Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha9) - en to sv translation catalogue (441 entries)

en: photos
sv: fotografier

en: list
sv: lista

en: tags
sv: etiketter

en: Home
sv: Hem

en: Images
sv: Bilder

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: toolbar
sv: verktygsfält

en: plugins
sv: insticksprogram

en: Pages
sv: Sidor

en: enabled
sv: aktiverad

en: weight
sv: vikt

en: plugin
sv: insticksmodul

en: enable
sv: aktivera

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Item
sv: Artikel

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: administrator
sv: administratör

en: Manager
sv: Administratör

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: feed
sv: innehållsflöde

en: page
sv: sida

en: website
sv: webbplats

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: optional
sv: valfri

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Servers
sv: Servrar

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Resources
sv: Resurser

en: project
sv: projekt

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Download
sv: Ladda ned

en: core
sv: kärna

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Releases
sv: Utgåvor

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: default
sv: förvald

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Core
sv: Kärna

en: Time
sv: Tid

en: week
sv: vecka

en: History
sv: Historik

en: tag
sv: tagg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Modules
sv: Moduler

en: Section
sv: Sektion

en: forums
sv: forum

en: key
sv: nyckel

en: link
sv: länk

en: Display
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: never
sv: aldrig

en: mail
sv: e-post

en: actions
sv: åtgärder

en: Theme
sv: Tema

en: name
sv: namn

en: aggregator
sv: innehållssamlare

en: blogs
sv: bloggar

en: theme
sv: tema

en: Component
sv: Komponent

en: Versions
sv: Versioner

en: Components
sv: Komponenter

en: Statistics
sv: Statistik

en: blog
sv: blogg

en: Mail
sv: E-post

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Year
sv: År

en: Page
sv: Sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Site
sv: Webbplats

en: Database
sv: Databas

en: Module
sv: Modul

en: Host
sv: Värd

en: Never
sv: Aldrig

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Cacheable
sv: Cachbar

en: Filter
sv: Filtrera

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Contains
sv: Innehåller

en: Photos
sv: Foton

en: item
sv: objekt

en: configure
sv: konfigurera

en: Items
sv: Poster

en: Nodes
sv: Noder

en: sources
sv: källor

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Maximum
sv: Största

en: download
sv: ladda ned

en: dimensions
sv: mått

en: Month
sv: Månad

en: Domain
sv: Domän

en: cart
sv: varukorg

en: Address
sv: Adress

en: email
sv: e-post

en: Code
sv: Kod

en: operations
sv: funktioner

en: By
sv: Av

en: next
sv: nästa

en: node
sv: nod

en: directory
sv: mapp

en: Directory
sv: Katalog

en: group
sv: grupp

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Start
sv: Från

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: months
sv: månader

en: Blog
sv: Blogg

en: reset
sv: återställ

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: Users
sv: Användare

en: Clicks
sv: Klick

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: description
sv: beskrivning

en: Provider
sv: Leverantör

en: Install
sv: Installera

en: Tools
sv: Verktyg

en: Tab
sv: Tabb

en: Option
sv: Val

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Template
sv: Mall

en: Profile
sv: Profil

en: module
sv: modul

en: Static
sv: Statisk

en: Process
sv: Behandla

en: filters
sv: filter

en: Flag
sv: Flagga

en: Operation
sv: Funktion

en: Weeks
sv: Veckor

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Labels
sv: Etiketter

en: Folder
sv: Mapp

en: second
sv: andra

en: seconds
sv: sekunder

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: Key
sv: Nyckel

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Teasers
sv: Förhandstittar

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Sources
sv: Källor

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: menu
sv: meny

en: next ›
sv: nästa ›

en: Source
sv: Källa

en: published
sv: publicerad

en: Undo
sv: Ångra

en: tokens
sv: ersättningstecken

en: site
sv: webbplats

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: activity
sv: aktivitet

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Lists
sv: Listor

en: Limit
sv: Begränsning

en: Query
sv: Databasfråga

en: day
sv: dag

en: month
sv: månad

en: year
sv: år

en: hour
sv: timme

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Controls
sv: Kontroller

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Empty
sv: Töm

en: any
sv: någon

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Selector
sv: Väljare

en: Extend
sv: Utöka

en: profile
sv: profil

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: role
sv: roll

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Style
sv: Stil

en: Forums
sv: Forum

en: Website
sv: Webbplats

en: e-mail
sv: e-post

en: roles
sv: roller

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: options
sv: alternativ

en: Cart
sv: Varukorg

en: Calculation
sv: Beräkning

en: names
sv: namn

en: Testing
sv: Test

en: Unauthorized
sv: Ej auktoriserad

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Templates
sv: Mallar

en: Gray
sv: Grå

en: Purple
sv: Lila

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Formats
sv: Format

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: image
sv: bild

en: images
sv: bilder

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Story
sv: Artikel

en: Minutes
sv: Minuter

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: Join
sv: Gå med

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: by
sv: av

en: hits
sv: träffar

en: Hits
sv: Träffar

en: sticky
sv: överst i listor

en: Sticky
sv: Klistrad

en: users
sv: användare

en: Tabs
sv: Flikar

en: disable
sv: inaktivera

en: date
sv: datum

en: Limits
sv: Begränsningar

en: Photo
sv: Foto

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Sites
sv: Webbplatser

en: Hostnames
sv: Domänadresser

en: Input
sv: Inmatning

en: Strings
sv: Strängar

en: translation
sv: översättning

en: Translation
sv: Översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Menus
sv: Menyer

en: Pink
sv: Rosa

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Publish
sv: Publicera

en: years
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: Next >
sv: Nästa >

en: arguments
sv: argument

en: Green
sv: Grön

en: Sections
sv: Sektioner

en: Profiles
sv: Profiler

en: Classes
sv: Klasser

en: Mapping
sv: Mappning

en: Directories
sv: Kataloger

en: Extension
sv: Filändelse

en: Deploy
sv: Distribuera

en: Services
sv: Tjänster

en: Keys
sv: Nycklar

en: Service
sv: Tjänst

en: Drafts
sv: Utkast

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Administrator
sv: Administratör

en: Brand
sv: Bomärke

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Addresses
sv: Adresser

en: empty
sv: tom

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Build
sv: Bygg

en: html
sv: HTML

en: Years
sv: År

en: Context
sv: Sammanhang

en: Pager
sv: Paginerare

en: Featured
sv: Framhävd

en: contains
sv: innehåller

en: import
sv: importera

en: Any
sv: Alla

en: modules
sv: moduler

en: themes
sv: teman

en: Emails
sv: E-post

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Domains
sv: Domäner

en: string
sv: sträng

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: Suggestions
sv: Förslag

en: custom
sv: anpassad

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Untranslated
sv: Ej översatt

en: Errors
sv: Fel

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Release
sv: Utgåva

en: Suggestion
sv: Förslag

en: Decline
sv: Avslå

en: database
sv: databas

en: Activities
sv: Aktiviteter

en: Enter
sv: Ange

en: Dates
sv: Datum

en: Validator
sv: Validerare

en: expanded
sv: expanderad

en: export
sv: exportera

en: Flags
sv: Flaggor

en: Control
sv: Kontroll

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Bundles
sv: Paket

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: host
sv: värd

en: Click
sv: Klicka

en: Contributors
sv: Bidragare

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Confirmed
sv: Bekräftad

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: locale
sv: språkanpassning

en: Draft
sv: Utkast

en: Tests
sv: Tester

en: Mappings
sv: Mappning

en: Downloading
sv: Laddar ned

en: label
sv: etikett

en: click
sv: klick

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: Providers
sv: Leverantörer

en: alert
sv: varning

en: Callback
sv: Återanrop

en: Verify
sv: Verifiera

en: Displays
sv: Visningar

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Dependency
sv: Beroende

en: Resource
sv: Resurs

en: Unconfirmed
sv: Obekräftad

en: folder
sv: mapp

en: language
sv: språk

en: Locales
sv: Språkanpassningar

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Serialized
sv: Seriell

en: Alert
sv: Larm

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Facility
sv: Resurshantering

en: Library
sv: Bibliotek

en: Progress
sv: Framsteg

en: Unique
sv: Unik

en: token
sv: ersättningstecken

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: display
sv: visa

en: languages
sv: språk

en: profiles
sv: profiler

en: Entities
sv: Objekt

en: attribute
sv: attribut

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: item | items
sv[0]: artikel
sv[1]: artiklar

en: confirm
sv: bekräfta

en: Connector
sv: Anslutare

en: Connectors
sv: Förenare

en: save
sv: spara

en: Pane
sv: Ruta

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: statistics
sv: statistik

en: Board
sv: Anslagstavla

en: callback
sv: återanrop

en: files
sv: filer

en: Display:
sv: Visning:

en: Panes
sv: Rutor

en: teasers
sv: ingresser

en: Inputs
sv: Inmatningar

en: Checklists
sv: Checklistor

en: blocks
sv: block

en: Reduce
sv: Reducera

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Hero
sv: Herobild

en: Init
sv: Initialisera

en: Dropbutton
sv: Snabbvalsknapp

en: menus
sv: menyer

[ctx: Validation]
en: Range
sv: Serie

en: bundles
sv: hopsamling

[ctx: With components]
en: Extend
sv: Utöka

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Carts
sv: Varukorgar

en: workspace
sv: arbetsyta

en: workspaces
sv: arbetsytor
