Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to is translation catalogue (483 entries)

en: photos
is: myndir

en: sets
is: mengi

en: list
is: listi

en: set:
is: mengi:

en: tags
is: merki

en: cloud
is: ský

en: tags:
is: stikkorð

en: Forms
is: Form

en: Home
is: Forsíða

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Images
is: Myndir

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: user
is: notandi

en: toolbar
is: stjórnstika

en: Pages
is: Síður

en: enabled
is: virkt

en: weight
is: þyngd

en: enable
is: virkja

en: context
is: samhengi

en: delete
is: eyða

en: title
is: titill

en: size
is: stærð

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Administer
is: Stjórna

en: Register
is: Nýskráning

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: approve
is: samþykkja

en: E-mail
is: Netfang

en: Approve
is: Samþykkja

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Attribute
is: Eigindi

en: Value
is: Gildi

en: Totals
is: Samtals

en: Username
is: Notendanafn

en: Item
is: Hlutur

en: Payer
is: Greiðandi

en: By
is: Eftir

en: content
is: innihald

en: Development
is: Þróun

en: Groups
is: Hópar

en: Is
is: Er

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Replies
is: Svör

en: Closed
is: Lokuð

en: yes
is: já

en: Subscribers
is: Áskrifendur

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: closed
is: lokað

en: Actions
is: Aðgerðir

en: disabled
is: óvirkt

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Subscribe
is: Gerast áskrifandi

en: Unsubscribe
is: Hætta áskrift

en: administrator
is: kerfisstjóri

en: deny
is: hafna

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Age
is: Aldur

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: Log
is: Kerfisskrá

en: page
is: síða

en: more
is: meira

en: website
is: vefsíða

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: optional
is: valkvæmt

en: required
is: skilyrt

en: Article
is: Grein

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Articles
is: Greinar

en: Administration
is: Stjórnun

en: footer
is: fótur

en: Comments
is: Ummæli

en: Wishlist
is: Óskalisti

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Priority
is: Forgangur

en: Wishlists
is: Óskalistar

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: Cost
is: Kostnaður

en: Quantity
is: Magn

en: On
is: Virkjað

en: For
is: Fyrir

en: unknown
is: óþekkt

en: new
is: nýtt

en: See
is: Sjá

en: wishlist
is: óskalisti

en: error
is: villa

en: Tags
is: Efnisorð

en: random
is: handahófskennt

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Logging
is: Kerfisskráning

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: ERROR
is: VILLA

en: Servers
is: Þjónar

en: Homepage
is: Heimasíða

en: License
is: Hugbúnaðarleyfi

en: Screenshots
is: Skjáskot

en: Changelog
is: Breytingaskrá

en: Resources
is: Auðlindir

en: Categories
is: Flokkar

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: core
is: kjarni

en: view
is: skoða

en: unpublished
is: óbirt

en: updated
is: uppfært

en: created
is: stofnað

en: Releases
is: Útgáfur

en: Overview
is: Yfirlit

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: version
is: útgáfa

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Hourly
is: Klukkutíma

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: Monthly
is: Mánaðarlega

en: None
is: Engin

en: default
is: sjálfgefið

en: Test
is: Prófa

en: Logs
is: Kerfisskrár

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weather
is: Veður

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: rain
is: rigning

en: North
is: Norður

en: Northeast
is: Norðaustur

en: East
is: Austur

en: Southeast
is: Suðaustur

en: South
is: Suður

en: Southwest
is: Suðvestur

en: West
is: Vestur

en: Northwest
is: Norðvestur

en: Variable
is: Breyta

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Container
is: Gámur

en: Types
is: Tegundir

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Multiple
is: Margir

en: Synonyms
is: Samheiti

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: root
is: rót

en: Parent
is: Foreldri

en: Parents
is: Foreldrar

en: Depth
is: Dýpt

en: none
is: engin

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: One
is: Einn

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: installed
is: uppsett

en: uninstalled
is: fjarlægt

en: up
is: upp

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: settings
is: stillingar

en: Back
is: Til baka

en: Field
is: Svæði

en: (none)
is: (ekkert)

en: category
is: flokkur

en: Outline
is: Útlína

en: header
is: haus

en: Label
is: Merking

en: Changes
is: Breytingar

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: username
is: notandanafn

en: password
is: lykilorð

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Default:
is: Sjálfgefið:

en: Font
is: Leturgerð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Summary
is: Samantekt

en: Move
is: Flytja

en: Insert
is: Setja inn

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Blank
is: Tómt

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: midnight
is: miðnætti

en: noon
is: hádegi

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Core
is: Kjarni

en: High
is: Mikið

en: Low
is: Lítið

en: Archive
is: Skjalasafn

en: Album
is: Myndasafn

en: Artist
is: Listamaður

en: Icon
is: Táknmynd

en: Ends
is: Endar

en: Time
is: Tími

en: week
is: vika

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: remove
is: fjarlægja

en: View
is: Skoða

en: Length
is: Lengd

en: Format
is: Stílsnið

en: Audio
is: Hljóð

en: History
is: Saga

en: hidden
is: falið

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Modules
is: Einingar

en: forum
is: umræða

en: Manage
is: Stjórnun

en: Refresh
is: Endurnýja

en: Region
is: Svæði

en: Visible
is: Sýnilegt

en: link
is: hlekkur

en: Anchor
is: Akkeri

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: never
is: aldrei

en: Volunteers
is: Sjálfboðaliðar

en: mail
is: póstur

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: actions
is: aðgerðir

en: rename
is: endurnefna

en: Text
is: Texti

en: Icons
is: Táknmyndir

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Útlit

en: style
is: stíll

en: format
is: forsnið

en: aggregator
is: safnari

en: path
is: slóð

en: theme
is: þema

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Updates
is: Uppfærslur

en: Attachment:
is: Viðhengi:

en: <none>
is: <enginn>

en: Component
is: Íhlutur

en: Total
is: Samtals

en: Unassign
is: Afturkalla

en: Assigned:
is: Úthlutað:

en: Status:
is: Staða:

en: Versions
is: Útgáfur

en: Components
is: Íhlutir

en: Participant
is: Þáttakandi

en: <all>
is: <allt>

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Titles
is: Titlar

en: Paths
is: Slóðir

en: blog
is: blogg

en: type
is: gerð

en: subscribers
is: áskrifendur

en: Mail
is: Póstur

en: User
is: Notandi

en: action
is: aðgerð

en: Configure
is: Stilla

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: file
is: skrá

en: errors
is: villur

en: status
is: staða

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: vocabularies
is: flokkunarhugtök

en: Expanded
is: Útvíkkað

en: All
is: Allt

en: hours
is: klukkutímar

en: days
is: dagar

en: Post
is: Færsla

en: Year
is: Ár

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Logo
is: Táknmynd

en: Mission
is: Tilgangur

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Module
is: Eining

en: Host
is: Vél

en: Never
is: Aldrei

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Locale
is: Staðfærsla

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Photos
is: Myndir

en: item
is: hlutur

en: items
is: hlutir

en: configure
is: stilla

en: Items
is: Hlutir

en: Nodes
is: Nóður

en: Up
is: Upp

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: help
is: hjálp

en: Month
is: Mánuður

en: Address
is: Heimilisfang

en: email
is: netfang

en: Code
is: Kóði

en: Members
is: Meðlimir

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: Events
is: Viðburðir

en: Start
is: Hefst

en: End
is: Lýkur

en: Role
is: Hlutverk

en: Deny
is: Hafna

en: Blog
is: Blogg

en: reset
is: endurstilla

en: String
is: Strengur

en: Users
is: Notendur

en: Cache
is: Flýtiminni

en: Argument
is: Rök

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Checkout
is: Ganga frá pöntun

en: Tools
is: Tól

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Template
is: Sniðmát

en: Expires
is: Fyrnist

en: expired
is: fyrnt

en: expires
is: fyrnist

en: filters
is: síur

en: fields
is: svæði

en: reply
is: svara

en: Weeks
is: Vikur

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Hidden
is: Falið

en: Attachments
is: Viðhengi

en: seconds
is: sekúndur

en: block
is: blokk

en: Countries
is: Lönd

en: Sources
is: Uppsprettur

en: 1 item | @count items
is[0]: 1 færsla
is[1]: @count færslur

en: menu
is: valmynd

en: next ›
is: næsta ›

en: published
is: birt

en: Undo
is: afturkalla

en: Languages
is: Tungumál

en: day
is: dagur

en: month
is: mánuður

en: year
is: ár

en: hour
is: ár

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Posts
is: Færslur

en: author
is: höfundur

en: Empty
is: Tóm

en: Extend
is: Bæta við

en: role
is: hlutverk

en: Results
is: Niðurstöður

en: open
is: opna

en: Blogs
is: Blogg

en: Books
is: Bækur

en: Style
is: Stíll

en: change
is: breyta

en: Website
is: Vefsíða

en: Track
is: Rekja

en: Permissions
is: Réttindi

en: e-mail
is: netfang

en: permission
is: heimild

en: Subtotal
is: Millisumma

en: Completed
is: Lokið

en: Gray
is: Grár

en: previous
is: fyrri

en: New
is: Nýtt

en: image
is: mynd

en: Story
is: Saga

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: by
is: eftir

en: publish
is: Birta

en: News
is: Fréttir

en: Review
is: Yfirlestur

en: Tabs
is: Flipar

en: disable
is: afvirkja

en: date
is: dagsetning

en: Photo
is: Mynd

en: is
is: er

en: log
is: skrá

en: small
is: smátt

en: large
is: stórt

en: Information
is: Upplýsingar

en: Authors
is: Höfundar

en: Translation
is: Þýðing

en: Blocks
is: Blokkir

en: Menus
is: Valmyndir

en: Canceled
is: Hætt við

en: Permission
is: Réttindi

en: parent
is: foreldri

en: Reply
is: Svara

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Screenshot
is: Skjámynd

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: Addresses
is: Heimilisföng

en: empty
is: tómt

en: Context
is: Samhengi

en: contains
is: inniheldur

en: types
is: gerðir

en: Emails
is: Netföng

en: Alphabet
is: Stafróf

en: and
is: og

en: custom
is: sérsniðið

en: field
is: svæði

en: Currencies
is: Gjaldmiðlar

en: event
is: viðburður

en: Dates
is: Dagsetningar

en: Subtotal:
is: Samtals:

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: host
is: vél

en: Confirmed
is: Staðfest

en: Initializing.
is: Frumstilli.

en: alert
is: aðvörun

en: And
is: Og

en: filter
is: sía

en: Usernames
is: Notendanöfn

en: Unconfirmed
is: Óstaðfest

en: book
is: bók

en: currency
is: gjaldmiðill

en: Shop
is: Verslun

en: statistics
is: tölfræði

en: Display:
is: Birta:

[ctx: With components]
en: Extend
is: Bæta við

en: Unmasquerade
is: Taka grímuna niður

en: Consent
is: Samþykki
