Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to jv translation catalogue (278 entries)

en: photos
jv: foto-foto

en: list
jv: daftar

en: tags:
jv: label

en: Forms
jv: Formulir

en: Home
jv: Joglo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Images
jv: Gambar

en: Previous
jv: Sakdurunge

en: Next
jv: Sakterusé

en: user
jv: panganggo

en: Pages
jv: Kācā

en: delete
jv: busak

en: Administer
jv: Kelola

en: Register
jv: Ndaftar

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: approve
jv: ditrima

en: Approve
jv: Sarujuk

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Jeneng Panganggo

en: content
jv: kontén

en: Development
jv: Pangembangan

en: Groups
jv: Kelompok

en: Group
jv: Grup

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: Replies
jv: Balesan

en: Closed
jv: Ditutup

en: yes
jv: ya

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: closed
jv: tutup

en: Actions
jv: Aksi

en: disabled
jv: mati

en: Confirm
jv: Konfirmasi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: deny
jv: nolak

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: more
jv: pepaké

en: Enable
jv: Diuripnā

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Article
jv: Artikel

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: footer
jv: bilah suku

en: Comments
jv: Komèntar

en: More
jv: Lengkapé

en: Action
jv: Aksi

en: For
jv: Kanggo

en: new
jv: anyar

en: error
jv: salah

en: Tags
jv: Tautan

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Bluemarine
jv: Biru laut

en: Homepage
jv: Kācā ngarep

en: Categories
jv: Kategori

en: Download
jv: Undhuh

en: Version
jv: Versi

en: Go
jv: Nuju

en: view
jv: tampilan

en: updated
jv: wis diupdate

en: Overview
jv: Sekilas

en: File
jv: Berkas

en: Tag
jv: Tautan

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Links
jv: Tautan

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Baléknā

en: Daily
jv: Saben dina

en: Weekly
jv: Saben minggu

en: None
jv: Nihil

en: default
jv: gawan

en: Test
jv: Ujian

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Password
jv: Sandhi

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Country
jv: Negara

en: Weight
jv: Urutan

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Container
jv: Kontainer

en: Types
jv: Tipe

en: Hierarchy
jv: Hirarki

en: Synonyms
jv: Sinonim

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Parents
jv: Baboné

en: Depth
jv: Jerone

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Feed
jv: Pasokan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: up
jv: munggah

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngékspor

en: settings
jv: setelan

en: category
jv: kategori

en: header
jv: irahan

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Tudhuhnā

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: username
jv: jeneng panganggo

en: True
jv: Bener

en: False
jv: Salah

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Open
jv: Dibuka

en: Blank
jv: Kosong

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Sunday
jv: Minggu

en: Monday
jv: Senén

en: Tuesday
jv: Selasa

en: Wednesday
jv: Rebo

en: Thursday
jv: Kemis

en: Friday
jv: Jemuah

en: Saturday
jv: Setu

en: Core
jv: Inti

en: High
jv: Dhuwur

en: Low
jv: Endhép

en: Icon
jv: Ikon

en: Time
jv: Wektu

en: Views
jv: View

en: Access
jv: Akses

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: History
jv: Sejarah

en: Filename
jv: Jeneng File

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Modules
jv: Modul

en: Refresh
jv: Anyari

en: Visible
jv: Kétok

en: link
jv: pranālā

en: Anchor
jv: Jangkar

en: Display
jv: Tampilan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: never
jv: ora tau

en: mail
jv: serat

en: Updated
jv: Wis anyar

en: actions
jv: aksi

en: Text
jv: Teks

en: Theme
jv: Tema

en: theme
jv: téma

en: Keywords
jv: Tembung kunci

en: <none>
jv: <nihil>

en: Unassign
jv: Dicopot

en: Statistics
jv: Statistik

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: type
jv: tipe

en: Mail
jv: Surat

en: User
jv: Panganggo

en: action
jv: aksi

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: file
jv: berkas

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: Opsi

en: no
jv: ora

en: Created
jv: Digawé

en: Expanded
jv: Mekarnā

en: All
jv: Kabèh

en: Year
jv: Tahun

en: Block
jv: Blok

en: Page
jv: Kācā

en: Breadcrumb
jv: Bilah papan

en: Module
jv: Modul

en: Never
jv: Ora tahu

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Parāgā

en: Comment
jv: Komèntar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Published
jv: Dipacak

en: Filter
jv: Saring

en: Locale
jv: Lokal

en: Vocabulary
jv: Vokabulari

en: Fields
jv: Field

en: Contains
jv: Ngandhut

en: configure
jv: konfigurasi

en: Items
jv: Item

en: Nodes
jv: Node

en: Up
jv: Munggah

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Month
jv: Wulan

en: Widget
jv: Piranti

en: Code
jv: Kode

en: Week
jv: Pekan

en: Day
jv: Dina

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: Role
jv: Parāgā

en: String
jv: Tembung

en: Users
jv: Panganggo

en: Argument
jv: Argumen

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: Install
jv: Dipasang

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Profile
jv: Profil

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: Function
jv: Fungsi

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Key
jv: Kunci

en: Sources
jv: Sumber

en: 1 item | @count items
jv[0]: 1 item
jv[1]: @count item

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: published
jv: dipacak

en: Undo
jv: Baléknā

en: Languages
jv: Bāsā-bāsā

en: Posts
jv: Kiriman

en: Empty
jv: Kosong

en: any
jv: sembarang

en: profile
jv: profil

en: role
jv: paraga

en: Results
jv: Kasilé

en: open
jv: mbukak

en: Blogs
jv: Blog

en: Books
jv: Buku

en: change
jv: ganti

en: Forums
jv: Forum

en: Session
jv: Sési

en: Permissions
jv: Kawenangan

en: Installed
jv: Dipasang

en: permission
jv: kawenangan

en: Testing
jv: Ujian

en: Formats
jv: Format

en: image
jv: gambar

en: Themes
jv: Téma

en: Sticky
jv: Pucuk

en: disable
jv: mati

en: date
jv: tanggal

en: low
jv: sethithik

en: high
jv: ak

en: small
jv: cilik

en: large
jv: gedh

en: Tasks
jv: Préntah

en: Blocks
jv: Blok

en: Menus
jv: Menu

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Profiles
jv: Profil

en: Reply
jv: Balesan

en: Expand
jv: Kembangna

en: taxonomy
jv: taksonomi

en: Aggregator
jv: Pengepul

en: Context
jv: Konték

en: Featured
jv: Fitur

en: Any
jv: Sembarang

en: unassign
jv: dibuwang

en: Dates
jv: Tanggal

en: locale
jv: pelokalan

en: Tests
jv: Ujian

en: Initializing.
jv: Kenalan.

en: alert
jv: waspada

en: language
jv: basa

en: Interface
jv: Polatan

en: Libraries
jv: Pustaka
