Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to tr translation catalogue (779 entries)

en: photos
tr: fotoğraflar

en: sets
tr: kümeler

en: list
tr: liste

en: set:
tr: küme:

en: tags
tr: etiketler

en: cloud
tr: bulut

en: tags:
tr: etiketler:

en: Forms
tr: Formlar

en: Focus
tr: Etkinleştirme

en: Home
tr: Anasayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: toolbar
tr: araç çubuğu

en: plugins
tr: eklentiler

en: select
tr: seç

en: Pages
tr: Sayfalar

en: function
tr: işlev

en: enabled
tr: etkin

en: weight
tr: ağırlık

en: plugin
tr: eklenti

en: enable
tr: etkinleştir

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: title
tr: başlık

en: size
tr: boyut

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Register
tr: Kaydol

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: approve
tr: onayla

en: E-mail
tr: E-posta

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: approval
tr: onay

en: denial
tr: reddetme

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Gross
tr: Brüt

en: Item
tr: Öğe

en: Payer
tr: Ödeyen

en: Transactions
tr: İşlemler

en: By
tr: tarafından

en: Private
tr: Özel

en: Accents
tr: Aksan işaretleri

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Is
tr: -dir

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Closed
tr: Kapalı

en: subscribe
tr: abone ol

en: yes
tr: evet

en: Subscribers
tr: Aboneler

en: List
tr: Liste

en: Faces
tr: Yüzler

en: Subject
tr: Konu

en: closed
tr: kapalı

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Unsubscribe
tr: Üyelikten çık

en: manager
tr: yönetici

en: administrator
tr: yönetici

en: unsubscribe
tr: abonelikten çık

en: deny
tr: yasakla

en: admin
tr: yönetici

en: Manager
tr: Yönetici

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Public
tr: Açık

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: feed
tr: akış

en: page
tr: sayfa

en: more
tr: daha fazla

en: Manager:
tr: Yönetici:

en: website
tr: websitesi

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: required
tr: gerekli

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Articles
tr: Makaleler

en: Administration
tr: Yönetim

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Wishlist
tr: Dilek listesi

en: Currency
tr: Para birimi

en: Priority
tr: Öncelik

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Cost
tr: Maliyet

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: For
tr: İçin

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Purchased
tr: Satın alınan

en: new
tr: yeni

en: error
tr: hata

en: Tags
tr: Etiketler

en: random
tr: rasgele

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Logging
tr: Kayıt tutma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: cron
tr: dönemsel görev

en: Ash
tr: Kül

en: Aquamarine
tr: Aquamarine (mavimsi yeşil renk)

en: Mercury
tr: Civa (Mercury)

en: Nocturnal
tr: Gece açan çiçek (Nocturnal)

en: ERROR
tr: HATA

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: License
tr: Lisans

en: Screenshots
tr: Ekran görüntüleri

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Support
tr: Destek

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: project
tr: proje

en: Projects
tr: Projeler

en: Project
tr: Proje

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: core
tr: çekirdek

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: updated
tr: güncellendi

en: created
tr: oluşturulma

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: register
tr: kayıt

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Hourly
tr: Her saat

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: default
tr: öntanımlı

en: mission
tr: görev

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Response
tr: Yanıt

en: Password
tr: Parola

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: Country
tr: Ülke

en: Place
tr: Yer

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Overcast
tr: Çok Bulutlu

en: rain
tr: Yağmurlu

en: Calm
tr: Sâkin

en: North
tr: Kuzey

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: East
tr: Doğu

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: South
tr: Güney

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: West
tr: Batı

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: Variable
tr: Değişken

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Types
tr: Tipler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Single
tr: Tekli

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst öge

en: Parents
tr: Üst terimler

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: One
tr: Bir

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: up
tr: yukarı

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Field
tr: Alan

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: category
tr: kategori

en: Outline
tr: Anahat

en: Orphans
tr: Tek kalanlar

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: username
tr: kullanıcı adı

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Summary
tr: Özet

en: Move
tr: Taşı

en: Insert
tr: Ekle

en: Update
tr: Güncelle

en: Wiki
tr: Viki

en: Open
tr: Açık

en: Partial
tr: Kısmi

en: Blank
tr: Boş

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archives
tr: Arşivler

en: Catalog
tr: Katalog

en: Album
tr: Albüm

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Tracks
tr: Parçalar

en: Icon
tr: Simge

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Listen
tr: Dinle

en: Podcast
tr: Pod yayını

en: Unscheduled
tr: Planlanmamış

en: Starts
tr: Başlama

en: Ends
tr: Bitiş

en: Time
tr: Zaman

en: week
tr: hafta

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Setup
tr: Kurulum

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: sil

en: Main
tr: Ana

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: Audio
tr: Ses

en: History
tr: Geçmiş

en: tag
tr: etiket

en: hidden
tr: gizli

en: Path
tr: Yol

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Sync
tr: Senkronize et

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Modüller

en: Section
tr: Bölüm

en: Manage
tr: Yönetim

en: forums
tr: forumlar

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: link
tr: bağlantı

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Gösterim

en: Menu
tr: Menü

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Notes
tr: Notlar

en: mail
tr: posta

en: Event
tr: Olay

en: Updated
tr: Güncellenme

en: actions
tr: eylem

en: Text
tr: Metin

en: Icons
tr: İkonlar

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: add
tr: ekle

en: aggregator
tr: toplayıcı

en: blogs
tr: bloglar

en: books
tr: kitaplar

en: path
tr: yol

en: theme
tr: tema

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Component
tr: Bileşen

en: Total
tr: Toplam

en: Unassign
tr: Atamayı kaldır

en: Assigned
tr: Atandı

en: Status:
tr: Durum:

en: Issues
tr: Konular

en: Components
tr: Bileşenler

en: <all>
tr: <tümü>

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Issue
tr: Konu

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Paths
tr: Yollar

en: blog
tr: ağ günlüğü (blog)

en: type
tr: tür

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: action
tr: eylem

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: status
tr: durum

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: no
tr: hayır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: outline
tr: yerleştir

en: administer
tr: yönetim

en: All
tr: Tümü

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Post
tr: Gönderi

en: Year
tr: Yıl

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Mission
tr: Sitenin Amacı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Module
tr: Modül

en: Host
tr: Sunucu

en: Never
tr: Asla

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Cacheable
tr: Önbelleklenebilir

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Fields
tr: Alanlar

en: Contains
tr: İçerir

en: item
tr: öğe

en: items
tr: öğeler

en: configure
tr: yapılandır

en: Items
tr: Öğeler

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Up
tr: Yukarı

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Maximum
tr: En fazla

en: download
tr: İndir

en: dimensions
tr: boyutlar

en: help
tr: yardım

en: home
tr: anasayfa

en: login
tr: giriş yapın

en: Month
tr: Ay

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Domain
tr: Etki alanı

en: cart
tr: sepet

en: Address
tr: Adres

en: email
tr: e-posta

en: total
tr: toplam

en: Code
tr: Kod

en: operations
tr: işlemler

en: By
tr: Yazar:

en: next
tr: sonraki

en: Members
tr: Üyeler

en: node
tr: düğüm

en: directory
tr: dizin

en: Directory
tr: Dizin

en: group
tr: grup

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Deny
tr: Yasakla

en: Messaging
tr: Mesajlaşma

en: months
tr: ay

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: reset
tr: sıfırla

en: Class
tr: Sınıf

en: String
tr: Dize

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Cache
tr: Önbellek

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Checkout
tr: Kasa

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Install
tr: Kur

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tab
tr: Sekme

en: Option
tr: Seçenek

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Random
tr: Rastgele

en: Template
tr: Şablon

en: false
tr: yanlış

en: true
tr: doğru

en: top
tr: üst

en: center
tr: orta

en: Profile
tr: Profil

en: module
tr: eklenti

en: text
tr: metin

en: Process
tr: İşlem

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: filters
tr: filtreler

en: Task
tr: Görev

en: fields
tr: alanlar

en: Flag
tr: İşaretle

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Function
tr: İşlev

en: Weeks
tr: Hafta

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Additional
tr: Ek

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Folder
tr: Klasör

en: comments
tr: yorumlar

en: Confirmation
tr: Teyit

en: Hidden
tr: Gizli

en: Attachments
tr: Ekler

en: Dimension
tr: Boyut

en: Root
tr: Kök

en: second
tr: ikinci

en: seconds
tr: saniye

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: Key
tr: Anahtar

en: block
tr: blok

en: Change
tr: Değiştir

en: message
tr: mesaj

en: Messages
tr: İletiler

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: 1 item | @count items
tr[0]: 1 öğe
tr[1]: @count öğe

en: menu
tr: menü

en: next ›
tr: sonraki ›

en: update
tr: güncelle

en: Result
tr: Sonuç

en: Source
tr: Kaynak

en: published
tr: yayında

en: Undo
tr: Geri al

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: checkout
tr: Ödeme yap

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Lists
tr: Listeler

en: Limit
tr: Sınır

en: Query
tr: Sorgu

en: day
tr: gün

en: month
tr: ay

en: year
tr: yıl

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: body
tr: gövde

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Controls
tr: Denetimler

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Empty
tr: Boş

en: any
tr: herhangi biri

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Selector
tr: Seçici

en: Extend
tr: Modüller

en: profile
tr: profil

en: Hours
tr: Saat

en: Seconds
tr: Saniye

en: role
tr: rol

en: private
tr: özel

en: Results
tr: Sonuçlar

en: open
tr: açık

en: Binary
tr: İkili

en: Blogs
tr: Ağ Günlükleri

en: Books
tr: Kitaplar

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: change
tr: değiştir

en: Forums
tr: Forumlar

en: Website
tr: Web sitesi

en: Session
tr: Oturum

en: Track
tr: Takip

en: Permissions
tr: İzinler

en: e-mail
tr: e-posta

en: roles
tr: roller

en: Cron
tr: Dönemsel görev

en: Installed
tr: Kurulu

en: permission
tr: izin

en: Membership
tr: Üyelik

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: address
tr: adres

en: options
tr: seçenekler

en: Cart
tr: Sepet

en: Schedules
tr: Zamanlamalar

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: filename
tr: dosya ismi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Unauthorized
tr: Yetkisiz

en: completed
tr: tamamlandı

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Gray
tr: Gri

en: Purple
tr: Mor

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Formats
tr: Biçimler

en: previous
tr: önceki

en: New
tr: Yeni

en: flag
tr: işaret

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: image
tr: imaj

en: Quota
tr: Kota

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Story
tr: Hikaye

en: Minutes
tr: Dakika

en: Workspace
tr: Çalışma alanı

en: comment
tr: yorum

en: Join
tr: Katıl

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: by
tr: yazan

en: publish
tr: Yayınla

en: hits
tr: tıklama

en: Hits
tr: Ziyaretler

en: sticky
tr: sabit

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: cancel
tr: iptal

en: users
tr: kullanıcılar

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: date
tr: tarih

en: Limits
tr: Sınırlar

en: responses
tr: yanıt

en: low
tr: düşük

en: high
tr: yüksek

en: Select
tr: Seç

en: is
tr: =

en: log
tr: günlük

en: small
tr: küçük

en: large
tr: geniş

en: Information
tr: Bilgi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Tasks
tr: Görevler

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: translation
tr: çeviri

en: Translation
tr: Çeviri

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Menus
tr: Menüler

en: Pink
tr: Pembe

en: fieldset
tr: alan kümesi

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: Minimum
tr: En az

en: Publish
tr: Yayınla

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: years
tr: yıl

en: Permission
tr: İzinler

en: parent
tr: üst

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Three
tr: Üç

en: arguments
tr: değişkenler

en: Green
tr: Yeşil

en: Profiles
tr: Profiller

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Orange
tr: Turuncu

en: Extension
tr: Uzantı

en: Deploy
tr: Dağıtım

en: services
tr: hizmetler

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: Expand
tr: Genişlet

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Available
tr: Mevcut

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Aggregate
tr: Topla

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Addresses
tr: Adresler

en: empty
tr: boş

en: taxonomy
tr: sınıflandırma

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Values
tr: Değerler

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: argument
tr: değişken

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: contains
tr: içeriyor

en: types
tr: tipler

en: Any
tr: Herhangi

en: setting
tr: ayar

en: daily
tr: günlük

en: weekly
tr: haftalık

en: Emails
tr: E-postalar

en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: Setting
tr: Ayarlar

en: Domains
tr: Alan adları

en: string
tr: dizge

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: and
tr: ve

en: unassign
tr: atamayı kaldır

en: Popup
tr: Açılır pencere

en: custom
tr: özel

en: Member
tr: Üye

en: Synchronize
tr: Eşitle

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Errors
tr: Hatalar

en: field
tr: alan

en: nodes
tr: düğümler

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Release
tr: Sürüm

en: database
tr: veritabanı

en: Element
tr: Öğe

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Enter
tr: Gir

en: vocabulary
tr: sözlük

en: Dates
tr: Tarihler

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: number
tr: numara

en: monthly
tr: Aylık

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: export
tr: dışarı ver

en: sunday
tr: pazar

en: monday
tr: pazartesi

en: Instances
tr: Örnekler

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Admin
tr: Yönetim

en: tuesday
tr: salı

en: wednesday
tr: çarşamba

en: thursday
tr: perşembe

en: friday
tr: cuma

en: saturday
tr: cumartesi

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundles
tr: Paketler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: host
tr: sunucu

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Albums
tr: Albümler

en: priority
tr: öncelik

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: locale
tr: yerelleştirme

en: Draft
tr: Taslak

en: Tests
tr: Testler

en: Mappings
tr: Eşlemeler

en: label
tr: etiket

en: Initializing.
tr: Başlatılıyor.

en: alert
tr: uyarı

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: And
tr: Ve

en: ends
tr: bitişi

en: Displays
tr: Görünümler

en: filter
tr: süzgeç

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Mask
tr: Maske

en: language
tr: dil

en: Locales
tr: Diller

en: book
tr: kitap

en: Names
tr: İsimler

en: Styles
tr: Biçemler

en: Interface
tr: Arayüz

en: Serialized
tr: Diziselleştirilmiş

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Hosts
tr: Sunucular

en: Elements
tr: Öğeler

en: Facility
tr: Tesis

en: Library
tr: Kütüphane

en: hash
tr: sağlama (hash)

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Statuses
tr: Durumlar

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: languages
tr: diller

en: schedule
tr: zamanlama

en: schedules
tr: zamanlamalar

en: messages
tr: iletiler

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: attribute
tr: öznitelik

en: E-mails
tr: E-posta

en: Energy
tr: Enerji

en: Shipped
tr: Gönderildi

en: visible
tr: görünür

en: Cookies
tr: Çerezler

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: statistics
tr: istatistikler

en: contexts
tr: bağlamlar

en: Hash
tr: Karma

en: files
tr: dosyalar

en: Display:
tr: Görünüm

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: titles
tr: başlıklar

en: endpoint
tr: uç nokta

en: endpoints
tr: uç noktalar

en: Endpoints
tr: Uçlar

en: resource
tr: kaynak

en: Start:
tr: Başlangıç:

en: blocks
tr: bloklar

en: Reduce
tr: Azalt

en: Breakpoint
tr: Kırılma noktası

en: Init
tr: Başlangıç

en: Dropbutton
tr: Açılır düğme

en: Serializer
tr: Diziselleştirici

en: menus
tr: menüler

en: Toolkit
tr: Araç Takımı

[ctx: Validation]
en: Range
tr: Aralık

en: Serialization
tr: Diziselleştirme

[ctx: With components]
en: Extend
tr: Eklentiler

en: Formula
tr: Formül

en: Workspaces
tr: Çalışma alanları

en: workspace
tr: çalışma alanı

en: workspaces
tr: çalışma alanları

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak
