Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to eu translation catalogue (564 entries)

en: photos
eu: argazkiak

en: sets
eu: multzoak

en: list
eu: zerrenda

en: set:
eu: multzoa:

en: tags
eu: etiketak

en: cloud
eu: lainoa

en: tags:
eu: etiketak:

en: Forms
eu: Formularioak

en: Focus
eu: Fokatze

en: Home
eu: Azala

en: Slideshow
eu: Diapositiben-erakusketa

en: Title
eu: Izenburua

en: Body
eu: Gorputza

en: Images
eu: Irudiak

en: Previous
eu: Aurrekoa

en: Next
eu: Hurrengoa

en: user
eu: erabiltzailea

en: toolbar
eu: Tresna-barra

en: plugins
eu: Plugin-ak

en: select
eu: hautatu

en: Pages
eu: Orriak

en: function
eu: funtzioa

en: enabled
eu: gaituta

en: weight
eu: pisua

en: plugin
eu: plugina

en: enable
eu: gaitu

en: context
eu: testuingurua

en: delete
eu: ezabatu

en: title
eu: izenburua

en: size
eu: tamaina

en: value
eu: balioa

en: Status
eu: Egoera

en: Administer
eu: Administratu

en: Register
eu: Erregistratu

en: Markup
eu: Marka

en: Prefix
eu: Aurrizkia

en: Suffix
eu: Atzizkia

en: approve
eu: Onartu

en: E-mail
eu: E-posta

en: Approve
eu: Onartu

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Submit
eu: Bidali

en: Operations
eu: Eragiketak

en: Content
eu: Edukia

en: approval
eu: onespena

en: denial
eu: ukapena

en: Attribute
eu: Atributua

en: Value
eu: Balioa

en: Username
eu: Erabiltzaile izena

en: Item
eu: Elementua

en: Payer
eu: Ordainketaren jabea

en: Transactions
eu: Transakzioak

en: Private
eu: Pribatua

en: content
eu: edukia

en: Development
eu: Garapena

en: Groups
eu: Multzoak

en: Group
eu: Taldea

en: Type
eu: Mota

en: Author
eu: Egilea

en: Replies
eu: Erantzunak

en: Closed
eu: Itxita

en: subscribe
eu: harpidetu

en: yes
eu: bai

en: Subscribers
eu: Harpidetuak

en: List
eu: Zerrenda

en: Subject
eu: Gaia

en: closed
eu: itxita

en: Actions
eu: Ekintzak

en: disabled
eu: ezgaituta

en: Confirm
eu: Baieztatu

en: Cancel
eu: Bertan behera utzi

en: Remove
eu: Ezabatu

en: Subscribe
eu: Harpidetu

en: Unsubscribe
eu: Harpidetza kendu

en: manager
eu: kudeatzaile

en: administrator
eu: kudeatzaile

en: unsubscribe
eu: harpidetza kendu

en: deny
eu: ukatu

en: admin
eu: kudeatzailea

en: Manager
eu: Zuzendaria

en: Description
eu: Azalpena

en: Language
eu: Hizkuntza

en: Public
eu: Publikoa

en: Log
eu: Log-a

en: page
eu: orria

en: more
eu: gehiago

en: website
eu: webgunea

en: Enable
eu: Gaitu

en: Disable
eu: Ezgaitu

en: optional
eu: aukerakoa

en: required
eu: beharrezkoa

en: Article
eu: Artikulua

en: Disabled
eu: Ezgaituta

en: Enabled
eu: Gaituta

en: Articles
eu: Artikuluak

en: Administration
eu: Kudeaketa

en: footer
eu: Orri-oina

en: Comments
eu: Iruzkinak

en: Priority
eu: Lehentasuna

en: More
eu: Gehiago

en: Action
eu: Ekintza

en: URLs
eu: URL-ak

en: new
eu: berria

en: error
eu: errorea

en: Tags
eu: Etiketak

en: Taxonomy
eu: Taxonomia

en: Logging
eu: Sarbidea

en: Yes
eu: Bai

en: No
eu: Ez

en: Ash
eu: Errauts

en: Aquamarine
eu: Akuamarina

en: Bluemarine
eu: Itsasurdin

en: Greenbeam
eu: Izpiberde

en: Mercury
eu: Merkurio

en: Nocturnal
eu: Gaueko

en: Homepage
eu: Azaleko orria

en: Project
eu: Proiektua

en: Categories
eu: Kategoriak

en: Download
eu: Deskargatu

en: Version
eu: Bertsioa

en: Go
eu: Joan

en: view
eu: ikusi

en: unpublished
eu: argitaratu gabea

en: updated
eu: eguneratua

en: Overview
eu: Ikuspegi orokorra

en: all
eu: denak

en: File
eu: Fitxategi

en: Tag
eu: Etiketa

en: register
eu: harpidetu

en: Edit
eu: Editatu

en: Date
eu: Data

en: Size
eu: Tamaina

en: Links
eu: Estekak

en: Search
eu: Bilatu

en: Reset
eu: Garbitu

en: Hourly
eu: Orduero

en: Daily
eu: Egunero

en: Weekly
eu: Astero

en: Monthly
eu: Hilabetero

en: None
eu: Bat ere ez

en: default
eu: lehenetsia

en: breadcrumb
eu: Ogia-apurrak

en: Number
eu: Zenbakia

en: Message
eu: Mezua

en: Response
eu: Erantzun

en: Password
eu: Pasahitza

en: - None -
eu: - Bat ere ez -

en: Country
eu: Herria

en: Weight
eu: Pisua

en: Variable
eu: Aldagaia

en: Link
eu: Esteka

en: Image
eu: Irudia

en: Center
eu: Erdian

en: Types
eu: Motak

en: Synonyms
eu: Sinonimoak

en: Required
eu: Beharrezkoa

en: root
eu: erroa

en: Parent
eu: Gurasoa

en: Parents
eu: Gurasoak

en: none
eu: bat ere ez

en: Category
eu: Kategoria

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Feed
eu: Jarioa

en: Name
eu: Izena

en: edit
eu: editatu

en: up
eu: gora

en: Import
eu: Inportatu

en: Book
eu: Liburua

en: Export
eu: Esportatu

en: settings
eu: ezarpenak

en: Back
eu: Itzuli

en: categories
eu: kategoriak

en: Field
eu: Eremua

en: category
eu: kategoria

en: Outline
eu: Aurkibidea

en: On
eu: Piztu

en: header
eu: goiburua

en: Label
eu: Etiketa

en: Preview
eu: Aurrebista

en: Save
eu: Gorde

en: Help
eu: Laguntza

en: username
eu: erabiltzaile izena

en: True
eu: Egiazkoa

en: False
eu: Faltsua

en: Font
eu: Letra-tipoa

en: Default
eu: Lehenetsia

en: Background
eu: Atzeko planoa

en: Summary
eu: Laburpena

en: Update
eu: Eguneratu

en: Open
eu: Ireki

en: Blank
eu: Hutsik

en: Top
eu: Goian

en: Small
eu: Txikia

en: Large
eu: Handia

en: Sunday
eu: Igandea

en: Monday
eu: Astelehena

en: Tuesday
eu: Asteartea

en: Wednesday
eu: Asteazkena

en: Thursday
eu: Osteguna

en: Friday
eu: Ostirala

en: Saturday
eu: Larunbata

en: Station
eu: Geltokia

en: High
eu: Altua

en: Low
eu: Baxua

en: Archives
eu: Fitxategiak

en: Album
eu: Albuma

en: Artist
eu: Artista

en: Schedule
eu: Zeregin programatua

en: Time
eu: Ordua

en: Views
eu: Bistak

en: Access
eu: Atzipena

en: Add
eu: Gehitu

en: remove
eu: ezabatu

en: View
eu: Bista

en: Length
eu: Luzera

en: Format
eu: Formatua

en: History
eu: Historia

en: autocomplete
eu: automatikoki osatu

en: hidden
eu: Ezkutuan

en: Path
eu: Bide-izena

en: Filename
eu: Fitxategi izena

en: Vocabularies
eu: Hiztegiak

en: Modules
eu: Moduluak

en: forum
eu: foro

en: Manage
eu: Kudeatu

en: forums
eu: foroak

en: Refresh
eu: Berritu

en: Region
eu: Atal

en: Visible
eu: Ikusgai

en: key
eu: giltza

en: link
eu: esteka

en: Anchor
eu: Aingura

en: Display
eu: Bistaratu

en: Menu
eu: Menua

en: results
eu: Emaitzak

en: search
eu: bilaketa

en: Teaser
eu: Laburpena

en: never
eu: inoiz ez

en: Notes
eu: Oharrak

en: mail
eu: posta

en: Event
eu: Gertaera

en: Updated
eu: Eguneratuta

en: actions
eu: ekintzak

en: Text
eu: Testua

en: Icons
eu: Ikonoak

en: Theme
eu: Tema

en: style
eu: estiloa

en: name
eu: izena

en: add
eu: gehitu

en: aggregator
eu: agregatzailea

en: blogs
eu: blogak

en: books
eu: liburuak

en: path
eu: bide-izena

en: theme
eu: tema

en: Timestamp
eu: Data-zigilua

en: Keywords
eu: Hitz-gakoak

en: Component
eu: Osagaia

en: Statistics
eu: Estatistikak

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Attachment
eu: Eranskina

en: Titles
eu: Izenburuak

en: blog
eu: bloga

en: type
eu: mota

en: Mail
eu: Posta

en: User
eu: Erabiltzailea

en: action
eu: ekintza

en: Configure
eu: Konfiguratu

en: Email
eu: Eposta

en: Files
eu: Fitxategiak

en: file
eu: fitxategia

en: status
eu: egoera

en: Error
eu: Errorea

en: Options
eu: Aukerak

en: no
eu: ez

en: Created
eu: Sortua

en: Node
eu: Nodoa

en: Expanded
eu: Zabalduta

en: administer
eu: kudeatu

en: All
eu: Guztiak

en: days
eu: egunak

en: Post
eu: Argitalpena

en: Year
eu: Urtea

en: Block
eu: Blokea

en: Page
eu: Orria

en: Logo
eu: Logotipoa

en: Mission
eu: Helburua

en: Site
eu: Gunea

en: Database
eu: Datu-base

en: Module
eu: Modulua

en: Never
eu: Inoiz ez

en: Header
eu: Goiburua

en: Footer
eu: Orri-oina

en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: Roles
eu: Zereginak

en: Comment
eu: Iruzkina

en: Hostname
eu: Ostalari izena

en: Published
eu: Argitaratua

en: Filter
eu: Iragazkia

en: Locale
eu: Bertakoa

en: Vocabulary
eu: Hiztegia

en: Fields
eu: Eremuak

en: Contains
eu: Edukia

en: item
eu: elementu

en: items
eu: Elementuak

en: configure
eu: konfiguratu

en: Items
eu: Elementuak

en: Nodes
eu: Nodoak

en: sources
eu: iturburuak

en: Up
eu: Gora

en: Width
eu: Zabalera

en: Height
eu: Altuera

en: Maximum
eu: Maximoa

en: download
eu: deskargatu

en: help
eu: laguntza

en: home
eu: hasiera

en: Month
eu: Hilabetea

en: groups
eu: taldeak

en: Domain
eu: Domeinua

en: Address
eu: Helbidea

en: email
eu: eposta

en: Code
eu: Kodea

en: operations
eu: eragiketak

en: next
eu: hurrengoa

en: Members
eu: Kideak

en: node
eu: nodoa

en: Directory
eu: Fitxategia

en: group
eu: taldea

en: Week
eu: Astea

en: Day
eu: Eguna

en: Events
eu: Gertaerak

en: Verbose
eu: Xehetasuna

en: Forum
eu: Foroa

en: Configuration
eu: Konfigurazioa

en: Note
eu: Oharra

en: Role
eu: Rol

en: Deny
eu: Ukatu

en: Messaging
eu: Mezularitza

en: Blog
eu: Bloga

en: reset
eu: garbitu

en: String
eu: Katea

en: Users
eu: Erabiltzaileak

en: Argument
eu: Argumentua

en: Anonymous
eu: Erabiltzaile anonimoa

en: Provider
eu: Hornitzailea

en: Install
eu: Instalatu

en: Tools
eu: Tresnak

en: Arguments
eu: Argumentuak

en: Filters
eu: Iragazkiak

en: Optional
eu: Aukerazkoa

en: Random
eu: Ausazkoa

en: false
eu: gezurra

en: true
eu: egia

en: Profile
eu: Profila

en: text
eu: testua

en: Process
eu: Prozesua

en: anonymous
eu: anonimoa

en: filters
eu: iragazkiak

en: fields
eu: eremuak

en: Flag
eu: Bandera

en: Operation
eu: Eragiketa

en: reply
eu: erantzun honi

en: Function
eu: Funtzioa

en: Weeks
eu: Asteak

en: Defaults
eu: Lehenetsia

en: Collapsed
eu: Tolestuta

en: Labels
eu: Etiketak

en: comments
eu: iruzkin

en: Confirmation
eu: Berrespena

en: duplicate
eu: bikoiztu

en: Hidden
eu: Ezkutua

en: Attachments
eu: Eranskinak

en: second
eu: segundua

en: minute
eu: minutua

en: Key
eu: Giltza

en: block
eu: blokea

en: Change
eu: Aldatu

en: Messages
eu: Mezuak

en: Tokens
eu: Aldagaiak

en: Teasers
eu: Laburpenak

en: Countries
eu: Herrialdeak

en: Sources
eu: Iturburuak

en: 1 item | @count items
eu[0]: Elementu bat
eu[1]: @count elementu

en: menu
eu: menua

en: next ›
eu: hurrengoa ›

en: update
eu: eguneratu

en: Source
eu: Iturburua

en: published
eu: argitaratuta

en: Undo
eu: Desegin

en: tokens
eu: tokenak

en: Languages
eu: Hizkuntzak

en: Activity
eu: Aktibitate

en: Lists
eu: Zerrendak

en: Limit
eu: Muga

en: Query
eu: Kontsulta

en: day
eu: egun

en: month
eu: hilabete

en: year
eu: urtea

en: hour
eu: ordua

en: Hour
eu: Ordu

en: Minute
eu: Minutu

en: Second
eu: Segundu

en: body
eu: gorputza

en: Posts
eu: Bidalketak

en: Controls
eu: Kontrolak

en: author
eu: egilea

en: Entity
eu: Entitatea

en: Empty
eu: Hutsik

en: any
eu: edozein

en: Days
eu: Egunak

en: Extend
eu: Hedatu

en: profile
eu: profila

en: Hours
eu: Orduak

en: Seconds
eu: Segunduak

en: role
eu: zeregina

en: archive
eu: artxiboa

en: Results
eu: Emaitzak

en: open
eu: irekita

en: Blogs
eu: Blogak

en: Books
eu: Liburuak

en: Style
eu: Estiloa

en: Forums
eu: Foroak

en: Session
eu: Sesioa

en: Track
eu: Aztarna

en: Permissions
eu: Baimenak

en: e-mail
eu: e-posta

en: roles
eu: zereginak

en: Installed
eu: Instalatuta

en: permission
eu: baimena

en: options
eu: aukerak

en: Schedules
eu: Zeregin programatuak

en: Completed
eu: Osatuta

en: names
eu: izenak

en: Testing
eu: Proba

en: Unauthorized
eu: Baimenik gabea

en: completed
eu: osatuta

en: Gray
eu: Grisa

en: width
eu: zabalera

en: height
eu: altuera

en: Formats
eu: Formatuak

en: previous
eu: aurrekoa

en: New
eu: Berriak

en: Next ›
eu: Hurrengoak ›

en: image
eu: irudia

en: Themes
eu: Temak

en: Translations
eu: Itzulpenak

en: Story
eu: Istorioa

en: Minutes
eu: Minutuak

en: comment
eu: iruzkina

en: Join
eu: Lotu

en: Unpublished
eu: Argitaratu gabe

en: by
eu: nork egina:

en: publish
eu: argitaratu

en: News
eu: Berriak

en: sticky
eu: itsakorra

en: Sticky
eu: Itsaskor

en: users
eu: erabiltzaileak

en: Tabs
eu: Fitxak

en: disable
eu: ezgaitu

en: date
eu: data

en: Photo
eu: Argazkia

en: responses
eu: Erantzunak

en: Select
eu: Aukeratu

en: is
eu: da

en: Information
eu: Informazioa

en: Variables
eu: Aldagaiak

en: Tasks
eu: Zereginak

en: translation
eu: itzulpena

en: Translation
eu: Itzulpena

en: Blocks
eu: Blokeak

en: Menus
eu: Menuak

en: collapsed
eu: tolestuta

en: Minimum
eu: Minimoa

en: Form
eu: Formularioa

en: Publish
eu: Argitaratu

en: Permission
eu: Baimena

en: parent
eu: gurasoa

en: Participants
eu: Partehartzaileak

en: arguments
eu: argumentuak

en: Profiles
eu: Profilak

en: Reply
eu: Erantzun

en: Extension
eu: Luzapena

en: Services
eu: Zerbitzuak

en: Keys
eu: Giltzak

en: Screenshot
eu: Pantaila-argazkia

en: Expand
eu: Zabaldu

en: Administrator
eu: Kudeatzailea

en: Available
eu: Gaituta

en: Contexts
eu: Testuinguruak

en: empty
eu: hutsik

en: taxonomy
eu: taxonomia

en: Aggregator
eu: Gehitzailea

en: Values
eu: Balioak

en: Subscriber
eu: Harpidetua

en: Context
eu: Testuingurua

en: argument
eu: argumentua

en: Keyword
eu: Gako-hitza

en: Featured
eu: Ezaugarria

en: contains
eu: dauka

en: types
eu: motak

en: Any
eu: Edozein

en: modules
eu: moduluak

en: themes
eu: temak

en: Setting
eu: Ezarpena

en: Domains
eu: Domeinuak

en: string
eu: katea

en: and
eu: eta

en: unassign
eu: esleitu gabe

en: Untranslated
eu: Itzuli gabe

en: field
eu: eremua

en: nodes
eu: nodoak

en: database
eu: datu-basea

en: Fonts
eu: Letra-tipoa

en: event
eu: gertaera

en: Importing
eu: Importatzen

en: Dates
eu: Datak

en: Validator
eu: Balidatzaile

en: number
eu: zenbakia

en: Widgets
eu: Widget-ak

en: export
eu: esportatu

en: sunday
eu: igandea

en: monday
eu: astelehena

en: Sessions
eu: Sesioak

en: Flags
eu: Banderak

en: Admin
eu: Kudeatu

en: tuesday
eu: asteartea

en: wednesday
eu: asteaskena

en: thursday
eu: osteguna

en: friday
eu: ostirala

en: saturday
eu: larunbata

en: permissions
eu: baimenak

en: Boolean
eu: Booleanoa

en: Click
eu: Klik

en: Toolbar
eu: Tresna-barra

en: Localization
eu: Kokapena

en: locale
eu: erregionalizazioa

en: Initializing.
eu: Abiatzen

en: form
eu: formularioa

en: alert
eu: erne

en: layout
eu: diseinua

en: And
eu: Eta

en: filter
eu: iragazi

en: Usernames
eu: Erabiltzaile izenak

en: Dependency
eu: Dependentzia

en: Mask
eu: Maskara

en: language
eu: hizkuntza

en: Locales
eu: Lokalak

en: book
eu: liburua

en: Styles
eu: Estiloak

en: Interface
eu: Interfazea

en: Alert
eu: Alerta

en: Breadcrumbs
eu: Ogi-apurrak

en: interface
eu: interfaze

en: styles
eu: estiloak

en: Dependencies
eu: Menpekotasunak

en: profiles
eu: profilak

en: schedule
eu: zeregin programatua

en: schedules
eu: Zeregin programatuak

en: E-mails
eu: E-postak

en: draft
eu: zirriborroa

en: Interfaces
eu: Interfazea

en: statistics
eu: estatistikak

en: layouts
eu: diseinuak

en: pages
eu: orriak

[ctx: With components]
en: Extend
eu: Hedatu
