Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to ug translation catalogue (215 entries)

en: photos
ug: سۈرەتلەر

en: sets
ug: تەڭشەكلەر

en: list
ug: تۈرلەر

en: tags
ug: خەتكۈچلەر

en: cloud
ug: بۇلۇت

en: Forms
ug: جەدۋەللەر

en: Focus
ug: ڧوكۇس

en: Home
ug: باشبەت

en: Title
ug: تىما

en: Images
ug: رەسىملەر

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: toolbar
ug: قوراللار

en: plugins
ug: قىستۇرما

en: select
ug: تاللاش

en: Pages
ug: بەت

en: function
ug: فۇنكىتسىە

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: weight
ug: چوڭلۇقى

en: plugin
ug: قىستۇرما

en: enable
ug: ئېچىش

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: title
ug: ماۋزۇ

en: size
ug: رازمىرى

en: value
ug: قىممىتى

en: Status
ug: ھالەت

en: Administer
ug: باشقۇرغۇچى

en: Register
ug: تىزىملىتىش

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: approval
ug: تەستىق

en: Attribute
ug: خۇسۇسىيەت

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: Item
ug: تۈرلەر

en: Private
ug: شەخسىي

en: Accents
ug: دىئئالېكتلار

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: Closed
ug: يىپىش

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: administrator
ug: باشقۇرغۇچى

en: Description
ug: بايانى

en: Public
ug: ھەممىگە

en: more
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Article
ug: ماقالە

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: footer
ug: بەت ئاسىتى

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: More
ug: داۋامى

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Homepage
ug: باش بەت

en: Documentation
ug: ماتېرىياللار

en: License
ug: ئىجازەت

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: updated
ug: يېڭىلاش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Links
ug: ئۇلانمىلار

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Daily
ug: كۈندىلىك

en: Weekly
ug: ھەپتىلىك

en: None
ug: يوق

en: Test
ug: سىناق

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: - None -
ug: يوق

en: Quote
ug: نەقىل

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Label
ug: بەلگە

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Core
ug: سېستىما يادروسى

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: History
ug: مەشغۇلات خاتىرىسى

en: Dimensions
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Modules
ug: مودۇللار

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Updated
ug: يېڭىلاندى

en: actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: Text
ug: تېكىست

en: theme
ug: ئۇسلۇب

en: blog
ug: بلوگ

en: Email
ug: ئېلخەت

en: file
ug: ھۉججەت

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: no
ug: ياق

en: Created
ug: قۇرۇلدى

en: All
ug: ھەممە

en: Year
ug: يىل

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Locale
ug: تەرجىمە قىلىش

en: configure
ug: تەڭشەش

en: Items
ug: تۈرلەر

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Month
ug: ئاي

en: Address
ug: ئادرېس

en: Code
ug: كود

en: node
ug: نۇقتا

en: Day
ug: كۈن

en: Forum
ug: مۇنبەر

en: Configuration
ug: لايىھە

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Deny
ug: رەت قىلىش

en: Blog
ug: بلوگ

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Install
ug: قاچىلاش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Template
ug: ئەندىزە

en: text
ug: تېكىست

en: filters
ug: سۈزگۈچلەر

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: block
ug: تارماق رايۇن

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: menu
ug: تىزىملىك

en: next ›
ug: كىيىنكى ›

en: Source
ug: مەنبە

en: published
ug: ئېلان قىلىندى

en: Undo
ug: يېنىۋېلىش

en: Languages
ug: تىل

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Posts
ug: يازمىلار

en: Controls
ug: كونترول

en: any
ug: ھەرقانداق

en: profile
ug: ئارخىپ

en: role
ug: ئەزالار گورۇپپسى

en: Blogs
ug: بلوگلار

en: Forums
ug: مۇنبەر

en: Website
ug: تور بەت

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: permission
ug: ھوقۇق چېكى

en: Plugin
ug: قىستۇرمىلار

en: options
ug: تاللاش

en: Testing
ug: سىناش

en: Gray
ug: كۈلرەڭ

en: Purple
ug: بىنەپشە

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: image
ug: رەسىم

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: comment
ug: باھا

en: Hits
ug: كۆرۈش قېتىم سانى

en: sticky
ug: چوققىلاش

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: date
ug: چىسلا

en: is
ug: ئۈچۈن

en: Plugins
ug: قىستۇرمىلار

en: Sites
ug: تور بەتلەر

en: translation
ug: تەرجىمە

en: Blocks
ug: تارماق رايون

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Pink
ug: ھالرەڭ

en: Publish
ug: ئېلان قىلىش

en: Green
ug: يېشىل

en: Reply
ug: جاۋاب

en: Orange
ug: سارغۇچ

en: taxonomy
ug: تاكسونومىيە

en: Suggestions
ug: تەكلىپلەر

en: Dates
ug: چېسلاسى

en: number
ug: سان

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Toolbar
ug: قورال ئىستونى

en: locale
ug: يەرلىك

en: Draft
ug: كوپىيە

en: form
ug: جەدۋەل

en: alert
ug: ئەسكەرتىش

en: Fullscreen
ug: تولۇق ئېكران

en: filter
ug: سۈزۈش

en: language
ug: تىل

en: Styles
ug: شەكلى

en: Progress
ug: ماڭغىنى

en: domain
ug: مۇلازىمېتىر

en: statistics
ug: سىتاتىستىكا
