Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to ro translation catalogue (526 entries)

en: photos
ro: fotografii

en: sets
ro: colecții

en: list
ro: listă

en: tags
ro: etichete

en: cloud
ro: nor

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: user
ro: utilizator

en: toolbar
ro: bară de instrumente

en: plugins
ro: plugin-uri

en: select
ro: selectare

en: Pages
ro: Pagini

en: function
ro: funcție

en: enabled
ro: activat

en: weight
ro: greutate

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: șterge

en: title
ro: titlu

en: size
ro: mărime

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Register
ro: Înscriere

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: approval
ro: aprobare

en: denial
ro: refuz

en: Attribute
ro: Atribut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Gross
ro: Brut

en: Item
ro: Produs

en: Payer
ro: Plătitor

en: Transactions
ro: Tranzacţii

en: By
ro: De

en: Private
ro: Privat

en: Accents
ro: Accente

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Closed
ro: Închis

en: yes
ro: da

en: Subscribers
ro: Abonaţi

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: closed
ro: închis

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Subscribe
ro: Abonare

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: deny
ro: blochează

en: Age
ro: Vârstă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Log
ro: Jurnal

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Article
ro: Articol

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Articles
ro: Articole

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Currency
ro: Monedă

en: Priority
ro: Prioritate

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: unknown
ro: necunoscut

en: new
ro: nou

en: error
ro: eroare

en: Tags
ro: Etichete

en: random
ro: aleatoriu

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Logging
ro: Logare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Ash
ro: Cenuşiu

en: Aquamarine
ro: Albastru marin

en: Nocturnal
ro: Nocturn

en: License
ro: Licență

en: Resources
ro: Resurse

en: Support
ro: Suport

en: Projects
ro: Proiecte

en: Project
ro: Proiect

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afișează

en: updated
ro: actualizat

en: created
ro: creat

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fișier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: Logs
ro: Loguri

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weather
ro: Vremea

en: Country
ro: Țară

en: Place
ro: Loc

en: Weight
ro: Greutate

en: Overcast
ro: Cer înnorat

en: rain
ro: plouă

en: Calm
ro: Vreme liniştită

en: North
ro: Nord

en: Northeast
ro: Nord-est

en: East
ro: Est

en: Southeast
ro: Sud-est

en: South
ro: Sud

en: Southwest
ro: Sud-vest

en: West
ro: Vest

en: Northwest
ro: Nord-vest

en: Variable
ro: Variabilă

en: Quote
ro: Citat

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Break
ro: Pauză

en: Center
ro: Centru

en: Container
ro: Recipient

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinți

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: One
ro: Unu

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: up
ro: sus

en: Book
ro: Carte

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Field
ro: Câmp

en: (none)
ro: (nici unul)

en: category
ro: categorie

en: Outline
ro: Structură

en: Label
ro: Etichetă

en: Changes
ro: Modificări

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Insert
ro: Inserare

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Blank
ro: Gol

en: Top
ro: Sus

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Core
ro: Nucleu

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: remove
ro: elimină

en: View
ro: Afișează

en: History
ro: Istoric

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Modules
ro: Module

en: key
ro: cheie

en: Display
ro: Afișaj

en: Menu
ro: Meniu

en: search
ro: caută

en: never
ro: nicioadă

en: Notes
ro: Note

en: mail
ro: mesaj

en: Updated
ro: Actualizat

en: actions
ro: operațiuni

en: Theme
ro: Temă

en: Layout
ro: Prezentare

en: format
ro: formatul

en: aggregator
ro: agregator

en: theme
ro: temă

en: Updates
ro: Actualizări

en: Component
ro: Componentă

en: Statistics
ro: Statistici

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Titles
ro: Titluri

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: User
ro: Utilizator

en: action
ro: acțiune

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: file
ro: fisier

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opțiuni

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Expanded
ro: Expandat

en: outline
ro: plan

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Post
ro: Postare

en: Year
ro: Anul

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Logo
ro: Siglă

en: Mission
ro: Misiunea

en: Site
ro: Sit

en: Database
ro: Bază de date

en: Module
ro: Modul

en: Host
ro: Gazdă

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Cacheable
ro: Disponibil pentru caching

en: Filter
ro: Filtru

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conține

en: configure
ro: configurează

en: Items
ro: Articole

en: Nodes
ro: Noduri

en: Up
ro: Sus

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Maximum
ro: Maxim

en: dimensions
ro: dimensiuni

en: help
ro: ajutor

en: Month
ro: Lună

en: Domain
ro: Domeniu

en: Address
ro: Adresă

en: Code
ro: Cod

en: By
ro: De

en: next
ro: următorul

en: preview
ro: previzualizare

en: Members
ro: Membri

en: node
ro: nod

en: Directory
ro: Director

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Verbose
ro: Explicit

en: Configuration
ro: Configurație

en: Attributes
ro: Atribute

en: Role
ro: Rol

en: Deny
ro: Interzice

en: Class
ro: Clasă

en: String
ro: Șir text

en: Users
ro: Utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Provider
ro: Furnizor

en: Install
ro: Instalare

en: Tools
ro: Instrumente

en: Option
ro: Opțiune

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opțional

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Template
ro: Șablon

en: Profile
ro: Profil

en: module
ro: modul

en: Process
ro: Proces

en: Expires
ro: Expiră la

en: filters
ro: filtre

en: fields
ro: câmpuri

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Function
ro: Funcţie

en: Defaults
ro: Implicite

en: Additional
ro: Adițional

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Labels
ro: Etichete

en: comments
ro: comentarii

en: Root
ro: Rădăcină

en: seconds
ro: secunde

en: Key
ro: Cheie

en: block
ro: bloc

en: Change
ro: Modificare

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: Teasers
ro: Versiuni scurte(rezumate)

en: Sources
ro: Surse

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: menu
ro: meniu

en: next ›
ro: următor ›

en: update
ro: actualizare

en: Source
ro: Sursă

en: published
ro: publicat

en: tokens
ro: token-uri

en: Expired
ro: Expirat

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Activity
ro: Activitate

en: Lists
ro: Liste

en: Limit
ro: Limită

en: Query
ro: Interogare

en: day
ro: zi

en: month
ro: lună

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: body
ro: corp

en: Posts
ro: Articole

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Empty
ro: Gol

en: any
ro: orice

en: views
ro: vizualizări

en: Extend
ro: Extindeți

en: profile
ro: profil

en: Seconds
ro: Secunde

en: role
ro: rol

en: open
ro: deschis

en: Binary
ro: Binar

en: Blogs
ro: Jurnale

en: Books
ro: Cărţi

en: Style
ro: Stil

en: change
ro: schimbă

en: Forums
ro: Forumuri

en: Session
ro: Sesiune

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Installed
ro: Instalat

en: permission
ro: permisiune

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Cart
ro: Coş

en: Calculation
ro: Calcul

en: Completed
ro: Finalizată

en: Testing
ro: Testare

en: Unauthorized
ro: Neautorizat

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Templates
ro: Şabloane

en: Gray
ro: Gri

en: width
ro: lățime

en: height
ro: înălțime

en: Formats
ro: Formate

en: New
ro: Nou

en: flag
ro: marcaj

en: Next ›
ro: Următor ›

en: image
ro: imagine

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: Story
ro: Articol

en: comment
ro: comentariu

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: by
ro: adăugat de

en: Hits
ro: Vizite

en: sticky
ro: lipicios

en: Sticky
ro: Lipicios

en: cancel
ro: revocare

en: Tabs
ro: Taburi

en: logs
ro: jurnale

en: disable
ro: dezactivare

en: date
ro: dată

en: responses
ro: răspunsuri

en: Select
ro: Alege

en: is
ro: este

en: log
ro: jurnal

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: Information
ro: Informații

en: Variables
ro: Variabile

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Authors
ro: Autori

en: translation
ro: traducere

en: Translation
ro: Traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Menus
ro: Meniuri

en: Minimum
ro: Minim

en: Form
ro: Formular

en: Publish
ro: Publică

en: Canceled
ro: Anulate

en: Permission
ro: Permisiune

en: parent
ro: părinte

en: Three
ro: Trei

en: Profiles
ro: Profile

en: Classes
ro: Clase

en: Reply
ro: Replică

en: Mapping
ro: Mapare

en: Extension
ro: Extensie

en: services
ro: servicii

en: Services
ro: Servicii

en: Keys
ro: Chei

en: Expand
ro: Expandare

en: Available
ro: Disponibil

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: Sizes
ro: Dimensiuni

en: Addresses
ro: Adrese

en: empty
ro: gol

en: taxonomy
ro: taxonomie

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Values
ro: Valori

en: Pager
ro: Paginator

en: Featured
ro: Recomandat

en: contains
ro: conține

en: types
ro: tipuri

en: Any
ro: Orice

en: setting
ro: setare

en: Emails
ro: E-mail-uri

en: Setting
ro: Setare

en: string
ro: şir

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Untranslated
ro: Netradus

en: Errors
ro: Erori

en: field
ro: câmp

en: nodes
ro: noduri

en: Formatter
ro: Tip de formatare

en: Release
ro: Versiune

en: Currencies
ro: Valute

en: Activities
ro: Activități

en: VAT
ro: TVA

en: Dates
ro: Date

en: quantity
ro: cantitate

en: Admin
ro: Administrator

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Bundle
ro: Pachet

en: host
ro: gazdă

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Draft
ro: Proiect

en: Tests
ro: Teste

en: label
ro: etichetă

en: Initializing.
ro: inițializare.

en: form
ro: formă

en: alert
ro: alertă

en: Displays
ro: Afișări

en: filter
ro: filtru

en: Usernames
ro: Nume de utilizatori

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Dependency
ro: Dependență

en: Resource
ro: Resursă

en: Mask
ro: Mască

en: language
ro: limba

en: Locales
ro: Locale

en: book
ro: carte

en: Styles
ro: Stiluri

en: Interface
ro: Interfață

en: Serialized
ro: Serializat

en: Alert
ro: Alertă

en: Authorized
ro: Autorizat

en: Elements
ro: Elemente

en: Facility
ro: Facilitate

en: currency
ro: monedă

en: Progress
ro: Progres

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: messages
ro: Mesaje

en: Entities
ro: Entități

en: subject
ro: subiect

en: save
ro: salvează

en: Pane
ro: Panou

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: files
ro: fișiere

en: Panes
ro: Panouri

en: teasers
ro: teaser-uri

en: titles
ro: titluri

en: endpoints
ro: puncte de acces

en: currencies
ro: monede

en: entities
ro: entități

en: Breakpoint
ro: Punct de întrerupere

en: Exported
ro: Exportate

en: Init
ro: Inițializează

en: Serializer
ro: Serializator

[ctx: Validation]
en: Range
ro: Interval

en: Serialization
ro: Serializare

[ctx: With components]
en: Extend
ro: Extinde

en: Formula
ro: Formulă

en: Passwords
ro: Parole

en: Carts
ro: Coșuri
