Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to lt translation catalogue (534 entries)

en: photos
lt: nuotraukos

en: sets
lt: rinkiniai

en: list
lt: sąrašas

en: tags
lt: žymės

en: cloud
lt: debesis

en: Forms
lt: Formos

en: Focus
lt: Fokusas

en: Home
lt: Pradžia

en: Slideshow
lt: Skaidrių peržiūra

en: Title
lt: Pavadinimas

en: Body
lt: Turinys

en: Images
lt: Vaizdai

en: Previous
lt: Ankstesnis

en: Next
lt: Kitas

en: user
lt: narys

en: toolbar
lt: įrankių juosta

en: plugins
lt: įskiepiai

en: select
lt: pasirinkti

en: Pages
lt: Puslapiai

en: function
lt: funkcija

en: enabled
lt: įjungta

en: weight
lt: svoris

en: plugin
lt: įskiepis

en: enable
lt: įjungti

en: context
lt: kontekstas

en: delete
lt: šalinti

en: title
lt: pavadinimas

en: size
lt: dydis

en: value
lt: reikšmė

en: Status
lt: Būsena

en: Administer
lt: Administravimas

en: Register
lt: Registruotis

en: Prefix
lt: Priešdėlis

en: Suffix
lt: Priesaga

en: approve
lt: patvirtinti

en: E-mail
lt: El. paštas

en: Approve
lt: Patvirtinti

en: Delete
lt: Pašalinti

en: Submit
lt: Siųsti

en: Operations
lt: Veiksmai

en: Content
lt: Turinys

en: approval
lt: patvirtinimas

en: denial
lt: atmetimas

en: Attribute
lt: Požymis

en: Value
lt: Reikšmė

en: Username
lt: Nario vardas

en: Gross
lt: Bruto

en: Item
lt: Elementas

en: Payer
lt: Mokėtojas

en: Transactions
lt: Operacijos

en: Private
lt: Privatus

en: Accents
lt: Akcentai

en: content
lt: turinys

en: Development
lt: Plėtojimas

en: Groups
lt: Grupės

en: Is
lt: Yra

en: Group
lt: Grupė

en: Type
lt: Tipas

en: Author
lt: Autorius

en: Replies
lt: Atsakymai

en: Closed
lt: Uždara

en: subscribe
lt: prenumeruoti

en: yes
lt: taip

en: Subscribers
lt: Prenumeratoriai

en: List
lt: Sąrašas

en: Faces
lt: Veidai

en: Subject
lt: Tema

en: closed
lt: uždaryta

en: Actions
lt: Veiksmai

en: disabled
lt: išjungtas

en: Confirm
lt: Patvirtinti

en: Cancel
lt: Atšaukti

en: Remove
lt: Pašalinti

en: Subscribe
lt: Prenumeruoti

en: Unsubscribe
lt: Atsisakyti

en: manager
lt: valdytojas

en: administrator
lt: administratorius

en: unsubscribe
lt: atsijungti

en: deny
lt: neleisti

en: Manager
lt: Valdytojas

en: Age
lt: Amžius

en: Description
lt: Aprašymas

en: Language
lt: Kalba

en: Public
lt: Vieša

en: Audience
lt: Auditorija

en: Log
lt: Įrašas

en: feed
lt: rss

en: page
lt: puslapis

en: more
lt: daugiau

en: Manager:
lt: Valdytojas:

en: website
lt: svetainė

en: Enable
lt: Įjungti

en: Disable
lt: Išjungti

en: optional
lt: pasirinktinis

en: required
lt: būtinas

en: Article
lt: Straipsnis

en: Disabled
lt: Išjungta

en: Enabled
lt: Įjungta

en: Articles
lt: Straipsniai

en: Administration
lt: Administravimas

en: footer
lt: poraštė

en: Comments
lt: Komentarai

en: Wishlist
lt: Pageidavimų sąrašas

en: Currency
lt: Valiuta

en: Priority
lt: Prioritetas

en: Wishlists
lt: Pageidavimų sąrašai

en: More
lt: Daugiau

en: Action
lt: Veiksmas

en: Cost
lt: Savikaina

en: Quantity
lt: Kiekis

en: On
lt: Įjungta

en: For
lt: Kam

en: Purchased
lt: Įsigyta

en: new
lt: naujas

en: error
lt: klaida

en: Tags
lt: Raktažodžiai

en: Taxonomy
lt: Sistematika

en: Logging
lt: Užrašoma

en: Yes
lt: Taip

en: No
lt: Ne

en: ERROR
lt: KLAIDA

en: Homepage
lt: Svetainė

en: Documentation
lt: Dokumentacija

en: License
lt: Licenzija

en: project
lt: projektas

en: Projects
lt: Projektai

en: Project
lt: Projektas

en: Categories
lt: Kategorijos

en: Download
lt: Atsisiųsti

en: Version
lt: Versija

en: Go
lt: Pirmyn

en: core
lt: branduolys

en: view
lt: peržiūrėti

en: unpublished
lt: nepublikuota

en: updated
lt: atnaujinta

en: created
lt: sukurta

en: Overview
lt: Apžvalga

en: all
lt: visi

en: File
lt: Failas

en: Tag
lt: Žymė

en: Login
lt: Prisijungti

en: Edit
lt: Redaguoti

en: Date
lt: Data

en: Size
lt: Dydis

en: Links
lt: Nuorodos

en: Search
lt: Paieška

en: Reset
lt: Išvalyti

en: Daily
lt: Kasdien

en: Weekly
lt: Kas savaitę

en: Monthly
lt: Kas mėnesį

en: None
lt: Joks

en: default
lt: įprasta

en: Test
lt: Testas

en: Logs
lt: Logai

en: Number
lt: Skaičius

en: Message
lt: Žinutė

en: Password
lt: Slaptažodis

en: - None -
lt: - Joks -

en: Country
lt: Šalis

en: Weight
lt: Svoris

en: North
lt: Šiaurės

en: Northeast
lt: Šiaurės rytų

en: East
lt: Rytų

en: Southeast
lt: Pietryčių

en: South
lt: Pietų

en: Southwest
lt: Pietvakarių

en: West
lt: Vakarų

en: Northwest
lt: Šiaurės vakarų

en: Variable
lt: Kintamasis

en: Quote
lt: Kaina

en: Link
lt: Nuoroda

en: Image
lt: Nuotrauka

en: Center
lt: Centras

en: Container
lt: Konteineris

en: Types
lt: Tipai

en: Hierarchy
lt: Hierarchija

en: Single
lt: Vieno lygio

en: Multiple
lt: Galimi keli

en: Synonyms
lt: Sinonimai

en: Required
lt: Privalomas

en: none
lt: joks

en: Category
lt: Kategorija

en: Containers
lt: Konteineriai

en: Feed
lt: Srautas

en: Name
lt: Pavadinimas

en: edit
lt: redaguoti

en: Import
lt: Importuoti

en: Export
lt: Eksportuoti

en: categories
lt: Kategorijos

en: category
lt: kategorija

en: Label
lt: Etiketė

en: Save
lt: Saugoti

en: username
lt: registracijos vardas

en: Default
lt: Numatytasis

en: Summary
lt: Įžanga

en: Core
lt: Branduolys

en: Time
lt: Laikas

en: week
lt: savaitė

en: Views
lt: Vaizdai

en: remove
lt: pašalinti

en: View
lt: Peržiūrėti

en: Format
lt: Formatas

en: History
lt: Istorija

en: Dimensions
lt: Matmenys

en: Modules
lt: Moduliai

en: Section
lt: Sekcija

en: forum
lt: forumas

en: forums
lt: Forumai

en: key
lt: raktas

en: link
lt: nuoroda

en: Display
lt: Rodymas

en: Menu
lt: Meniu

en: search
lt: paieška

en: Teaser
lt: Įžanga

en: never
lt: niekada

en: mail
lt: el. paštas

en: Updated
lt: Atnaujinta

en: actions
lt: veiksmai

en: Text
lt: Tekstas

en: Theme
lt: Tema

en: Layout
lt: Išdėstymas

en: name
lt: vardas

en: aggregator
lt: surinkėjas

en: theme
lt: tema

en: Component
lt: Komponentas

en: Components
lt: Komponentai

en: Statistics
lt: Statistika

en: Unknown
lt: Nežinomas

en: Titles
lt: Pavadinimai

en: blog
lt: tinklaraštis

en: type
lt: tipas

en: Mail
lt: Paštas

en: User
lt: Narys

en: action
lt: veiksmas

en: Configure
lt: Konfigūruoti

en: Email
lt: El. paštas

en: Files
lt: Failai

en: file
lt: failas

en: status
lt: būsena

en: Error
lt: Klaida

en: Options
lt: Nustatymai

en: no
lt: ne

en: Created
lt: Sukurta

en: Node
lt: Mazgas

en: Activated
lt: Aktyvuota

en: Expanded
lt: Išplėstas

en: administer
lt: administruoti

en: All
lt: Visi

en: hours
lt: valandos

en: days
lt: dienos

en: Post
lt: Įrašas

en: Year
lt: Metai

en: Block
lt: Blokas

en: Page
lt: Puslapis

en: Breadcrumb
lt: Kelias

en: Logo
lt: Logotipas

en: Mission
lt: Misija

en: Site
lt: Svetainė

en: Database
lt: Duomenų bazė

en: Module
lt: Modulis

en: Host
lt: Serveris

en: Never
lt: Niekada

en: Footer
lt: Poraštė

en: Custom
lt: Savitas

en: Roles
lt: Rolės

en: Comment
lt: Komentaras

en: Hostname
lt: Serverio pavadinimas

en: Published
lt: Paskelbtas

en: Cacheable
lt: Kešuojamas

en: Filter
lt: Filtruoti

en: Locale
lt: Lokalė

en: Contains
lt: Turi

en: item
lt: elementas

en: items
lt: elementai

en: configure
lt: konfiguruoti

en: Items
lt: Elementai

en: Nodes
lt: Mazgai

en: Width
lt: Plotis

en: Height
lt: Aukštis

en: Maximum
lt: Maksimumas

en: download
lt: atsisiųsti

en: dimensions
lt: matmenys

en: home
lt: pirmas

en: Month
lt: Mėnesis

en: Widget
lt: Valdiklis

en: groups
lt: grupės

en: Domain
lt: Domenas

en: Address
lt: Adresas

en: email
lt: el. paštas

en: Code
lt: Kodas

en: quote
lt: kaina

en: next
lt: toliau

en: Members
lt: Nariai

en: node
lt: mazgas

en: directory
lt: katalogas

en: Directory
lt: Katalogas

en: group
lt: grupė

en: Week
lt: Savaitė

en: Day
lt: Diena

en: Start
lt: Pradžia

en: Verbose
lt: Pranešti

en: Downloads
lt: Atsisiuntimai

en: Forum
lt: Forumas

en: Configuration
lt: Konfigūravimas

en: Attributes
lt: Požymiai

en: Role
lt: Rolė

en: Deny
lt: Drausti

en: Messaging
lt: Susirašinėjimai

en: Blog
lt: Tinklaraštis

en: reset
lt: atstatyti

en: Class
lt: Klasė

en: String
lt: Eilutė

en: Users
lt: Nariai

en: Clicks
lt: Paspaudimai

en: Cache
lt: Podėlis

en: Argument
lt: Parametras

en: Anonymous
lt: Svečias

en: Checkout
lt: Pirkti

en: description
lt: aprašymas

en: Provider
lt: Tiekėjas

en: Install
lt: Įdiegti

en: Tools
lt: Įrankiai

en: Option
lt: Pasirinkimas

en: Arguments
lt: Argumentai

en: Operator
lt: Operatorius

en: Filters
lt: Filtrai

en: Optional
lt: Pasirinktinis

en: Random
lt: Atsitiktinis

en: Template
lt: Šablonas

en: Profile
lt: Profilis

en: module
lt: modulis

en: text
lt: tekstas

en: Process
lt: Procesas

en: expired
lt: pasibaigusi

en: filters
lt: filtrai

en: Flag
lt: Pažymėti

en: Operation
lt: Veiksmai

en: reply
lt: atsakyti

en: Function
lt: Funkcija (metodas)

en: Defaults
lt: Numatyta

en: Additional
lt: Papildoma informacija

en: Collapsed
lt: Suskleistas

en: Labels
lt: Žymės

en: Folder
lt: Katalogas

en: comments
lt: komentarai

en: Confirmation
lt: Patvirtinimas

en: second
lt: antras

en: minute
lt: Minutės

en: minutes
lt: minutės

en: Key
lt: Raktas

en: block
lt: blokas

en: Messages
lt: Žinutės

en: Countries
lt: Šalys

en: Sources
lt: Šaltinis

en: 1 item | @count items
lt[0]: @count elementas
lt[1]: @count elementai
lt[2]: @count elementų

en: menu
lt: meniu

en: next ›
lt: kitas  ›

en: Source
lt: Šaltinis

en: published
lt: paskelbtas

en: Undo
lt: Atšaukti

en: Expired
lt: Pasibaigė galiojimas

en: site
lt: svetainės

en: Languages
lt: Kalbos

en: Features
lt: Savybės

en: Activity
lt: Aktyvumas

en: Limit
lt: Limitas

en: Query
lt: Užklausa

en: day
lt: diena

en: month
lt: mėnesis

en: year
lt: metai

en: hour
lt: valanda

en: Hour
lt: Valanda

en: Minute
lt: Minutė

en: Second
lt: Sekundė

en: Posts
lt: Įrašai

en: author
lt: autorius

en: Entity
lt: Esybė

en: Empty
lt: Tuščia

en: any
lt: visi

en: Days
lt: Dienos

en: views
lt: rodinys

en: Extend
lt: Moduliai

en: profile
lt: profilis

en: Hours
lt: Valandos

en: Seconds
lt: Sekundės

en: role
lt: rolė

en: Blogs
lt: Tinklaraščiai

en: Style
lt: Stilius

en: Forums
lt: Forumai

en: Session
lt: Sesija

en: Permissions
lt: Leidimai

en: e-mail
lt: el. paštas

en: permission
lt: teisė

en: on
lt: -

en: Plugin
lt: Įskiepis

en: Duplicate
lt: Kopijuoti

en: options
lt: pasirinkimai

en: Cart
lt: Krepšelis

en: Subtotal
lt: Tarpinė suma

en: Completed
lt: Pabaigtas

en: Testing
lt: Testavimas

en: Authentication
lt: Indentifikacija

en: Templates
lt: Šablonai

en: Gray
lt: Pilka

en: Purple
lt: Violetinė

en: width
lt: plotis

en: height
lt: aukštis

en: Formats
lt: Formatai

en: previous
lt: atgal

en: New
lt: Naujas

en: summary
lt: suvestinė

en: image
lt: paveikslėlis

en: Quota
lt: Kvota

en: Themes
lt: Temos

en: Translations
lt: Vertimai

en: Story
lt: Straipsnis

en: Minutes
lt: Minutės

en: Workspace
lt: Darbalaukis

en: comment
lt: komentaras

en: Join
lt: Prisijungti

en: Unpublished
lt: Nepaskelbtas

en: by
lt: pagal

en: Hits
lt: Skaityta

en: sticky
lt: prikabintas

en: Sticky
lt: Prikabintas viršuje

en: cancel
lt: atšaukti

en: users
lt: nariai

en: Tabs
lt: Kortelės

en: disable
lt: išjungti

en: date
lt: data

en: Limits
lt: Apribojimai

en: responses
lt: atsakymai

en: Select
lt: Pasirinkti

en: is
lt: yra

en: log
lt: įrašyti

en: Administrators
lt: Valdytojai

en: Variables
lt: Kintamieji

en: Plugins
lt: Įskiepiai

en: translation
lt: vertimas

en: Translation
lt: Vertimas

en: Blocks
lt: Blokai

en: Menus
lt: Meniu

en: Pink
lt: Rožinė

en: fieldset
lt: laukelių rinkinys

en: collapsed
lt: suskleistas

en: Minimum
lt: Minimumas

en: Form
lt: Forma

en: Publish
lt: Paskelbta

en: Canceled
lt: Atšaukta

en: years
lt: metai

en: weeks
lt: savaitės

en: Permission
lt: Leidimai

en: Next >
lt: Kitas

en: test
lt: testas

en: Green
lt: Žalia

en: Profiles
lt: Profiliai

en: Reply
lt: Atsakyti

en: Orange
lt: Oranžinė

en: Directories
lt: Aplankai

en: Extension
lt: Plėtinys

en: Services
lt: Paslaugos

en: Service
lt: Paslauga

en: Unavailable
lt: Neįmanoma

en: Screenshot
lt: Vaizdas

en: Expand
lt: Išplėsti

en: Administrator
lt: Administratorius

en: Addresses
lt: Adresai

en: taxonomy
lt: sistematika

en: Aggregator
lt: surinkėjas

en: Values
lt: Reikšmės

en: Build
lt: Kurti

en: Subscriber
lt: Prenumeratorius

en: Context
lt: Kontekstas

en: Pager
lt: Puslapiavimas

en: Featured
lt: Svarbus

en: contains
lt: turi

en: types
lt: tipai

en: Any
lt: Bet kuris

en: modules
lt: moduliai

en: daily
lt: kasdien

en: weekly
lt: kas savaitę

en: Emails
lt: El. pašto laiškai

en: Authorization
lt: Leidimas

en: string
lt: eilutė

en: custom
lt: savitas

en: Untranslated
lt: Neišversta

en: Errors
lt: Klaidos

en: Metric
lt: Metrinė

en: Element
lt: Elementas

en: Enter
lt: Įveskite

en: VAT
lt: PVM

en: Dates
lt: Datos

en: Subtotal:
lt: Tarpinė suma:

en: quantity
lt: kiekis

en: number
lt: skaičius

en: monthly
lt: mėnesinis

en: expanded
lt: išplėstas

en: export
lt: eksportuoti

en: Admin
lt: Adminas

en: Autocomplete
lt: Automatiškai pasibaigiantis

en: Boolean
lt: Loginis

en: Bundle
lt: Paketas

en: scheme
lt: schema

en: host
lt: serveris

en: Toolbar
lt: Įrankinė

en: priority
lt: prioritetas

en: Localization
lt: Lokalizacija

en: locale
lt: lokalė

en: Draft
lt: Juodraštis

en: Tests
lt: Testai

en: Initializing.
lt: Inicijavimas.

en: form
lt: forma

en: alert
lt: įspėjimas

en: Displays
lt: Rodymai

en: filter
lt: filtras

en: Placeholder
lt: Vietaženklis

en: Compact
lt: Glaustai

en: Fieldset
lt: Laukelių rinkinys

en: Unconfirmed
lt: Nepatvirtinta

en: language
lt: kalba

en: Locales
lt: Lokalės

en: Interface
lt: Sąsaja

en: Elements
lt: Elementai

en: Library
lt: Biblioteka

en: Fulfillment
lt: Sandėlys

en: hash
lt: maiša

en: Unique
lt: Unikalus

en: Libraries
lt: Bibliotekos

en: Dependencies
lt: Priklausomybės

en: E-mails
lt: El. pašto laiškai

en: subject
lt: tema

en: Shipped
lt: Išsiųsta

en: elements
lt: elementai

en: option
lt: pasirinkimas
