Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to ur translation catalogue (288 entries)

en: photos
ur: تصاویر

en: sets
ur: مجموعے

en: list
ur: فہرست

en: set:
ur: مجموعہ

en: tags
ur: اصناف

en: cloud
ur: کلاؤڈ

en: tags:
ur: ٹیگز:

en: Forms
ur: فارم

en: Focus
ur: توجھ

en: Home
ur: مرکز

en: Slideshow
ur: سلائڈ شو

en: Title
ur: عنوان

en: Body
ur: متن

en: Images
ur: تصاویر

en: Previous
ur: گزشتہ

en: Next
ur: اگلا

en: user
ur: صارف

en: plugins
ur: پلگ ان

en: select
ur: انتخاب کریں

en: Pages
ur: صفحات

en: function
ur: فنکشن

en: enabled
ur: فعال

en: weight
ur: وزن

en: plugin
ur: پلگ ان

en: enable
ur: فعال

en: context
ur: سیاق و سباق

en: delete
ur: حذف کریں

en: title
ur: عنوان

en: value
ur: قیمت

en: Status
ur: حالت

en: Administer
ur: انتظام

en: Register
ur: شمولیت اختیار کریں

en: Markup
ur: مارکاپ

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Suffix
ur: لاحقہ

en: approve
ur: منظور

en: E-mail
ur: برقی خط

en: Approve
ur: منظور

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Submit
ur: جمع کرائیں

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: approval
ur: منظوری

en: denial
ur: انکار

en: Attribute
ur: خصوصیت

en: Value
ur: قیمت

en: Totals
ur: کل

en: Username
ur: اسم صارف

en: Gross
ur: مجموعی

en: Item
ur: شے

en: Transactions
ur: لین دین

en: By
ur: کی جانب سے

en: Private
ur: نجی

en: content
ur: متن

en: Development
ur: ڈویلپمنٹ

en: Groups
ur: گروپس

en: Group
ur: گروپ

en: Type
ur: قِسم

en: Author
ur: مصنف

en: Replies
ur: جوابات

en: Closed
ur: بند کردیا گیا

en: subscribe
ur: رکنیت حاصل کریں

en: yes
ur: جی ہاں

en: List
ur: فہرست

en: Subject
ur: موضوع

en: closed
ur: بند کردی گئ

en: Actions
ur: کارروائیاں

en: disabled
ur: غیرفعال شدہ

en: Confirm
ur: تصدیق کریں

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Remove
ur: حذف کریں

en: Subscribe
ur: رکنیت حاصل کریں

en: Unsubscribe
ur: رکنیت منسوخ کریں

en: manager
ur: مینیجر

en: administrator
ur: منتظم

en: unsubscribe
ur: رکنیت ختم

en: deny
ur: سے انکار

en: admin
ur: منتظم

en: Manager
ur: مینیجر

en: Age
ur: عمر

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: Public
ur: عوامی

en: Audience
ur: شائقین

en: Log
ur: لاگ

en: feed
ur: فیڈ

en: page
ur: صفحہ

en: more
ur: مزید

en: Manager:
ur: منیجر:

en: website
ur: ویب سائٹ

en: Enable
ur: فعال

en: Disable
ur: غیر فعال

en: optional
ur: اختیاری

en: required
ur: ضروری

en: Article
ur: مضمون

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: Articles
ur: مضامین

en: Administration
ur: تنظیم

en: footer
ur: فوٹر

en: Comments
ur: تبصرے

en: Currency
ur: کرنسی

en: Priority
ur: ترجیح

en: More
ur: مزید

en: Action
ur: ایکشن

en: On
ur: آن

en: For
ur: کے لیے

en: new
ur: جدید

en: error
ur: نقص

en: Tags
ur: ٹیگز

en: Taxonomy
ur: درجہ بندی

en: Logging
ur: اندراج

en: Yes
ur: ہاں

en: No
ur: نہیں

en: cron
ur: کران

en: Ash
ur: ایش

en: Aquamarine
ur: ایکوا میرین

en: Bluemarine
ur: بلیو میرین

en: Greenbeam
ur: گرین بیم

en: Mercury
ur: مرکری

en: Nocturnal
ur: ناکٹرنل

en: Olivia
ur: اولیویا

en: Homepage
ur: آبائی صفحہ

en: Resources
ur: وسائل

en: Categories
ur: زمرہ جات

en: Download
ur: ڈاؤن لوڈ کریں

en: Version
ur: ورژن

en: view
ur: مشاہدہ کریں

en: unpublished
ur: غیر شائع شدہ

en: updated
ur: تجدید شدہ

en: Overview
ur: جائزہ

en: File
ur: فائل

en: Tag
ur: ٹیگ

en: Edit
ur: تدوین

en: Date
ur: تاریخ

en: Size
ur: حجم

en: Links
ur: لنکس

en: Search
ur: تلاش

en: Reset
ur: دوبارہ ترتیب دیں

en: Daily
ur: روزانہ

en: Weekly
ur: ہفتہ وار

en: Monthly
ur: ماہانہ

en: None
ur: کوئی بھی نہیں

en: Scheme
ur: اسکیم

en: default
ur: ڈیفالٹ

en: Test
ur: ٹیسٹ

en: Logs
ur: لاگز

en: Number
ur: نمبر

en: Message
ur: پیغام

en: Password
ur: کلمۂ شناخت

en: - None -
ur: - کوئی بھی نہیں -

en: Country
ur: ملک

en: Weight
ur: وزن

en: Variable
ur: ویری ایبل

en: Link
ur: ربط

en: Image
ur: تصویر

en: Center
ur: وسط

en: Container
ur: کنٹینر

en: Types
ur: اقسام

en: Multiple
ur: متعدد

en: Required
ur: درکار

en: root
ur: روٹ

en: Parent
ur: پیرنٹ

en: Depth
ur: گہرائی

en: none
ur: کوئی نہیں

en: Category
ur: زمرہ

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Feed
ur: فیڈ

en: Name
ur: نام

en: edit
ur: ترمیم

en: Import
ur: درآمد کریں

en: Book
ur: کتاب

en: Export
ur: برآمد کریں

en: settings
ur: ترتیبات

en: Back
ur: واپس

en: Field
ur: فیلڈ

en: Outline
ur: آؤٹ لائن

en: header
ur: ہیڈر

en: Label
ur: عنوان

en: Preview
ur: جائزہ

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: Help
ur: مدد

en: True
ur: صحیح

en: False
ur: غلط

en: Default
ur: طے شدہ

en: Summary
ur: خلاصہ

en: Move
ur: منتقل

en: Update
ur: تجدید

en: Open
ur: کھلا

en: Blank
ur: خالی

en: Small
ur: چھوٹا

en: Large
ur: بڑا

en: Sunday
ur: اتوار

en: Monday
ur: سوموار

en: Tuesday
ur: منگل

en: Wednesday
ur: بدھ

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Friday
ur: جمعہ

en: Saturday
ur: سنیچر

en: Core
ur: کور

en: High
ur: زیادہ

en: Low
ur: کم

en: Archive
ur: آرکائیو

en: Album
ur: البم

en: Artist
ur: آرٹسٹ

en: Icon
ur: آئیکن

en: Time
ur: وقت

en: Views
ur: ویوز

en: Access
ur: رسائی

en: Add
ur: شامل کریں

en: View
ur: مشاہدہ کریں

en: Length
ur: لمبائی

en: Format
ur: فارمیٹ

en: Audio
ur: آڈیو

en: History
ur: ہسٹری

en: tag
ur: ٹیگ

en: hidden
ur: پوشیدہ

en: URL
ur: یو آر ایل

en: Path
ur: پاتھ

en: Filename
ur: فائل کا نام

en: Modules
ur: موڈیولز

en: Region
ur: علاقہ

en: Menu
ur: مینیو

en: never
ur: کبھی نہیں

en: mail
ur: ڈاک

en: actions
ur: افعال

en: Text
ur: متن

en: aggregator
ur: ایگریگیٹر

en: Timestamp
ur: ٹائمسٹیمپ

en: Keywords
ur: کلیدی الفاظ

en: Component
ur: جزو

en: Statistics
ur: اعدادوشمار

en: Mail
ur: مراسلہ

en: User
ur: صارف

en: action
ur: عمل

en: Configure
ur: ترتیب

en: Email
ur: ای میل

en: file
ur: فائل

en: status
ur: حالت

en: Error
ur: خرابی

en: Node
ur: نوڈ

en: Block
ur: بلاک

en: Page
ur: صفحہ

en: Logo
ur: لوگو

en: Drupal
ur: ڈروپل

en: Header
ur: ہیڈر

en: Roles
ur: رولز

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Hostname
ur: ہوسٹ کا نام

en: Published
ur: شائع شدہ

en: Filter
ur: فلٹر

en: Locale
ur: لوکیل

en: Contains
ur: پر مشتمل

en: configure
ur: ترتیب دیں

en: Items
ur: سرخیاں

en: Maximum
ur: زیادہ سے زیادہ

en: Code
ur: کوڈ

en: Forum
ur: فورم

en: Blog
ur: بلاگ

en: String
ur: سطر

en: Anonymous
ur: گمنام

en: Provider
ur: سہولت کار

en: Optional
ur: اختیاری

en: Profile
ur: پروفائیل

en: Hidden
ur: چھپا ہو ا

en: Sources
ur: ذرائع

en: 1 item | @count items
ur[0]: ایک سرخی
ur[1]: @count سرخیاں

en: menu
ur: مینیو

en: next ›
ur: اگلا>

en: Undo
ur: واپس

en: Languages
ur: زبانیں

en: Story
ur: کہانی

en: is
ur: ہے

en: Blocks
ur: بلاکس

en: Minimum
ur: کم از کم

en: Mapping
ur: میپنگ

en: Aggregator
ur: معلن

en: types
ur: اقسام

en: Setting
ur: ترتیب

en: and
ur: اور

en: Boolean
ur: بولین

en: Bundle
ur: بنڈل

en: locale
ur: ترجمہ

en: Initializing.
ur: ابتداء کی جا رہی ہے۔

en: form
ur: فارم

en: alert
ur: خبردار

en: Placeholder
ur: پلیس ہولڈر

en: Dependencies
ur: احتیاجات
