Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to it translation catalogue (620 entries)

en: photos
it: fotografie

en: sets
it: set

en: list
it: elenco

en: tags
it: tag

en: cloud
it: cloud (nuvola)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: user
it: utente

en: toolbar
it: barra degli strumenti

en: plugins
it: plugin

en: select
it: seleziona

en: Pages
it: Pagine

en: function
it: funzione

en: enabled
it: attivato

en: weight
it: peso

en: enable
it: attiva

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: title
it: titolo

en: size
it: dimensioni

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Administer
it: Amministra

en: Register
it: Registrati

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: approve
it: approva

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: approval
it: approvazione

en: denial
it: rifiuto

en: Attribute
it: Attributo

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Gross
it: Valore lordo

en: Item
it: Elemento

en: Transactions
it: Transazioni

en: By
it: Da

en: Private
it: Privato

en: Accents
it: Accenti

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Is
it: È

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Closed
it: Chiuso

en: subscribe
it: iscrizione

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: closed
it: chiuso

en: Actions
it: Azioni

en: disabled
it: disattivato

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Subscribe
it: Registrati

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: manager
it: gestore

en: administrator
it: amministratore

en: deny
it: nega

en: Manager
it: Gestore

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Public
it: Pubblico

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: page
it: pagina

en: more
it: altro

en: Manager:
it: Gestore:

en: website
it: sito Internet

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: required
it: obbligatorio

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Articles
it: Articoli

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: Wishlist
it: Lista dei desideri

en: Currency
it: Valuta

en: Priority
it: Priorità

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: Cost
it: Costo

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: For
it: Per

en: unknown
it: sconosciuto

en: Purchased
it: Acquistato

en: new
it: nuovo

en: error
it: errore

en: Tags
it: Etichette

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Ash
it: Cenere

en: Aquamarine
it: Acquamarina

en: Bluemarine
it: Blu marino

en: Greenbeam
it: Raggio verde

en: Mediterrano
it: Mediterraneo

en: Mercury
it: Mercurio

en: Nocturnal
it: Notturno

en: Screenshots
it: Anteprime

en: Resources
it: Risorse

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: unpublished
it: non pubblicato

en: updated
it: aggiornato

en: created
it: Creato

en: Overview
it: Panoramica

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: register
it: registra

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Monthly
it: Mensile

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: Logs
it: Log

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Response
it: Risposta

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: North
it: Nord

en: East
it: Est

en: South
it: Sud

en: West
it: Ovest

en: Variable
it: Variabile

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Single
it: Singola

en: Multiple
it: Multipla

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Containers
it: Contenitori

en: Settings
it: Impostazioni

en: One
it: Una

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: up
it: su

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Field
it: Campo

en: (none)
it: (nessuno)

en: category
it: categoria

en: Outline
it: Struttura

en: header
it: intestazione

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Move
it: Sposta

en: Insert
it: Inserisci

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Blank
it: Vuota

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Relevancy
it: Rilevanza

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Time
it: Data e ora

en: week
it: settimana

en: Views
it: Viste

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: History
it: Cronologia

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Modules
it: Moduli

en: Section
it: Sezione

en: forums
it: forum

en: key
it: chiave

en: Display
it: Visualizzazione

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: never
it: mai

en: Notes
it: Note

en: mail
it: e-mail

en: Updated
it: Aggiornato

en: actions
it: azioni

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: style
it: stile

en: aggregator
it: aggregatore

en: theme
it: tema

en: Component
it: Componente

en: Versions
it: Versioni

en: Components
it: Componenti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Titles
it: Titoli

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: action
it: azione

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Files
it: File

en: status
it: stato

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Expanded
it: Espanso

en: outline
it: struttura

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: submit
it: invia

en: Post
it: Contenuto

en: Year
it: Anno

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site
it: Sito

en: Module
it: Modulo

en: Never
it: Mai

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Cacheable
it: Cacheabile

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Photos
it: Foto

en: item
it: elemento

en: configure
it: configura

en: Items
it: Elementi

en: Nodes
it: Nodi

en: Up
it: Su

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Maximum
it: Massimo

en: dimensions
it: dimensioni

en: help
it: aiuto

en: Month
it: Mese

en: Domain
it: Dominio

en: Address
it: Indirizzo

en: Code
it: Codice

en: operations
it: operazioni

en: By
it: Da

en: Manufacturer
it: Azienda costruttrice

en: quote
it: quota

en: next
it: successivo

en: node
it: nodo

en: directory
it: cartella

en: Directory
it: Cartella

en: group
it: gruppo

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: Verbose
it: Prolisso

en: Downloads
it: Download

en: Configuration
it: Configurazione

en: Integration
it: Integrazione

en: Attributes
it: Attributi

en: Role
it: Ruolo

en: Deny
it: Blocca

en: months
it: mesi

en: reset
it: ripristina

en: Class
it: Classe

en: String
it: Testo

en: Users
it: Utenti

en: Clicks
it: Clic

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: description
it: descrizione

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Install
it: Installa

en: Tools
it: Strumenti

en: Tab
it: Scheda

en: Option
it: Opzione

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Random
it: Casuale

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Profile
it: Profilo

en: module
it: modulo

en: text
it: testo

en: Process
it: Esegui

en: anonymous
it: anonimi

en: expired
it: scaduto

en: filters
it: filtri

en: fields
it: campi

en: Flag
it: Contrassegno

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Metrics
it: Numeri

en: Function
it: Funzione

en: Weeks
it: Settimane

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Labels
it: Etichette

en: comments
it: commenti

en: Confirmation
it: Conferma

en: second
it: seconda

en: seconds
it: secondi

en: minute
it: minuto

en: minutes
it: minuti

en: Key
it: Chiave

en: block
it: blocco

en: Change
it: Cambia

en: message
it: messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Tokens
it: Token

en: Teasers
it: Anteprime

en: Countries
it: Paesi

en: Sources
it: Sorgenti

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: next ›
it: seguente ›

en: update
it: aggiorna

en: Source
it: Sorgente

en: published
it: pubblicato

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Activity
it: Attività

en: Lists
it: Liste

en: Limit
it: Limite

en: day
it: giorno

en: month
it: mese

en: year
it: anno

en: hour
it: ora

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: body
it: corpo

en: Posts
it: Messaggi

en: Controls
it: Controlli

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Empty
it: Vuoto

en: Configurations
it: Configurazioni

en: any
it: qualsiasi

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Selector
it: Selettore

en: views
it: viste

en: Extend
it: Estendi

en: profile
it: profilo

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: role
it: ruolo

en: unavailable
it: non disponibile

en: open
it: aperto

en: Binary
it: Binario

en: Blogs
it: Blog

en: Books
it: Book

en: Style
it: Stile

en: change
it: cambia

en: Forums
it: Forum

en: Session
it: Sessione

en: Permissions
it: Permessi

en: roles
it: ruoli

en: Installed
it: Installato

en: permission
it: permesso

en: on
it: il

en: Duplicate
it: Duplicata

en: options
it: opzioni

en: Cart
it: Carrello

en: Transaction
it: Transazione

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Completed
it: Completato

en: Testing
it: In fase di test

en: Unauthorized
it: Non autorizzato

en: completed
it: completato

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Templates
it: Template

en: Gray
it: Grigio

en: Purple
it: Viola

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: Formats
it: Formati

en: New
it: Nuovo

en: Next ›
it: Seguente ›

en: image
it: immagine

en: images
it: immagini

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Story
it: Storia

en: Minutes
it: Minuti

en: Workspace
it: Area di lavoro

en: comment
it: commento

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: by
it: da

en: Hits
it: Accessi

en: sticky
it: sempre in cima

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: cancel
it: annulla

en: users
it: utenti

en: Tabs
it: Schede

en: disable
it: disattiva

en: date
it: data

en: Limits
it: Limiti

en: responses
it: risposte

en: Select
it: Scegliere

en: is
it: è

en: small
it: piccola

en: large
it: grande

en: Administrators
it: Amministratori

en: Information
it: Informazioni

en: Variables
it: Variabili

en: Plugins
it: Plugin

en: Strings
it: Testi

en: Translation
it: Traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Pink
it: Rosa

en: fieldset
it: set di campi

en: collapsed
it: raggruppato

en: Minimum
it: Minimo

en: Publish
it: Pubblica

en: Canceled
it: Annullati

en: years
it: anni

en: weeks
it: settimane

en: Permission
it: Permesso

en: parent
it: padre

en: Two
it: Due

en: Three
it: Tre

en: arguments
it: parametri

en: Green
it: Verde

en: Profiles
it: Profili

en: Classes
it: Classi

en: Reply
it: Rispondi

en: Mapping
it: Mappatura

en: Installation
it: Installazione

en: Orange
it: Arancione

en: Directories
it: Cartelle

en: Extension
it: Estensione

en: Keys
it: Chiavi

en: Service
it: Servizio

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Screenshot
it: Anteprima

en: Expand
it: Espandi

en: Administrator
it: Amministratore

en: Available
it: Disponibile

en: Contexts
it: Contesti

en: Aggregate
it: Aggrega

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Addresses
it: Indirizzi

en: empty
it: vuoto

en: taxonomy
it: tassonomia

en: Values
it: Valori

en: Years
it: Anni

en: Context
it: Contesto

en: Pager
it: Paginazione

en: argument
it: argomento

en: Featured
it: In evidenza

en: contains
it: contiene

en: import
it: importa

en: types
it: tipi

en: Any
it: Qualunque

en: modules
it: moduli

en: setting
it: impostazione

en: daily
it: giornaliero

en: weekly
it: settimanale

en: Emails
it: E-mail

en: Authorization
it: Autorizzazione

en: Setting
it: Configura

en: Domains
it: Domini

en: string
it: stringa

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: for
it: per

en: custom
it: personalizzato

en: Synchronize
it: Sincronizzazione

en: Untranslated
it: Non tradotto

en: Errors
it: Errori

en: field
it: campo

en: nodes
it: nodi

en: Formatter
it: Formattatore

en: Metric
it: Metrico

en: Element
it: Elemento

en: Fonts
it: Caratteri

en: Currencies
it: Valute

en: Activities
it: Attività

en: Enter
it: Inserisci

en: VAT
it: IVA

en: Importing
it: Importazione

en: start
it: inizio

en: Dates
it: Date

en: Validator
it: Validatore

en: Admins
it: Amministratori

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: monthly
it: mensile

en: Widgets
it: Widget

en: expanded
it: espanso

en: export
it: esporta

en: Flags
it: Contrassegni

en: permissions
it: permessi

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Boolean
it: Booleano

en: Bundles
it: Bundle

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Localization
it: Localizzazione

en: locale
it: lingua

en: Draft
it: Bozza

en: Tests
it: Test

en: notes
it: note

en: label
it: etichetta

en: Initializing.
it: Inizializzazione.

en: Providers
it: Fonti esterne

en: alert
it: avviso

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: filter
it: filtro

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: Resource
it: Risorsa

en: Mask
it: Maschera

en: folder
it: cartella

en: language
it: lingua

en: Locales
it: Lingue

en: book
it: libro

en: Transliterate
it: Traslittera

en: Styles
it: Stili

en: available
it: disponibile

en: Interface
it: Interfaccia

en: Serialized
it: Serializzato

en: Alert
it: Avviso

en: Numbers
it: Numeri

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Elements
it: Elementi

en: Facility
it: Destinazione

en: Library
it: Biblioteca

en: Fulfillment
it: Completamento

en: features
it: funzionalita

en: Unique
it: Univoco

en: Libraries
it: Librerie

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: languages
it: Lingue

en: Entities
it: Entità

en: attribute
it: attributo

en: variables
it: variabili

en: E-mails
it: E-mail

en: draft
it: bozza

en: subject
it: oggetto

en: item | items
it[0]: pezzo
it[1]: pezzi

en: Four
it: Quattro

en: Five
it: Cinque

en: confirm
it: conferma

en: save
it: salva

en: Interfaces
it: Interfacce

en: elements
it: elementi

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: teasers
it: anteprime

en: titles
it: titoli

en: Instance
it: Istanza

en: Material
it: Materia

en: currencies
it: valute

en: blocks
it: blocchi

en: Reduce
it: Ridurre

en: Materials
it: Materiali

en: Dropbutton
it: Casella a discesa

en: Toolkit
it: Strumenti

[ctx: Validation]
en: Range
it: Intervallo

[ctx: With components]
en: Extend
it: Estendi

en: Passwords
it: Password
