Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to bs translation catalogue (223 entries)

en: photos
bs: fotografije

en: sets
bs: setovi

en: list
bs: lista

en: tags
bs: tagovi

en: cloud
bs: oblak

en: Forms
bs: Forme

en: Focus
bs: Fokus

en: Home
bs: Početna

en: Title
bs: Naslov

en: Body
bs: Tijelo

en: Images
bs: Slike

en: Previous
bs: Prethodni

en: Next
bs: Sljedeći

en: user
bs: korisnik

en: Pages
bs: Stranice

en: delete
bs: obriši

en: value
bs: vrijednost

en: Administer
bs: Administriraj

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Suffix
bs: Sufiks

en: approve
bs: odobri

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Content
bs: Sadržaj

en: approval
bs: odobrenje

en: denial
bs: odbijanje

en: Value
bs: Vrijednost

en: Username
bs: Korisničko ime

en: content
bs: sadržaj

en: Groups
bs: Grupe

en: Group
bs: Grupa

en: Type
bs: Tip

en: Author
bs: Autor

en: Replies
bs: Odgovori

en: Closed
bs: Zatvoreno

en: subscribe
bs: pretplati se

en: yes
bs: da

en: List
bs: Izlistaj

en: Subject
bs: Naslov

en: closed
bs: zatvoren

en: Actions
bs: Akcije

en: disabled
bs: onemogućeno

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Remove
bs: Ukloni

en: Subscribe
bs: Pretplati se

en: Description
bs: Opis

en: Language
bs: Jezik

en: more
bs: još

en: Enable
bs: Omogući

en: Disable
bs: Onemogući

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Administration
bs: Administracija

en: Comments
bs: Komentari

en: Priority
bs: Prioritet

en: new
bs: novi

en: error
bs: greška

en: Tags
bs: Tagovi

en: Taxonomy
bs: Taksonomija

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Projects
bs: Projekti

en: Project
bs: Projekt

en: Categories
bs: Kategorije

en: Version
bs: Verzija

en: Overview
bs: Pregled

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Size
bs: Veličina

en: Search
bs: Pretraga

en: Daily
bs: Dnevno

en: Weekly
bs: Sedmično

en: None
bs: Nijedan

en: Number
bs: Broj

en: Message
bs: Poruka

en: Password
bs: Lozinka

en: - None -
bs: - Nijedno -

en: Country
bs: Zemlja

en: Weight
bs: Težina

en: Image
bs: Slika

en: Types
bs: Tipovi

en: Hierarchy
bs: Hijerarhija

en: Required
bs: Obavezno

en: Parent
bs: Roditelj

en: Depth
bs: Dubina

en: none
bs: ništa

en: Category
bs: Kategorija

en: Settings
bs: Postavke

en: Name
bs: Ime

en: edit
bs: izmijeni

en: up
bs: gore

en: Import
bs: Uvezi

en: Book
bs: Knjiga

en: Export
bs: Izvezi

en: Field
bs: Polje

en: category
bs: kategorija

en: Outline
bs: Bilješke

en: Label
bs: Oznaka

en: Preview
bs: Pregled

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Help
bs: Pomoć

en: Update
bs: Ažuriranje

en: Sunday
bs: Nedelja

en: Monday
bs: Ponedeljak

en: Tuesday
bs: Utorak

en: Wednesday
bs: Srijeda

en: Thursday
bs: Četvrtak

en: Friday
bs: Petak

en: Saturday
bs: Subota

en: Time
bs: Vrijeme

en: View
bs: Pregled

en: History
bs: Istorija

en: Modules
bs: Moduli

en: Display
bs: Prikaz

en: Menu
bs: Meni

en: search
bs: pretraga

en: Teaser
bs: Sažetak

en: never
bs: nikad

en: actions
bs: akcije

en: Text
bs: Tekst

en: Theme
bs: Tema

en: aggregator
bs: agregator

en: Statistics
bs: Statistika

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: type
bs: tip

en: User
bs: Korisnik

en: action
bs: akcija

en: Configure
bs: Podešavanje

en: file
bs: datoteka

en: Error
bs: Greška

en: Options
bs: Opcije

en: Created
bs: Kreiran

en: Node
bs: Nod

en: All
bs: Sve

en: Post
bs: Članak

en: Year
bs: Godina

en: Block
bs: Blok

en: Page
bs: Strana

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Roles
bs: Uloge

en: Comment
bs: Komentar

en: Published
bs: Objavljeno

en: Locale
bs: Lokal

en: Fields
bs: Polja

en: Contains
bs: Sadrži

en: configure
bs: podesi

en: Up
bs: Gore

en: Width
bs: Širina

en: Height
bs: Visina

en: Maximum
bs: Maksimum

en: Month
bs: Mjesec

en: Address
bs: Adresa

en: Code
bs: Kod

en: Members
bs: Članovi

en: node
bs: nod

en: Directory
bs: Direktorij

en: Day
bs: Dan

en: Role
bs: Uloga

en: Users
bs: Korisnici

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Tools
bs: Alati

en: Arguments
bs: Argumenti

en: Filters
bs: Filteri

en: Optional
bs: Opcionalno

en: Profile
bs: Profil

en: filters
bs: filteri

en: fields
bs: polja

en: reply
bs: odgovori

en: Labels
bs: Oznake (Labels)

en: block
bs: blok

en: Messages
bs: Poruke

en: menu
bs: meni

en: next ›
bs: iduća ›

en: update
bs: osvježavanje

en: Source
bs: Izvor

en: published
bs: objavljen

en: Undo
bs: Povrati

en: Languages
bs: Jezici

en: Activity
bs: Aktivnost

en: Query
bs: Upit

en: Hour
bs: Sat

en: Minute
bs: Minuta

en: Second
bs: Sekunda

en: Posts
bs: Postovi

en: profile
bs: profil

en: open
bs: otvoren

en: Books
bs: Knjige

en: Style
bs: Stil

en: Forums
bs: Forumi

en: Permissions
bs: Dozvole

en: Themes
bs: Teme

en: Story
bs: Priča

en: comment
bs: komentar

en: by
bs: od

en: sticky
bs: zalijepljen

en: Tabs
bs: Tabovi

en: date
bs: datum

en: is
bs: je

en: translation
bs: prevod

en: Translation
bs: Prevod

en: Blocks
bs: Blokovi

en: collapsed
bs: složen

en: Publish
bs: Objavi

en: Permission
bs: Dozvole

en: parent
bs: roditelj

en: arguments
bs: argumenti

en: Profiles
bs: Profili

en: Reply
bs: Odgovori

en: empty
bs: prazan

en: taxonomy
bs: taksonomija

en: Aggregator
bs: Agregator

en: contains
bs: sadrži

en: field
bs: polje

en: Autocomplete
bs: Autokompletiranje

en: locale
bs: lokalno

en: form
bs: forma

en: alert
bs: upozorenje

en: Displays
bs: Prikazi

en: Usernames
bs: Korisnička imena

en: language
bs: jezik

en: book
bs: knjiga

en: Breadcrumbs
bs: Putanje (breadcrumbs)
