Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha9) - en to nn translation catalogue (139 entries)

en: photos
nn: bilete

en: list
nn: liste

en: tags
nn: merkelappar

en: Home
nn: Heim

en: Images
nn: Bilete

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: enabled
nn: aktivert

en: weight
nn: vekt

en: delete
nn: slett

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: List
nn: Liste

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Manager
nn: Grunnleggjar

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: error
nn: feil

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: Overview
nn: Oversikt

en: File
nn: Fil

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Reset
nn: Sett til standard

en: default
nn: standard

en: Weight
nn: Vekt

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Export
nn: Eksporter

en: Label
nn: Etikett

en: Save
nn: Lagre

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Time
nn: Tid

en: History
nn: Historikk

en: Modules
nn: Modular

en: never
nn: aldri

en: mail
nn: e-post

en: actions
nn: handlingar

en: aggregator
nn: nyheitsinnsamlar

en: blog
nn: blogg

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: All
nn: Alle

en: hours
nn: timar

en: days
nn: dagar

en: Year
nn: År

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Never
nn: Aldri

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Filter
nn: Filtrer

en: Contains
nn: Inneheld

en: configure
nn: konfigurer

en: Items
nn: Element

en: Month
nn: Månad

en: Address
nn: Adresse

en: Code
nn: Kode

en: group
nn: gruppe

en: Week
nn: Veke

en: Day
nn: Dag

en: Start
nn: Byrjar

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Role
nn: Rolle

en: Blog
nn: Blogg

en: reset
nn: sett til standardverdi

en: Class
nn: Klasse

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Install
nn: Installer

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: second
nn: sekund

en: seconds
nn: sekundar

en: minute
nn: minutt

en: minutes
nn: minutt

en: Sources
nn: Kjelder

en: 1 item | @count items
nn[0]: 1 element
nn[1]: @count element

en: menu
nn: meny

en: next ›
nn: neste >

en: published
nn: publisert

en: Languages
nn: Språk

en: day
nn: dag

en: month
nn: månad

en: year
nn: år

en: hour
nn: time

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Empty
nn: Tom

en: role
nn: rolle

en: Blogs
nn: Bloggar

en: Forums
nn: Forum

en: Session
nn: Økt

en: Formats
nn: Format

en: image
nn: bilete

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Story
nn: Artikkel

en: Join
nn: Meld inn

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: by
nn: av

en: sticky
nn: fast plass på toppen

en: disable
nn: deaktiver

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Menus
nn: Menyar

en: weeks
nn: veker

en: Manager:
nn: Grunnleggjar:

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: Featured
nn: Framheva

en: contains
nn: inneheld

en: Localization
nn: Lokalisering

en: locale
nn: lokaltilpassing

en: Initializing.
nn: Initialiserar

en: alert
nn: alarm

en: Library
nn: Bibliotek
