Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to ar translation catalogue (552 entries)

en: photos
ar: صور

en: sets
ar: مجموعات

en: list
ar: لائحة

en: set:
ar: مجموعة:

en: tags
ar: وسوم

en: cloud
ar: سحابة

en: tags:
ar: وسومات:

en: Forms
ar: الاستمارات

en: Focus
ar: التركيز

en: Home
ar: الرئيسية

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: مستخدم

en: select
ar: اختر

en: Pages
ar: الصفحات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: Register
ar: التسجيل

en: Markup
ar: ترميز

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجاميع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Item
ar: عنصر

en: Payer
ar: دافع

en: By
ar: من طرف

en: Private
ar: خاص

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: Subscribers
ar: المشتركين

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: administrator
ar: مدير

en: unsubscribe
ar: إلغاء الاشتراك

en: deny
ar: امنع

en: admin
ar: مدير

en: Manager
ar: الإداري

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Public
ar: عام

en: Audience
ar: جمهور

en: Log
ar: السجل

en: page
ar: صفحة

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: optional
ar: اختياري

en: required
ar: مطلوب

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Articles
ar: المقالات

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Wishlists
ar: قوائم الامنيات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Cost
ar: كلفة

en: Quantity
ar: الكمية

en: URLs
ar: روابط

en: Purchaser
ar: مشتري

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: unknown
ar: مجهول

en: new
ar: جديد

en: wishlist
ar: قائمة الامنيات

en: error
ar: خطأ

en: Tags
ar: وسوم

en: random
ar: عشوائيا

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Logging
ar: تسجيل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Ash
ar: رماد

en: Aquamarine
ar: زبرجد

en: Bluemarine
ar: أزرق بحري

en: Greenbeam
ar: شعاع أخضر

en: Mediterrano
ar: بحر متوسط

en: Mercury
ar: زئبق

en: Nocturnal
ar: ليلي

en: Olivia
ar: زيتونة

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Resources
ar: مصادر

en: project
ar: مشروع

en: Projects
ar: المشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: updated
ar: التحديث

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: register
ar: سجل

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: روابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهرياً

en: None
ar: لا شيء

en: default
ar: المبدئي

en: Test
ar: الاختبار

en: Logs
ar: سجلات

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Response
ar: الجواب

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: حاوية

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Single
ar: مفرد

en: Multiple
ar: متعدد

en: Synonyms
ar: مرادفات

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: up
ar: فوق

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: الحقل

en: category
ar: التصنيف

en: Outline
ar: الهيكل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Move
ar: تحريك

en: Insert
ar: أدرج

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Blank
ar: فارغ

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: High
ar: مرتفعة

en: Low
ar: منخفض

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Album
ar: ألبوم

en: Artist
ar: المؤلف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: History
ar: الأرشيف

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: forum
ar: منتدى

en: Manage
ar: تسيير

en: forums
ar: منتديات

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: المنطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: link
ar: رابط

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Menu
ar: القائمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبدا

en: Notes
ar: ملحوظات

en: mail
ar: البريد

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: aggregator
ar: مجمع

en: path
ar: مسار

en: theme
ar: حلة

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Updates
ar: التحديثات

en: <none>
ar: <لا يوجد>

en: Component
ar: عنصر

en: Total
ar: المجموع

en: Unassign
ar: ألغ الربط

en: Status:
ar: الحالة:

en: Components
ar: المكونات

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Paths
ar: مسارات

en: blog
ar: مدونة

en: type
ar: النوع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: User
ar: المستخدم

en: action
ar: إجراء

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: vocabularies
ar: المفردات

en: Expanded
ar: موسع

en: outline
ar: الخطوط العريضة

en: All
ar: الكل

en: Post
ar: المحتوى

en: Year
ar: السنة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Logo
ar: الشعار

en: Mission
ar: المهمة

en: Site
ar: موقع

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Module
ar: الوحدة

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Cacheable
ar: قابل للتخزين المؤقت

en: Filter
ar: انتقاء

en: Locale
ar: المحليات

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: configure
ar: ضبط

en: Items
ar: أخبار

en: Nodes
ar: العقد

en: Up
ar: اعلى

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Month
ar: بالشهر

en: Widget
ar: ودجة

en: Domain
ar: النطاق

en: Address
ar: العنوان

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: Code
ar: الكود

en: By
ar: بواسطة

en: Quotes
ar: الاقتباسات

en: next
ar: التالي

en: node
ar: عقدة

en: Directory
ar: الدليل

en: group
ar: مجموعة

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Forum
ar: المنتدى

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Deny
ar: امنع

en: Blog
ar: المدونة

en: reset
ar: أعد الضبط

en: String
ar: المقطع

en: Users
ar: المستخدمين

en: Clicks
ar: النقرات

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Checkout
ar: الأداء

en: Provider
ar: المزود

en: Install
ar: تثبيت

en: Tools
ar: الأدوات

en: Option
ar: خيار

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Random
ar: عشوائي

en: Template
ar: القالب

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: module
ar: الوحدة

en: text
ar: نص

en: Process
ar: عملية

en: expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Task
ar: مهمة

en: fields
ar: خانات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Function
ar: الوظيفة

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: comments
ar: تعليقات

en: Hidden
ar: مخفي

en: Attachments
ar: المرفقات

en: minutes
ar: دقائق

en: Key
ar: المفتاح

en: block
ar: صندوق

en: Change
ar: تغيير

en: Messages
ar: الرسائل

en: Countries
ar: الدول

en: Sources
ar: المصادر

en: 1 item | @count items
ar[0]: خبر واحد
ar[1]: لا أخبار
ar[2]: خبران
ar[3]: @count أخبار
ar[4]: @count خبرا
ar[5]: @count خبر

en: menu
ar: قائمة

en: next ›
ar: التالية ›

en: update
ar: حدّث

en: Result
ar: نتيجة

en: Source
ar: المصدر

en: published
ar: منشور

en: Undo
ar: تراجع

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Activity
ar: النشاط

en: Lists
ar: قوائم

en: Limit
ar: حد

en: Query
ar: استفسار

en: day
ar: يوم

en: month
ar: شهر

en: hour
ar: ساعة

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Posts
ar: المحتوى

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Empty
ar: فارغ

en: any
ar: أياً

en: Extend
ar: الوحدات

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: Seconds
ar: ثوان

en: role
ar: دور

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Binary
ar: ثنائي

en: Blogs
ar: مدونات

en: Books
ar: الوثائق

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: Session
ar: الجلسة

en: Track
ar: تتبع

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: e-mail
ar: بريد إلكتروني

en: roles
ar: الأدوار

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Installed
ar: مثبت

en: permission
ar: صلاحية

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Templates
ar: القوالب

en: Gray
ar: رمادي

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Formats
ar: تنسيقات

en: New
ar: جديد

en: Next ›
ar: التالي ›

en: image
ar: صورة

en: Themes
ar: الحلل

en: Story
ar: خبر

en: Workspace
ar: منطقة / مساحة  العمل

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: by
ar: كتبه

en: Hits
ar: الطلبات

en: sticky
ar: مُثَبَّت

en: Sticky
ar: مثبت

en: Review
ar: المراجعة

en: users
ar: الأعضاء

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: disable
ar: تعطيل

en: date
ar: تاريخ

en: responses
ar: أجوبة

en: low
ar: منخفضة

en: high
ar: عالية

en: is
ar: يكون

en: small
ar: صغير

en: large
ar: كبير

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Tasks
ar: المهام

en: Translation
ar: الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Menus
ar: القوائم

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Form
ar: النموذج

en: Publish
ar: انشر

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: Permission
ar: الصلاحية

en: parent
ar: الأم

en: Three
ar: ثلاثة

en: audio
ar: صوت

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Reply
ar: رد

en: Mapping
ar: إقران

en: Extension
ar: امتداد

en: Deploy
ar: نشر

en: Screenshot
ar: اللقطة

en: Expand
ar: توسيع

en: Administrator
ar: مدير

en: Available
ar: متوفّر

en: Sizes
ar: احجام

en: empty
ar: فارغ

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Values
ar: قيم

en: html
ar: إتش.تي.إم.إل

en: Context
ar: السياق

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Featured
ar: متميز

en: contains
ar: يحتوي على

en: quotes
ar: اقتباسات

en: types
ar: أنواع

en: Any
ar: أي من

en: setting
ar: اعدادات

en: Setting
ar: إعداد

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: and
ar: و

en: unassign
ar: ألغ الربط

en: Synchronize
ar: تزامن

en: Errors
ar: اخطاء

en: field
ar: حقل

en: Element
ar: عنصر

en: event
ar: فعالية

en: start
ar: بداية

en: Dates
ar: التواريخ

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: number
ar: رقم

en: end
ar: نهاية

en: export
ar: تصدير

en: permissions
ar: تصاريح

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Bundle
ar: الحزمة

en: host
ar: مستضيف

en: Contributors
ar: المساهمون

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: locale
ar: المحلية

en: Draft
ar: مسودة

en: Tests
ar: الاختبارات

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: form
ar: استمارة

en: alert
ar: تنبيه

en: filter
ar: مرشح

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Compact
ar: المدمج

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Resource
ar: مصدر

en: Mask
ar: القناع

en: language
ar: اللغة

en: Locales
ar: المحليات

en: book
ar: الكتاب

en: Interface
ar: الواجهة

en: Serialized
ar: متسلسل

en: Alert
ar: تنبيه

en: Elements
ar: العناصر

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Entities
ar: الكيانات

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: visible
ar: ظاهر

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Board
ar: المنتدى

en: files
ar: ملفات

en: blocks
ar: صناديق

en: Breakpoint
ar: نقطة توقف

[ctx: With components]
en: Extend
ar: تمديد

en: Workspaces
ar: مناطق/ مساحات العمل
