Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to th translation catalogue (321 entries)

en: photos
th: ภาพถ่าย

en: sets
th: เซ็ต

en: list
th: รายการ

en: tags
th: คำสำคัญ

en: cloud
th: คลาวด์

en: Forms
th: ฟอร์ม

en: Focus
th: โพกัส

en: Home
th: หน้าแรก

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: หัวข้อ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: toolbar
th: แถบเครื่องมือ

en: plugins
th: ส่วนติดตั้งเสริม

en: select
th: เลือก

en: Pages
th: หน้า

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: weight
th: น้ำหนัก

en: plugin
th: ปลั๊กอิน

en: enable
th: เปิดใช้งาน

en: delete
th: ลบ

en: title
th: ชื่อ

en: size
th: ขนาด

en: value
th: ค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Administer
th: บริหารระบบ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: approve
th: อนุมัติ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Approve
th: อนุมัติ

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: approval
th: การอนุมัติ

en: denial
th: การปฏิเสธ

en: Attribute
th: คุณลักษณะ

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Item
th: รายการ

en: By
th: โดย

en: Private
th: ส่วนตัว

en: content
th: เนื้อหา

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Type
th: ประเภท

en: Replies
th: ตอบ

en: Closed
th: ปิด

en: subscribe
th: สมัครรับข้อมูล

en: yes
th: ตกลง

en: Subscribers
th: ผู้สมัคร

en: List
th: ดูลิสต์

en: closed
th: ปิด

en: Actions
th: แอคชั่น

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Unsubscribe
th: ยกเลิกการเป็นสมาชิก

en: manager
th: ผู้จัดการ

en: administrator
th: ผู้บริหาร

en: unsubscribe
th: ยกเลิกการเป็นสมาชิก

en: deny
th: ไม่อนุญาต

en: Manager
th: ผู้จัดการ

en: Age
th: อายุ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Log
th: บันทึกข้อความ

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: footer
th: แสดงบล็อกของเมนูดา้นล่างของเวบ็ไซต์

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Action
th: แอคชั่น

en: Quantity
th: จำนวน

en: On
th: เปิด

en: For
th: สำหรับ

en: new
th: ใหม่

en: error
th: ผิดพลาด

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Homepage
th: หน้าหลัก

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: updated
th: ถูกปรับปรุง

en: Overview
th: ภาพรวม

en: all
th: ทั้งหมด

en: File
th: ไฟล์

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Links
th: ลิงก์

en: Search
th: ค้นหา

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Monthly
th: รายเดือน

en: None
th: ไม่มี

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Link
th: ลิงค์

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: edit
th: แก้ไข

en: up
th: ขึ้น

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Back
th: กลับ

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: category
th: หมวดหมู่

en: Outline
th: ภาพรวม

en: header
th: ส่วนหัวด้านบนของเว็บไซต์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: False
th: เท็จ

en: Background
th: ภาพพื้นหลัง

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Time
th: เวลา

en: week
th: สัปดาห์

en: Views
th: ดู

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: History
th: ประวัติ

en: Modules
th: โมดูล

en: forum
th: กระดานสนทนา

en: Display
th: แสดงผล

en: Menu
th: เมนู

en: search
th: ค้นหา

en: never
th: ไม่เคย

en: mail
th: อีเมล

en: actions
th: การดำเนินการ

en: Text
th: ข้อความ

en: Theme
th: แบบเว็บไซต์

en: aggregator
th: ตัวดึงฟีด

en: theme
th: ธีม

en: Statistics
th: สถิติ

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: blog
th: บล็อก

en: type
th: ชนิด

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Email
th: อีเมล

en: Imported
th: การนำเข้ามาแล้ว

en: file
th: แฟ้ม

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: All
th: ทั้งหมด

en: Year
th: ปี

en: Breadcrumb
th: การแสดงเส้นทาง

en: Logo
th: โลโก้

en: Mission
th: เป้าหมาย

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Host
th: โฮสต์

en: Never
th: ไม่เคย

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Locale
th: ภาษา

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: configure
th: ตั้งค่า

en: Items
th: จำนวน

en: Up
th: ขึ้น

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: help
th: คู่มือการใช้งาน

en: Month
th: เดือน

en: Widget
th: วิดเจ็ต

en: Domain
th: โดเมน

en: Address
th: ที่อยู่

en: Code
th: รหัส

en: Manufacturer
th: ผู้ผลิต

en: next
th: ถัดไป ›

en: node
th: โหนด

en: Week
th: 1 อาทิตย์

en: Day
th: วัน

en: Forum
th: กระดานสนทนา

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: Deny
th: ไม่อนุญาต

en: Blog
th: บล็อก

en: reset
th: คืนค่าเดิม

en: String
th: ข้อความ

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Option
th: ตัวเลือก

en: Arguments
th: ข้อโต้แย้ง

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Random
th: สุ่ม

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Operation
th: การปฏิบัติการ

en: reply
th: ตอบ

en: Dimension
th: มิติ

en: Key
th: คีย์

en: block
th: บล็อค

en: Messages
th: ข้อความ

en: Countries
th: ประเทศ

en: Sources
th: แหล่ง

en: 1 item | @count items
th[0]: 1 รายการ
th[1]: @count รายการ

en: menu
th: เมนู

en: update
th: อัปเดต

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: published
th: ตีพิมพ์

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Expired
th: หมดอายุ

en: Feature
th: ลักษณะการทำงาน

en: Distribution
th: การแจกแจง (Distribution)

en: Lists
th: รายการ

en: Limit
th: จำกัด

en: Query
th: สอบถาม

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: author
th: ผู้เขียน

en: any
th: ใดๆ

en: Extend
th: ส่วนขยาย

en: profile
th: โปรไฟล์

en: role
th: ระดับผู้ใช้

en: open
th: เปิด

en: Blogs
th: บล็อก

en: Books
th: หนังสือ

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: e-mail
th: อีเมล

en: Installed
th: ติดตั้ง

en: permission
th: สิทธิ์

en: Duplicate
th: การทำซ้ำ

en: address
th: ที่อยู่

en: Cart
th: ตะกร้า

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Gray
th: สีเทา

en: width
th: ความกว้าง

en: height
th: ความสูง

en: previous
th: ‹ ก่อนหน้า

en: Next ›
th: next ›

en: image
th: รูปภาพ

en: Themes
th: แบบเว็บไซต์

en: Story
th: เรื่อง

en: comment
th: ความคิดเห็น

en: by
th: โดย

en: sticky
th: ค้างไว้บนสุด

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: cancel
th: ยกเลิก

en: date
th: วันที่

en: Select
th: เลือก

en: is
th: คือ

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Blocks
th: บล็อค

en: Menus
th: เมนู

en: Pink
th: สีชมพู

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: parent
th: ลำดับชั้น

en: Green
th: เขียว

en: Profiles
th: ประวัติผู้ใช้

en: Reply
th: ตอบ

en: Service
th: บริการ

en: Screenshot
th: ภาพหน้าจอ

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Brand
th: ตราสินค้า

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Context
th: บริบท

en: Pager
th: ตัวเปลี่ยนหน้า

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: Emails
th: อีเมล

en: Member
th: สมาชิก

en: Synchronize
th: ซิงโครไนส์

en: Zoom
th: ขยายใหญ่

en: Subtotal:
th: ยอดรวม

en: sunday
th: อาทิตย์

en: monday
th: จันทร์

en: Boolean
th: บูลีน

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: host
th: โฮสต์

en: locale
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Initializing.
th: กำลังเริ่มต้น

en: form
th: ฟอร์ม

en: alert
th: ตื่นตัว

en: Displays
th: แสดง

en: filter
th: ตัวกรอง

en: language
th: ภาษา

en: Styles
th: ลักษณะ

en: Alert
th: แจ้งเตือน

en: Seven
th: 7

en: domain
th: โดเมน

en: item | items
th[0]: รายการ
th[1]: รายการ

en: Display:
th: แสดง:

en: teasers
th: ทีเซอร์

en: titles
th: ชื่อเรื่อง

en: Material
th: วัสดุ

en: Breakpoint
th: เบรกพอยต์

[ctx: With components]
en: Extend
th: ขยาย
