Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to ja translation catalogue (733 entries)

en: photos
ja: 写真

en: sets
ja: セット

en: list
ja: リスト

en: tags
ja: タグ

en: cloud
ja: クラウド

en: Forms
ja: フォーム

en: Focus
ja: フォーカス

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: toolbar
ja: ツールバー

en: plugins
ja: プラグイン

en: select
ja: 選択

en: Pages
ja: ページ

en: function
ja: 機能

en: enabled
ja: 有効

en: weight
ja: ウェイト

en: plugin
ja: プラグイン

en: enable
ja: 有効化

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: size
ja: サイズ

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Register
ja: 登録

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: approval
ja: 承認

en: denial
ja: 否認

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Gross
ja: 総計

en: Item
ja: 項目

en: Payer
ja: 支払人

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Private
ja: プライベート

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Is
ja: である

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: List
ja: リスト

en: Faces
ja: 顔写真

en: Subject
ja: 件名

en: closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: administrator
ja: 管理者

en: deny
ja: 拒否

en: admin
ja: 管理者

en: Manager
ja: マネージャー

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Public
ja: パブリック

en: Audience
ja: 読者

en: Log
ja: ログ

en: feed
ja: フィード

en: page
ja: ページ

en: more
ja: 続き

en: website
ja: Webサイト

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: required
ja: 必須

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Articles
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Priority
ja: 優先度

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Cost
ja: 原価

en: Quantity
ja: 数量

en: URLs
ja: URL

en: Purchaser
ja: 購入者

en: On
ja: オン

en: For
ja: 対象

en: Purchased
ja: 購入

en: new
ja: 新規

en: error
ja: エラー

en: Tags
ja: タグ

en: random
ja: ランダム

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Logging
ja: ログ記録

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Ash
ja: アッシュ

en: Aquamarine
ja: アクアマリン

en: Bluemarine
ja: ブルーマリン

en: Greenbeam
ja: グリーンビーム

en: Mediterrano
ja: メディテラノ

en: Mercury
ja: マーキュリー

en: Nocturnal
ja: ノクターナル

en: Olivia
ja: オリビア

en: ERROR
ja: エラー

en: Servers
ja: サーバー

en: Homepage
ja: ホームページ

en: License
ja: ライセンス

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Resources
ja: リソース

en: Support
ja: サポート

en: Developers
ja: 開発者

en: project
ja: プロジェクト

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: unpublished
ja: 未掲載

en: updated
ja: 更新

en: created
ja: 作成日

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: register
ja: 登録

en: Login
ja: ログイン

en: version
ja: バージョン

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Schemes
ja: スキーマ

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: default
ja: デフォルト

en: breadcrumb
ja: パンくずリスト

en: logo
ja: ロゴ

en: Test
ja: テスト

en: Logs
ja: ログ

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Response
ja: レスポンス

en: Password
ja: パスワード

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weather
ja: 天気

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: rain
ja: 雨

en: North
ja: 北

en: East
ja: 東

en: South
ja: 南

en: West
ja: 西

en: Variable
ja: 変数

en: Quote
ja: 料金

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Containers
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: One
ja: 1

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: up
ja: 上

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: categories
ja: カテゴリー

en: containers
ja: コンテナー

en: Field
ja: フィールド

en: category
ja: カテゴリー

en: Outline
ja: アウトライン

en: header
ja: ヘッダー

en: Legal
ja: 利用許諾

en: Label
ja: ラベル

en: Changes
ja: 変更

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: username
ja: ユーザー名

en: password
ja: パスワード

en: url
ja: URL

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Summary
ja: 概要

en: Move
ja: 移動

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Blank
ja: 空白

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Relevancy
ja: 関連性

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Core
ja: コア

en: Times
ja: 時間

en: Time
ja: 時間

en: week
ja: 週

en: Views
ja: ビュー

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: History
ja: 履歴

en: tag
ja: タグ

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Modules
ja: モジュール

en: Section
ja: セクション

en: forum
ja: フォーラム

en: forums
ja: フォーラム

en: key
ja: キー

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: never
ja: なし

en: Notes
ja: ノート

en: mail
ja: メール

en: Updated
ja: 更新

en: actions
ja: アクション

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: style
ja: スタイル

en: aggregator
ja: アグリゲーター

en: theme
ja: テーマ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Versions
ja: バージョン

en: Components
ja: コンポーネント

en: Statistics
ja: 統計

en: Unknown
ja: 不明

en: Titles
ja: タイトル

en: blog
ja: ブログ

en: type
ja: タイプ

en: subscribers
ja: 配信登録者

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Imported
ja: インポート済

en: imported
ja: インポート済

en: file
ja: ファイル

en: errors
ja: エラー

en: status
ja: 状態

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Activated
ja: アクティベート

en: Expanded
ja: 展開

en: outline
ja: アウトライン

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Post
ja: 投稿

en: Year
ja: 年

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Mission
ja: ミッション

en: Site
ja: サイト

en: Database
ja: データベース

en: Module
ja: モジュール

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Cacheable
ja: キャッシュ可能

en: Filter
ja: フィルター

en: Locale
ja: ロケール

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: items
ja: アイテム

en: configure
ja: 設定

en: Items
ja: アイテム

en: Nodes
ja: ノード

en: Up
ja: 上へ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Maximum
ja: 最大

en: download
ja: ダウンロード

en: help
ja: ヘルプ

en: login
ja: ログイン

en: Month
ja: 月

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Domain
ja: ドメイン

en: Address
ja: 住所

en: email
ja: メール

en: Code
ja: コード

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: quote
ja: 料金

en: next
ja: 次

en: Members
ja: メンバー

en: node
ja: ノード

en: directory
ja: ディレクトリー

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: group
ja: グループ

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Forum
ja: フォーラム

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Note
ja: 注意

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Deny
ja: 拒否

en: Messaging
ja: メッセージング

en: months
ja: 月

en: Blog
ja: ブログ

en: reset
ja: リセット

en: Class
ja: クラス

en: String
ja: 文字列

en: Users
ja: ユーザー

en: Clicks
ja: クリック

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: description
ja: 説明

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Install
ja: インストール

en: Tools
ja: ツール

en: Tab
ja: タブ

en: Option
ja: オプション

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Random
ja: ランダム

en: Template
ja: テンプレート

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Profile
ja: プロフィール

en: module
ja: モジュール

en: text
ja: テキスト

en: Process
ja: 処理

en: Expires
ja: 期限切れ

en: expired
ja: 期限切れ

en: filters
ja: フィルター

en: fields
ja: フィールド

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Metrics
ja: メトリクス

en: Function
ja: 機能

en: Weeks
ja: 週

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Additional
ja: 追加

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Labels
ja: ラベル

en: comments
ja: コメント

en: Confirmation
ja: 確認

en: Root
ja: ルート

en: second
ja: 2番目

en: seconds
ja: 秒

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: Key
ja: キー

en: block
ja: ブロック

en: Change
ja: 変更

en: message
ja: メッセージ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Teasers
ja: ティーザー

en: Countries
ja: 国

en: Feeds
ja: フィード

en: Sources
ja: ソース

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: menu
ja: メニュー

en: next ›
ja: 次へ ›

en: update
ja: 更新

en: Source
ja: ソース

en: published
ja: 掲載

en: Undo
ja: 元に戻す

en: tokens
ja: トークン

en: Expired
ja: 期限切れ

en: site
ja: サイト

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Lists
ja: リスト

en: Limit
ja: 制限

en: Query
ja: クエリー

en: one
ja: １つ

en: captcha
ja: CAPTCHA

en: day
ja: 日

en: month
ja: 月

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: body
ja: 本文

en: Posts
ja: 投稿

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Empty
ja: 空

en: Configurations
ja: システム構成

en: any
ja: いずれか

en: Days
ja: 日

en: Selector
ja: セレクター

en: Extend
ja: 機能拡張

en: profile
ja: プロフィール

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: role
ja: 役割

en: open
ja: オープン

en: Binary
ja: バイナリ

en: Blogs
ja: ブログ

en: Books
ja: ブック

en: Style
ja: スタイル

en: change
ja: 変更

en: Forums
ja: フォーラム

en: Session
ja: セッション

en: Permissions
ja: 権限

en: e-mail
ja: メールアドレス

en: roles
ja: 役割

en: Cron
ja: cron

en: Installed
ja: インストール済み

en: permission
ja: 権限

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Duplicate
ja: 複製

en: options
ja: オプション

en: Cart
ja: カート

en: Subtotal
ja: 小計

en: Completed
ja: 完了

en: Testing
ja: テスト

en: Unauthorized
ja: 未承認

en: completed
ja: 完了

en: Authentication
ja: 認証

en: Templates
ja: テンプレート

en: Gray
ja: グレー

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: Formats
ja: 書式

en: previous
ja: 前

en: New
ja: 新

en: Next ›
ja: 次 ›

en: image
ja: 画像

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Story
ja: ストーリー

en: Minutes
ja: 分

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: comment
ja: コメント

en: Join
ja: 参加

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: by
ja: 投稿者

en: hits
ja: ヒット数

en: Hits
ja: アクセス数

en: sticky
ja: リスト上部に固定されている

en: Sticky
ja: 固定

en: cancel
ja: キャンセル

en: users
ja: ユーザ

en: Tabs
ja: タブ

en: disable
ja: 無効

en: date
ja: 日付

en: Photo
ja: 写真

en: Cloud
ja: クラウド

en: responses
ja: レスポンス

en: Select
ja: 選択

en: is
ja: が

en: log
ja: ログ

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: Administrators
ja: 管理者

en: Information
ja: 情報

en: Variables
ja: 変数

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Authors
ja: 著者

en: Strings
ja: 文字列

en: Synchronization
ja: 同期

en: Translation
ja: 翻訳

en: Blocks
ja: ブロック

en: Menus
ja: メニュー

en: fieldset
ja: フィールドセット

en: collapsed
ja: 折りたたみ（閉）

en: Minimum
ja: 最小

en: Form
ja: フォーム

en: Publish
ja: 掲載

en: Canceled
ja: キャンセル

en: years
ja: 年

en: weeks
ja: 週

en: Permission
ja: 権限

en: Next >
ja: 次 >

en: parent
ja: 上位

en: Two
ja: 2

en: Three
ja: 3

en: arguments
ja: 引数

en: Green
ja: グリーン

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Classes
ja: クラス

en: Reply
ja: 返信

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Mapping
ja: マッピング

en: Installation
ja: インストール

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Server
ja: サーバー

en: Deploy
ja: デプロイ

en: Services
ja: サービス

en: Service
ja: サービス

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Expand
ja: 展開

en: Administrator
ja: 管理者

en: Available
ja: 利用可能

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Aggregate
ja: 集約

en: Set
ja: セット

en: Sizes
ja: サイズ

en: Addresses
ja: 住所

en: empty
ja: 空

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: Values
ja: 値

en: Build
ja: 構築

en: Subscriber
ja: 配信者

en: Context
ja: コンテキスト

en: Pager
ja: ページャー

en: argument
ja: 引数

en: Featured
ja: 主な

en: contains
ja: 含む

en: import
ja: インポート

en: types
ja: タイプ

en: passwords
ja: パスワード

en: Any
ja: いずれか

en: modules
ja: モジュール

en: setting
ja: 設定

en: daily
ja: 日次

en: weekly
ja: 週次

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Authorization
ja: 承認

en: Setting
ja: 設定

en: Domains
ja: ドメイン

en: string
ja: 文字列

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Member
ja: メンバー

en: Synchronize
ja: 同期

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Errors
ja: エラー

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Zoom
ja: ズーム

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Metric
ja: メートル法

en: Decline
ja: 拒否する

en: Element
ja: 要素

en: Currencies
ja: 通貨

en: Enter
ja: 入力

en: codes
ja: コード

en: Importing
ja: インポート

en: start
ja: 開始

en: Dates
ja: 日付

en: Validator
ja: バリデーター

en: Previews
ja: プレビュー

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: number
ja: 数値

en: monthly
ja: 月次

en: expanded
ja: 展開

en: export
ja: エクスポート

en: sunday
ja: 日曜

en: monday
ja: 月曜

en: Instances
ja: インスタンス

en: Admin
ja: 管理者

en: tuesday
ja: 火曜

en: wednesday
ja: 水曜

en: thursday
ja: 木曜

en: friday
ja: 金曜

en: saturday
ja: 土曜

en: permissions
ja: 権限

en: Control
ja: コントロール

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: host
ja: ホスト

en: Websites
ja: ウェブサイト

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: priority
ja: 優先度

en: Alerts
ja: アラート

en: Localization
ja: ローカライズ

en: locale
ja: ロケール

en: Draft
ja: 下書き

en: Tests
ja: テスト

en: Mappings
ja: マッピング

en: notes
ja: ノート

en: label
ja: ラベル

en: post
ja: 投稿

en: Initializing.
ja: 初期化中。

en: form
ja: フォーム

en: alert
ja: 警戒

en: Callback
ja: コールバック

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: filter
ja: フィルター

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Cookie
ja: クッキー

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Dependency
ja: 依存

en: Resource
ja: リソース

en: Mask
ja: マスク

en: Midnight
ja: 真夜中

en: folder
ja: フォルダー

en: language
ja: 言語

en: Locales
ja: ロケール

en: book
ja: ブック

en: Styles
ja: スタイル

en: Interface
ja: インターフェース

en: Serialized
ja: シリアライズド

en: Alert
ja: 警告

en: Authorized
ja: 承認済み

en: Hint
ja: ヒント

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Elements
ja: 要素

en: Facility
ja: ファシリティ

en: Library
ja: ライブラリー

en: Fulfillment
ja: 処理

en: tabs
ja: タブ

en: set
ja: セット

en: features
ja: 機能

en: hash
ja: ハッシュ

en: Unique
ja: ユニーク

en: styles
ja: スタイル

en: templates
ja: テンプレート

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: feeds
ja: フィード

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: languages
ja: 言語

en: profiles
ja: プロフィール

en: Entities
ja: エンティティ

en: attribute
ja: 属性

en: E-mails
ja: メール

en: draft
ja: 下書き

en: Four
ja: 4

en: Pane
ja: ペイン

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Hash
ja: ハッシュ

en: files
ja: ファイル

en: Panes
ja: ペイン

en: teasers
ja: ティーザー

en: titles
ja: タイトル

en: Clouds
ja: クラウド

en: Noon
ja: 正午

en: blocks
ja: ブロック

en: Reduce
ja: 減らす

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Init
ja: 整数

en: Dropbutton
ja: ドロップボタン

en: Serializer
ja: シリアライザー

en: menus
ja: メニュー

en: Toolkit
ja: ツールキット

[ctx: Validation]
en: Range
ja: 範囲

en: Serialization
ja: シリアライズ

[ctx: With components]
en: Extend
ja: 拡張

en: Formula
ja: 書式

en: Passwords
ja: パスワード

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Carts
ja: カート

en: workspace
ja: ワークスペース

en: workspaces
ja: ワークスペース

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き
