: month
el: μήνας

en: year
el: έτος

en: hour
el: ώρα

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Posts
el: Καταχωρίσεις

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: Empty
el: Κενό

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Days
el: Ημέρες

en: Extend
el: Επεκτάσεις

en: profile
el: προφίλ

en: Hours
el: Ώρες

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: role
el: ρόλος

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Blogs
el: Ιστολόγια

en: Style
el: Στυλ

en: Forums
el: Φόρουμ

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Session
el: Σύνοδος

en: Permissions
el: Άδειες

en: permission
el: άδεια

en: on
el: ανοικτό

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: options
el: επιλογές

en: Cart
el: Καλάθι

en: Subtotal
el: Υποσύνολο

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Testing
el: Δοκιμές

en: Unauthorized
el: Μη εξουσιοδοτημένο

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: Gray
el: Γκρι

en: width
el: πλάτος

en: height
el: ύψος

en: Formats
el: Μορφοποιήσεις

en: New
el: Δημιουργία

en: flag
el: σημαία

en: Next ›
el: Επόμενο ›

en: image
el: εικόνα

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Story
el: Ιστόρημα

en: comment
el: σχόλιο

en: Unpublished
el: Μη δημοσιευμένο

en: by
el: από

en: Hits
el: Εμφανίσεις

en: sticky
el: μόνιμο

en: Sticky
el: Καρφιτσωμένο

en: cancel
el: ακύρωση

en: users
el: χρήστες

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: date
el: ημερομηνία

en: responses
el: αποκρίσεις

en: Select
el: Επιλογή

en: is
el: είναι

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Menus
el: Μενού

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Form
el: Φόρμα

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: years
el: έτη

en: weeks
el: εβδομάδες

en: Permission
el: Άδεια

en: Next >
el: Επόμενη >

en: Profiles
el: Προφίλ χρηστών

en: Reply
el: Απάντηση

en: Mapping
el: Αντιστοίχιση

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Extension
el: Επέκταση

en: Keys
el: Κλειδιά

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: Screenshot
el: Δείγμα εικόνας

en: Drafts
el: Προσχέδια

en: Expand
el: Επέκταση

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: empty
el: κενό

en: taxonomy
el: ταξινόμηση

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Featured
el: Ζώνη προβεβλημένων

en: contains
el: περιέχει

en: types
el: τύποι

en: Any
el: Οποιαδήποτε

en: daily
el: καθημερινά

en: weekly
el: εβδομαδιαία

en: Domains
el: Ονόματα χώρου

en: string
el: συμβολοσειρά

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Untranslated
el: Αμετάφραστο

en: Metric
el: Μετρικό σύστημα

en: Activities
el: Δραστηριότητες

en: Enter
el: Εισαγωγή

en: VAT
el: ΦΠΑ

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Subtotal:
el: Υποσύνολο:

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Bundle
el: Ομάδα

en: host
el: υπολογιστής βάσης

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Localization
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: locale
el: προσαρμογή κατά τόπο

en: Tests
el: Δοκιμές

en: label
el: ετικέτα

en: Initializing.
el: Αρχικοποίηση.

en: form
el: φόρμα

en: alert
el: συναγερμός

en: Callback
el: Επιστροφή κλήσης

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: filter
el: φίλτρο

en: Placeholder
el: Σύμβολο υποκατάστασης

en: Compact
el: Συμπαγής

en: folder
el: φάκελος

en: language
el: γλώσσα

en: Locales
el: Γλώσσες

en: Transliterate
el: Μετέγραψε

en: Styles
el: Στυλ

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Alert
el: Συναγερμός

en: members
el: μέλη

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Entities
el: Οντότητες

en: variables
el: μεταβλητές

en: E-mails
el: Μηνύματα e-mail

en: Hash
el: Κατακερματισμός

en: teasers
el: περιλήψεις

en: titles
el: τίτλοι

en: Breakpoint
el: Σημείο διακοπής

[ctx: Validation]
en: Range
el: Έυρος

en: Passwords
el: Κωδικοί Πρόσβασης
