Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to gl translation catalogue (512 entries)

en: photos
gl: imaxes

en: sets
gl: conxuntos

en: list
gl: lista

en: tags
gl: etiquetas

en: cloud
gl: nube

en: Forms
gl: Formularios

en: Focus
gl: Foco

en: Home
gl: Inicio

en: Slideshow
gl: Presentación

en: Title
gl: Título

en: Body
gl: Corpo

en: Images
gl: Imaxes

en: Previous
gl: Anterior

en: Next
gl: Seguinte

en: user
gl: usuario/a

en: toolbar
gl: barra de ferramentas

en: plugins
gl: engadidos

en: select
gl: seleccionar

en: Pages
gl: Páxinas

en: function
gl: función

en: enabled
gl: activado

en: weight
gl: peso

en: plugin
gl: engadido

en: enable
gl: activar

en: context
gl: contexto

en: delete
gl: eliminar

en: title
gl: título

en: size
gl: tamaño

en: value
gl: valor

en: Status
gl: Estado

en: Administer
gl: Administrar

en: Register
gl: Rexistrar

en: Markup
gl: Marcado

en: Prefix
gl: Prefixo

en: Suffix
gl: Sufixo

en: approve
gl: aprobar

en: E-mail
gl: Correo-e

en: Approve
gl: Aprobar

en: Delete
gl: Borrar

en: Submit
gl: Enviar

en: Operations
gl: Operacións

en: Content
gl: Contido

en: approval
gl: aprobación

en: denial
gl: denegado

en: Attribute
gl: Atributo

en: Value
gl: Valor

en: Username
gl: Nome de usuario/a

en: Item
gl: Elemento

en: Payer
gl: Pagador

en: Transactions
gl: Transaccións

en: By
gl: Por

en: Private
gl: Privado

en: Accents
gl: Tiles

en: content
gl: contido

en: Development
gl: Desenvolvemento

en: Groups
gl: Grupos

en: Is
gl: É

en: Group
gl: Grupo

en: Type
gl: Tipo

en: Author
gl: Autor/a

en: Replies
gl: Respostas

en: Closed
gl: Pechada

en: subscribe
gl: subscribir

en: yes
gl: si

en: Subscribers
gl: Subscriptores

en: List
gl: Lista

en: Faces
gl: Caras

en: Subject
gl: Asunto

en: closed
gl: pechada

en: Actions
gl: Accións

en: disabled
gl: desactivado

en: Confirm
gl: Confirmar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Remove
gl: Quitar

en: Subscribe
gl: Suscribirse

en: Unsubscribe
gl: Darse de baixa

en: administrator
gl: administrador

en: deny
gl: rexeitar

en: Manager
gl: Xestor

en: Age
gl: Idade

en: Description
gl: Descrición

en: Language
gl: Idioma

en: Public
gl: Público

en: Audience
gl: Audiencia

en: Log
gl: Rexistro

en: page
gl: páxina

en: more
gl: máis

en: Enable
gl: Activar

en: Disable
gl: Desactivar

en: required
gl: requerido

en: Article
gl: Artigo

en: Disabled
gl: Desactivado

en: Enabled
gl: Activado

en: Articles
gl: Artigos

en: Administration
gl: Administración

en: footer
gl: pé

en: Comments
gl: Comentarios

en: Currency
gl: Divisa

en: Priority
gl: Prioridade

en: More
gl: Máis

en: Action
gl: Acción

en: Quantity
gl: Cantidade

en: On
gl: Activo

en: For
gl: Para

en: new
gl: novo

en: See
gl: Ver

en: error
gl: erro

en: Tags
gl: Etiquetas

en: random
gl: aleatorio

en: Taxonomy
gl: Taxonomía

en: Logging
gl: Rexistro

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: Ash
gl: Cinza

en: Aquamarine
gl: Augamariña

en: Bluemarine
gl: Azul mariño

en: Greenbeam
gl: Raio Verde

en: Mediterrano
gl: Mediterráneo

en: Mercury
gl: Mercurio

en: Nocturnal
gl: Nocturno

en: Homepage
gl: Páxina de inicio

en: Documentation
gl: Documentación

en: Resources
gl: Recursos

en: Categories
gl: Categorías

en: Download
gl: Descargar

en: Version
gl: Versión

en: core
gl: núcleo

en: view
gl: vista

en: unpublished
gl: sen publicar

en: updated
gl: actualizado

en: created
gl: creado

en: Overview
gl: Vista xeral

en: all
gl: todos

en: File
gl: Ficheiro

en: Tag
gl: Etiqueta

en: register
gl: rexistrar

en: Edit
gl: Editar

en: Date
gl: Data

en: Size
gl: Tamaño

en: Links
gl: Ligazóns

en: Search
gl: Buscar

en: Reset
gl: Reiniciar

en: Daily
gl: Diariamente

en: Weekly
gl: Semanalmente

en: Monthly
gl: Mensualmente

en: None
gl: Ningún

en: Scheme
gl: Esquema

en: default
gl: predeterminado

en: Test
gl: Proba

en: Logs
gl: Rexistros

en: Number
gl: Número

en: Message
gl: Mensaxe

en: Password
gl: Contrasinal

en: Captcha
gl: CAPTCHA

en: - None -
gl: - Ningún -

en: Weather
gl: O tempo

en: Country
gl: País

en: Weight
gl: Peso

en: Variable
gl: Variábel

en: Link
gl: Ligazón

en: Image
gl: Imaxe

en: Center
gl: Centrar

en: Container
gl: Contedor

en: Types
gl: Tipos

en: Hierarchy
gl: Xerarquía

en: Single
gl: Simple

en: Multiple
gl: Múltiple

en: Synonyms
gl: Sinónimos

en: Required
gl: Obrigatorio

en: none
gl: ningún

en: Category
gl: Categoría

en: Feed
gl: Orixe

en: Name
gl: Nome

en: edit
gl: editar

en: Import
gl: Importar

en: Export
gl: Exportar

en: categories
gl: categorías

en: category
gl: categoría

en: container
gl: contedor

en: Label
gl: Etiqueta

en: Save
gl: Gardar

en: username
gl: nome de usuario/a

en: Default
gl: Predeterminado

en: Summary
gl: Resumo

en: Core
gl: Núcleo

en: Time
gl: Hora

en: week
gl: semana

en: Views
gl: Vistas

en: remove
gl: borrar

en: View
gl: Ver

en: Format
gl: Formato

en: History
gl: Historial

en: tag
gl: etiqueta

en: Dimensions
gl: Dimensións

en: Modules
gl: Módulos

en: Section
gl: Sección

en: forum
gl: foro

en: forums
gl: foros

en: key
gl: clave

en: link
gl: ligazón

en: Display
gl: Visualización

en: Menu
gl: Menú

en: search
gl: busca

en: Teaser
gl: Resumo

en: never
gl: nunca

en: mail
gl: correo

en: Updated
gl: Actualizado

en: actions
gl: accións

en: Text
gl: Texto

en: Theme
gl: Tema

en: Layout
gl: Disposición

en: name
gl: nome

en: aggregator
gl: lector de novas

en: theme
gl: tema

en: Component
gl: Compoñente

en: Versions
gl: Versións

en: Components
gl: Compoñentes

en: Statistics
gl: Estatísticas

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Titles
gl: Títulos

en: blog
gl: blogue

en: type
gl: tipo

en: Mail
gl: Correo-e

en: User
gl: Usuario/a

en: action
gl: acción

en: Configure
gl: Configurar

en: Email
gl: Correo electrónico

en: Files
gl: Ficheiros

en: file
gl: ficheiro

en: status
gl: estado

en: Error
gl: Erro

en: Options
gl: Opcións

en: no
gl: non

en: Created
gl: Creado

en: Node
gl: Nodo

en: Expanded
gl: Expandida

en: administer
gl: Administración

en: All
gl: Todo

en: days
gl: días

en: submit
gl: enviar

en: Post
gl: Entrada

en: Year
gl: Ano

en: Block
gl: Bloque

en: Page
gl: Páxina

en: Breadcrumb
gl: Miga de pan

en: Logo
gl: Logotipo

en: Mission
gl: Propósito

en: Site
gl: Sitio

en: Database
gl: Base de datos

en: Module
gl: Módulo

en: Host
gl: Anfitrión

en: Never
gl: Nunca

en: Footer
gl: Pé de páxina

en: Custom
gl: Personalizado

en: Comment
gl: Comentario

en: Hostname
gl: Nome do equipo anfitrión

en: Published
gl: Publicado

en: Filter
gl: Filtro

en: Locale
gl: Localización

en: Contains
gl: Contén

en: configure
gl: configurar

en: Items
gl: Elementos

en: Nodes
gl: Nodos

en: sources
gl: fontes

en: Width
gl: Ancho

en: Height
gl: Alto

en: Maximum
gl: Máximo

en: login
gl: iniciar sesión

en: Month
gl: Mes

en: Widget
gl: Control

en: Domain
gl: Dominio

en: Address
gl: Enderezo

en: email
gl: correo electrónico

en: Code
gl: Código

en: operations
gl: Operacións

en: next
gl: seg

en: Members
gl: Membros

en: node
gl: nodo

en: directory
gl: cartafol temporal

en: Directory
gl: Directorio

en: Week
gl: Semana

en: Day
gl: Día

en: Start
gl: Comezo

en: Verbose
gl: Detallado

en: Downloads
gl: Descargas

en: Forum
gl: Foro

en: Configuration
gl: Configuración

en: Attributes
gl: Atributos

en: Role
gl: Rol

en: Deny
gl: Rexeitar

en: Blog
gl: Blogue

en: reset
gl: restablecer

en: links
gl: Enlaces

en: Class
gl: Clase

en: String
gl: Cadea

en: Users
gl: Usuarios

en: Cache
gl: Caché

en: Argument
gl: Argumento

en: Anonymous
gl: Anónimo

en: Checkout
gl: Node Checkout

en: Provider
gl: Proveedor

en: Install
gl: Instalar

en: Tools
gl: Ferramentas

en: Option
gl: Opción

en: Arguments
gl: Argumentos

en: Operator
gl: Operador

en: Filters
gl: Filtros

en: Optional
gl: Opcional

en: Random
gl: Aleatorio

en: Template
gl: Modelo

en: Profile
gl: Perfil

en: module
gl: módulo

en: text
gl: texto

en: filters
gl: filtros

en: Operation
gl: Operación

en: reply
gl: responder

en: Function
gl: Función

en: Defaults
gl: Predeterminados

en: Collapsed
gl: Contraida

en: comments
gl: comentarios

en: second
gl: segundo

en: seconds
gl: segundos

en: Key
gl: Clave

en: block
gl: bloque

en: Messages
gl: Mensaxes

en: Tokens
gl: Comodines

en: Token
gl: Símbolos

en: source
gl: Orixe

en: Countries
gl: Paises

en: Sources
gl: Fontes

en: 1 item | @count items
gl[0]: 1 elemento
gl[1]: @count elementos

en: menu
gl: menú

en: next ›
gl: seguinte ›

en: Source
gl: Orixe

en: published
gl: publicado

en: Undo
gl: Desfacer

en: tokens
gl: símbolos

en: Languages
gl: Idiomas

en: Features
gl: Funcionalidades

en: Feature
gl: Funcionalidade

en: Limit
gl: Límite

en: Query
gl: Consulta

en: times
gl: veces

en: captcha
gl: CAPTCHA

en: day
gl: día

en: month
gl: mes

en: year
gl: ano

en: hour
gl: hora

en: Hour
gl: Hora

en: Minute
gl: Minuto

en: Second
gl: Segundo

en: body
gl: corpo

en: Posts
gl: Entradas

en: Controls
gl: Controis

en: author
gl: autor

en: Entity
gl: Entidade

en: Empty
gl: Valeiro

en: any
gl: calquera

en: views
gl: vistas

en: Extend
gl: Estender

en: profile
gl: perfil

en: Seconds
gl: Segundos

en: role
gl: rol

en: Blogs
gl: Blogues

en: Style
gl: Estilo

en: Forums
gl: Foros

en: posts
gl: envíos

en: Session
gl: Sesión

en: Permissions
gl: Permisos

en: e-mail
gl: correo-e

en: permission
gl: permiso

en: Duplicate
gl: Duplicar

en: address
gl: enderezo

en: options
gl: opcións

en: Cart
gl: Cesta da compra

en: Completed
gl: Completado

en: Testing
gl: Probando

en: completed
gl: completado

en: Authentication
gl: Autenticación

en: Gray
gl: Gris

en: width
gl: ancho

en: height
gl: alto

en: Formats
gl: Formatos

en: New
gl: Novo

en: Next ›
gl: Seguinte ›

en: image
gl: imaxe

en: images
gl: imaxes

en: Themes
gl: Temas

en: Translations
gl: Traduccións

en: Story
gl: Artigo

en: comment
gl: comentario

en: Join
gl: Unirse

en: Unpublished
gl: Non publicado

en: by
gl: por

en: publish
gl: publicar

en: Hits
gl: Visitas

en: sticky
gl: pegañoso

en: Sticky
gl: Pegañoso

en: cancel
gl: cancelar

en: users
gl: usuarios

en: Tabs
gl: Lapelas

en: logs
gl: rexistros

en: disable
gl: desactivar

en: date
gl: data

en: Select
gl: Selección múltiple

en: is
gl: é

en: log
gl: rexistro

en: Administrators
gl: Administradores

en: Information
gl: Información

en: Plugins
gl: Complementos

en: Strings
gl: Textos

en: translation
gl: traducción

en: Translation
gl: Traducción

en: Blocks
gl: Bloques

en: Menus
gl: Menús

en: fieldset
gl: conxunto de campos

en: collapsed
gl: Lista plana - colapsada

en: Minimum
gl: Mínimo

en: Form
gl: Formulario

en: Publish
gl: Publicar

en: Canceled
gl: Cancelado

en: Permission
gl: Permiso

en: Autocompleted
gl: Autocompletado

en: arguments
gl: argumentos

en: Green
gl: Verde

en: Profiles
gl: Perfiles

en: Reply
gl: Responder

en: Mapping
gl: Mapeo

en: Directories
gl: Directorios

en: Extension
gl: Extensión

en: Server
gl: Servidor

en: Services
gl: Servizos

en: Service
gl: Servizo

en: Unavailable
gl: Non dispoñíbel

en: Screenshot
gl: Captura de pantalla

en: Expand
gl: Despregar

en: Administrator
gl: Administrador

en: Available
gl: Dispoñible

en: Contexts
gl: Contextos

en: Aggregate
gl: Engadir

en: empty
gl: baleiro

en: taxonomy
gl: taxonomía

en: Aggregator
gl: Agregador

en: Values
gl: Valores

en: Context
gl: Contexto

en: Pager
gl: Paxinador

en: Featured
gl: Destacado

en: contains
gl: contén

en: import
gl: importar

en: types
gl: tipos

en: Any
gl: Calquera

en: modules
gl: módulos

en: themes
gl: temas

en: daily
gl: diariamente

en: weekly
gl: semanalmente

en: Emails
gl: Correos electrónicos

en: Patches
gl: Parches

en: Domains
gl: Dominios

en: Cardinality
gl: Cardinalidade

en: Popup
gl: Emerxente

en: Suggestions
gl: Suxerencias

en: Untranslated
gl: Sen traducir

en: nodes
gl: nodos

en: Formatter
gl: Formateador

en: Element
gl: Elemento

en: Enter
gl: Entrar

en: VAT
gl: IVA

en: Dates
gl: Datas

en: Validator
gl: Validador

en: export
gl: exportar

en: Instances
gl: Instancias

en: permissions
gl: permisos

en: Popups
gl: Emerxentes

en: Autocomplete
gl: Autocompletar

en: Boolean
gl: Booleano

en: Bundle
gl: Paquete

en: host
gl: máquina

en: Toolbar
gl: Barra de ferramentas

en: Localization
gl: Localización

en: locale
gl: localización

en: Draft
gl: Borrador

en: Tests
gl: Probas

en: label
gl: etiqueta

en: Initializing.
gl: Inicializando.

en: Providers
gl: Proveedores

en: form
gl: formulario

en: alert
gl: alerta

en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

en: Displays
gl: Presentación

en: filter
gl: filtro

en: Usernames
gl: Nomes de usuarios

en: Compact
gl: Compacto

en: Fieldset
gl: Conxunto de campos

en: Dependency
gl: Dependencia

en: language
gl: idioma

en: Locales
gl: Localizacións

en: Styles
gl: Estilos

en: Breadcrumbs
gl: Migas de pan

en: features
gl: funcionalidades

en: dependencies
gl: dependencias

en: token
gl: símbolo

en: Dependencies
gl: Dependencias

en: profiles
gl: perfiles

en: Entities
gl: Entidades

en: E-mails
gl: Correos electrónicos

en: draft
gl: borrador

en: item | items
gl[0]: artículo
gl[1]: artículos

en: confirm
gl: confirmar

en: statistics
gl: estatísticas

en: Display:
gl: Presentación:

en: teasers
gl: resúmos

en: titles
gl: títulos
