Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to sl translation catalogue (305 entries)

en: photos
sl: fotografije

en: sets
sl: množice

en: list
sl: seznam

en: set:
sl: nastavi:

en: tags
sl: značke

en: cloud
sl: oblak

en: tags:
sl: značke:

en: Forms
sl: Obrazci

en: Focus
sl: Fokus

en: Home
sl: Domov

en: Title
sl: Naslov

en: Body
sl: Vsebina

en: Images
sl: Slike

en: Previous
sl: Predhodna

en: Next
sl: Naslednja

en: user
sl: uporabnik

en: toolbar
sl: orodna vrstica

en: plugins
sl: vtičniki

en: select
sl: izberi

en: Pages
sl: Strani

en: function
sl: funkcija

en: enabled
sl: omogočeno

en: weight
sl: teža

en: plugin
sl: vtičnik

en: enable
sl: omogoči

en: context
sl: kontekst

en: delete
sl: izbriši

en: title
sl: naslov

en: size
sl: velikost

en: value
sl: vrednost

en: Status
sl: Stanje

en: Administer
sl: Upravljaj

en: Register
sl: Registracija

en: Prefix
sl: Predpona

en: Suffix
sl: Pripona

en: approve
sl: odobri

en: E-mail
sl: E-naslov

en: Approve
sl: Odobri

en: Delete
sl: Izbriši

en: Submit
sl: Pošlji

en: Operations
sl: Operacije

en: Content
sl: Vsebine

en: approval
sl: odobritev

en: denial
sl: zavrnitev

en: Attribute
sl: Atribut

en: Value
sl: Vrednost

en: Username
sl: Uporabniško ime

en: By
sl: Objavil

en: content
sl: vsebine

en: Development
sl: Razvoj

en: Groups
sl: Skupine

en: Group
sl: Skupina

en: Type
sl: Tip

en: Author
sl: Avtor

en: Replies
sl: Odgovorov

en: Closed
sl: Zaprto

en: subscribe
sl: naroči

en: yes
sl: da

en: List
sl: Seznam

en: Subject
sl: Zadeva

en: closed
sl: zaprto

en: Actions
sl: Akcije

en: disabled
sl: onemogočeno

en: Confirm
sl: Potrdi

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Remove
sl: Odstrani

en: Subscribe
sl: Naroči me

en: Unsubscribe
sl: Odjavi me

en: deny
sl: prepovej

en: Description
sl: Opis

en: Language
sl: Jezik

en: more
sl: več

en: Article
sl: Članek

en: Disabled
sl: Onemogočeno

en: Enabled
sl: Omogočeno

en: Administration
sl: Upravljanje

en: footer
sl: noga

en: Comments
sl: Komentarji

en: Priority
sl: Prioriteta

en: More
sl: Več

en: Action
sl: Akcija

en: Quantity
sl: Količina

en: new
sl: novo

en: error
sl: napaka

en: Tags
sl: Oznake

en: Taxonomy
sl: Taksonomija

en: Yes
sl: Da

en: No
sl: Ne

en: Homepage
sl: Domača stran

en: Categories
sl: Kategorije

en: Download
sl: Prenesi

en: view
sl: pogled

en: updated
sl: posodobljeno

en: Overview
sl: Pregled

en: File
sl: Datoteka

en: Login
sl: Prijava

en: Edit
sl: Uredi

en: Date
sl: Datum

en: Size
sl: Velikost

en: Search
sl: Išči

en: Reset
sl: Ponastavi

en: Daily
sl: Dnevno

en: Weekly
sl: Tedensko

en: None
sl: Brez

en: default
sl: privzeto

en: Number
sl: Številka

en: Message
sl: Sporočilo

en: Password
sl: Geslo

en: Weight
sl: Teža

en: Link
sl: Povezava

en: Image
sl: Slika

en: Types
sl: Tipi

en: Synonyms
sl: Sinonimi

en: Required
sl: Obvezno

en: root
sl: koren

en: Parent
sl: starš

en: Parents
sl: Starši

en: none
sl: nič

en: Category
sl: Kategorija

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Name
sl: Ime

en: edit
sl: uredi

en: up
sl: gor

en: Import
sl: Uvozi

en: Book
sl: Knjiga

en: Export
sl: Izvoz

en: Field
sl: Polje

en: category
sl: kategorija

en: Outline
sl: Struktura

en: header
sl: glava

en: Label
sl: Oznaka

en: Preview
sl: Predogled

en: Save
sl: Shrani

en: Help
sl: Pomoč

en: username
sl: uporabniško ime

en: Default
sl: Privzeto

en: Summary
sl: Povzetek

en: Update
sl: Posodobitev

en: Open
sl: Odprto

en: Top
sl: Na vrhu

en: Sunday
sl: nedelja

en: Monday
sl: ponedeljek

en: Tuesday
sl: torek

en: Wednesday
sl: sreda

en: Thursday
sl: četrtek

en: Friday
sl: petek

en: Saturday
sl: sobota

en: Core
sl: Jedro

en: High
sl: Visoko

en: Low
sl: Nizko

en: Time
sl: Čas

en: Add
sl: Dodaj

en: View
sl: Prikaži

en: Format
sl: Oblika

en: History
sl: Zgodovina

en: Path
sl: Pot

en: Filename
sl: Ime datoteke

en: Vocabularies
sl: Besedišča

en: Modules
sl: Moduli

en: Refresh
sl: Osveži

en: Region
sl: Regija

en: Display
sl: Prikaz

en: Menu
sl: Meni

en: results
sl: rezulati

en: search
sl: išči

en: never
sl: nikoli

en: mail
sl: pošta

en: Updated
sl: Posodobljeno

en: actions
sl: akcije

en: Text
sl: Besedilo

en: Theme
sl: Tema

en: Layout
sl: Postavitev

en: aggregator
sl: zbiralnik virov

en: theme
sl: tema

en: Timestamp
sl: Časovna oznaka

en: Keywords
sl: Ključne besede

en: <none>
sl: <brez>

en: Unassign
sl: Izključi

en: Statistics
sl: Statistika

en: Unknown
sl: Neznan

en: Attachment
sl: Priponka

en: type
sl: tip

en: User
sl: Uporabnik

en: Configure
sl: Nastavi

en: file
sl: datoteka

en: status
sl: stanje

en: Error
sl: Napaka

en: Options
sl: Možnosti

en: Created
sl: Ustvarjeno

en: Node
sl: Vozlišče

en: Expanded
sl: Razširjeno

en: All
sl: Vsi

en: Post
sl: Objava

en: Year
sl: Leto

en: Block
sl: Blok

en: Page
sl: Stran

en: Mission
sl: Poslanstvo

en: Host
sl: Gostitelj

en: Never
sl: Nikoli

en: Header
sl: Glava

en: Footer
sl: Noga

en: Custom
sl: Prilagojeno

en: Roles
sl: Vloge

en: Comment
sl: Komentar

en: Hostname
sl: Ime gostitelja

en: Published
sl: Objavljeno

en: Vocabulary
sl: Besedišče

en: configure
sl: nastavi

en: Items
sl: Notice

en: Nodes
sl: Vozlišča

en: Width
sl: Širina

en: Height
sl: Višina

en: Maximum
sl: Maksimum

en: help
sl: pomoč

en: Month
sl: Mesec

en: Widget
sl: Gradnik

en: Domain
sl: Domena

en: email
sl: e-naslov

en: Code
sl: Koda

en: node
sl: vozlišče

en: Week
sl: Teden

en: Configuration
sl: Nastavitve

en: Deny
sl: Prepovej

en: reset
sl: ponastavi

en: String
sl: Niz

en: Users
sl: Uporabniki

en: Anonymous
sl: Anonimnež

en: Filters
sl: Filtri

en: Optional
sl: Neobvezno

en: Profile
sl: Profil

en: module
sl: modul

en: reply
sl: odgovori

en: Function
sl: Funkcija

en: comments
sl: komentarjev

en: Hidden
sl: Skrito

en: Attachments
sl: Priponke

en: Key
sl: Ključ

en: block
sl: blok

en: Sources
sl: Viri

en: 1 item | @count items
sl[0]: 1 elemnt
sl[1]: @count elementa
sl[2]: @count elementi
sl[3]: @count elementov

en: menu
sl: meni

en: next ›
sl: naslednja ›

en: update
sl: posodobi

en: published
sl: objavljeno

en: Undo
sl: Razveljavi

en: Languages
sl: Jeziki

en: Posts
sl: Prispevki

en: any
sl: karkoli

en: profile
sl: profil

en: role
sl: vloga

en: Results
sl: Rezultati

en: open
sl: odpri

en: Blogs
sl: Blogi

en: Books
sl: Knjige

en: Forums
sl: Forumi

en: Session
sl: Seja

en: Track
sl: Sledi

en: Permissions
sl: Dovoljenja

en: e-mail
sl: e-pošta

en: Installed
sl: Nameščeno

en: permission
sl: dovoljenje

en: Testing
sl: Testiranje

en: image
sl: slika

en: Themes
sl: Teme

en: Story
sl: Prispevek

en: comment
sl: komentiraj

en: by
sl: spisal %s

en: News
sl: Novice

en: Hits
sl: Zadetki

en: sticky
sl: na vrhu

en: disable
sl: onemogoči

en: date
sl: datum

en: low
sl: nizka

en: high
sl: visoka

en: is
sl: je

en: Tasks
sl: Opravila

en: Blocks
sl: Bloki

en: Menus
sl: Meniji

en: Minimum
sl: Najmanj

en: Publish
sl: Objavi

en: Permission
sl: Dovoljenje

en: parent
sl: starš

en: Profiles
sl: profili

en: Reply
sl: Odgovori

en: Screenshot
sl: Zaslonska slika

en: Drafts
sl: Osnutki

en: Expand
sl: Razširi

en: taxonomy
sl: taksonomija

en: Aggregator
sl: Zbiralnik

en: Context
sl: Kontekst

en: Featured
sl: Izpostavljeno

en: Any
sl: Katerokoli

en: and
sl: in

en: field
sl: polje

en: Dates
sl: Datumi

en: Admin
sl: Skrbnik

en: Boolean
sl: Logična vrednost

en: host
sl: gostitelj

en: Toolbar
sl: Orodna vrstica

en: Initializing.
sl: Inicializacija.

en: form
sl: obrazec

en: alert
sl: opozorilo

en: Mask
sl: Maska

en: language
sl: jezik

en: book
sl: knjiga
