Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to cy translation catalogue (350 entries)

en: photos
cy: ffotograffau

en: sets
cy: setiau

en: list
cy: rhestr

en: tags
cy: tagiau

en: cloud
cy: cwmwl

en: tags:
cy: tagiau:

en: Forms
cy: Ffurflenni

en: Home
cy: Hafan

en: Slideshow
cy: Sioe Sleidiau

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Images
cy: Delweddau

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: user
cy: defnyddiwr

en: Pages
cy: Tudalennau

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Administer
cy: Gweinyddwr

en: Prefix
cy: Rhagddodiad

en: Suffix
cy: Ôl-ddoddiadau

en: E-mail
cy: E-bost

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Content
cy: Cynnwys

en: Value
cy: Gwerth

en: Username
cy: Enw defnyddiwr

en: Item
cy: Eitem

en: content
cy: cynnwys

en: Groups
cy: Grwpiau

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: Replies
cy: Atebion

en: Closed
cy: Ar gau

en: yes
cy: ie

en: List
cy: Rhestr

en: Subject
cy: Testun

en: closed
cy: wedi cau

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: disabled
cy: analluog

en: Confirm
cy: Cadarnhau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Remove
cy: Symud

en: deny
cy: gwrthod

en: Age
cy: Oed

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Language
cy: Iaith

en: more
cy: mwy

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Comments
cy: Sylwadau

en: More
cy: Mwy

en: On
cy: Ymlaen

en: new
cy: newydd

en: error
cy: gwall

en: Tags
cy: Tagiau

en: Taxonomy
cy: Tacsonomi

en: Yes
cy: Ie

en: No
cy: Na

en: Ash
cy: Lludw

en: Aquamarine
cy: Glaswyrdd

en: Greenbeam
cy: Pelydr Gwyrdd

en: Mercury
cy: Mercwri

en: Nocturnal
cy: Nosluniol

en: Olivia
cy: Melynwyrdd

en: Homepage
cy: Hafan

en: Categories
cy: Categorïau

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: Version
cy: Fersiwn

en: view
cy: gweld

en: updated
cy: wedi ei ddiweddaru

en: Overview
cy: Arolwg

en: File
cy: Ffeil

en: Login
cy: Mewngofnodi

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Size
cy: Maint

en: Links
cy: Dolenni

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: Daily
cy: Dyddiol

en: Weekly
cy: Wythnosol

en: None
cy: Dim

en: default
cy: rhagosod

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: - None -
cy: - Dim -

en: Country
cy: Gwlad

en: Weight
cy: Pwysau

en: Variable
cy: Newidiol

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Types
cy: Mathau

en: Hierarchy
cy: Hierarchaeth

en: Multiple
cy: Lluosog

en: Synonyms
cy: Cyfystyron

en: Required
cy: Yn ofynnol

en: root
cy: gwreiddyn

en: Parent
cy: Rhiant

en: Parents
cy: Rhieni

en: Depth
cy: Dyfnder

en: none
cy: dim

en: Category
cy: Categori

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Feed
cy: Porth

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: up
cy: i fyny

en: Import
cy: Mewnfudo

en: Book
cy: Llyfr

en: Export
cy: Allfudo

en: settings
cy: gosodiadau

en: Field
cy: Maes

en: category
cy: categori

en: Outline
cy: Amlinell

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Help
cy: Cymorth

en: username
cy: enw defnyddiwr

en: True
cy: Gwir

en: False
cy: Anwir

en: Default
cy: Diofyn

en: Insert
cy: Mewnosod

en: Update
cy: Diweddaru

en: Open
cy: Ar agor

en: Blank
cy: Gwag

en: Small
cy: Bach

en: Large
cy: Mawr

en: Sunday
cy: dydd Sul

en: Monday
cy: dydd Llun

en: Tuesday
cy: dydd Mawrth

en: Wednesday
cy: dydd Mercher

en: Thursday
cy: dydd Iau

en: Friday
cy: dydd Gwener

en: Saturday
cy: dydd Sadwrn

en: Core
cy: Craidd

en: High
cy: Uchel

en: Low
cy: Isel

en: Archives
cy: Archifau

en: Time
cy: Amser

en: Views
cy: Gwelediadau

en: Access
cy: Mynediad

en: Add
cy: Ychwanegu

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: History
cy: Hanes

en: Path
cy: Llwybr

en: Dimensions
cy: Dimensiynau

en: Vocabularies
cy: Geirfaoedd

en: Modules
cy: Modiwlau

en: forum
cy: fforwm

en: Region
cy: Rhanbarth

en: Visible
cy: Gweledig

en: key
cy: allwedd

en: link
cy: dolen

en: Display
cy: Dangos

en: Menu
cy: Dewislen

en: results
cy: canlyniadau

en: search
cy: chwilio

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: never
cy: byth

en: mail
cy: post

en: Updated
cy: Newidwyd

en: actions
cy: Gweithredoedd

en: Text
cy: Testun

en: Theme
cy: Thema

en: aggregator
cy: cydgasglydd

en: path
cy: llwybr

en: theme
cy: thema

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: Keywords
cy: Geiriau allweddol

en: <none>
cy: <dim>

en: Component
cy: Cydran

en: Total
cy: Cyfanswm

en: Unassign
cy: An-aseinio

en: Statistics
cy: Ystadegaeth

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Attachment
cy: Atodiad

en: Paths
cy: Llwybrau

en: type
cy: math

en: User
cy: Defnyddiwr

en: action
cy: gweithred

en: Configure
cy: Ffurfweddu

en: Files
cy: Ffeiliau

en: file
cy: ffeil

en: status
cy: statws

en: Error
cy: Gwall

en: Options
cy: Dewisiadau

en: no
cy: na

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Node
cy: Nod

en: Expanded
cy: Wedi ehangu

en: All
cy: I gyd

en: Post
cy: Cofnod

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Block
cy: Bloc

en: Page
cy: Tudalen

en: Mission
cy: Cenhadaeth

en: Host
cy: Gwesteiwr

en: Never
cy: Byth

en: Header
cy: Pennawd

en: Footer
cy: Troedyn

en: Custom
cy: Addasu

en: Roles
cy: Swyddogaethau

en: Comment
cy: Sylw

en: Hostname
cy: Enw gwesteiwr

en: Published
cy: Wedi ei gyhoeddi

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Locale
cy: Lleoliad

en: Vocabulary
cy: Geirfa

en: Fields
cy: Meysydd

en: Contains
cy: Yn cynnwys

en: configure
cy: ffurfweddu

en: Items
cy: Eitemau

en: Up
cy: I fyny

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: help
cy: cymorth

en: Month
cy: Mis

en: Address
cy: Cyfeiriad

en: Code
cy: côd

en: node
cy: nod

en: Week
cy: Wythnos

en: Day
cy: Dyddiad

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Forum
cy: Fforwm

en: Configuration
cy: Ffurfweddiad

en: Role
cy: Swyddogaeth

en: Deny
cy: Gwrthod

en: reset
cy: ailosod

en: String
cy: Llinyn

en: Users
cy: Defnyddwyr

en: Argument
cy: Arg

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Checkout
cy: Ymlaen i dalu

en: Tools
cy: Arfau

en: Arguments
cy: Argiau

en: Operator
cy: Gweithredydd

en: Filters
cy: Hidlyddion

en: Optional
cy: Dewisol

en: Random
cy: Ar hap

en: center
cy: canol

en: Profile
cy: Proffil

en: module
cy: modiwl

en: filters
cy: hidlwyr

en: fields
cy: meysydd

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: reply
cy: ateb

en: Defaults
cy: Rhagosodiadau

en: Additional
cy: Ychwanegol

en: Collapsed
cy: Wedi cwympo

en: Hidden
cy: Wedi cuddio

en: Attachments
cy: Atodiadau

en: Root
cy: Gwreiddyn

en: minute
cy: munud

en: Key
cy: Allwedd

en: block
cy: bloc

en: Sources
cy: Ffynonellau

en: 1 item | @count items
cy[0]: 1 eitem                             @count o eitemau

en: menu
cy: dewislen

en: next ›
cy: nesaf >

en: update
cy: diweddaru

en: published
cy: wedi ei gyhoeddi

en: Undo
cy: Dadwneud

en: Languages
cy: Ieithoedd

en: Limit
cy: Terfyn

en: Query
cy: Ymholiad

en: hour
cy: awr

en: Hour
cy: Awr

en: Minute
cy: Munud

en: Second
cy: Eiliad

en: body
cy: corff

en: Posts
cy: Cofnodion

en: Empty
cy: Gwag

en: views
cy: golygfeydd

en: profile
cy: proffil

en: role
cy: swyddogaeth

en: Results
cy: Canlyniadau

en: open
cy: ar agor

en: Blogs
cy: Blogiau

en: Books
cy: Llyfrau

en: Style
cy: Arddull

en: Forums
cy: Fforymau

en: Track
cy: Dilyn

en: Permissions
cy: Hawliau

en: e-mail
cy: e-bost

en: permission
cy: caniatâd

en: Cart
cy: Basged Siopa

en: Testing
cy: Profi

en: Gray
cy: Llwyd

en: image
cy: delwedd

en: Themes
cy: Themâu

en: Translations
cy: Cyfieithiadau

en: Story
cy: Stori

en: comment
cy: sylw

en: by
cy: drwy

en: Hits
cy: Cyfraddau taro

en: sticky
cy: gludiog

en: Sticky
cy: Gludiog

en: cancel
cy: Diddymu

en: date
cy: dyddiad

en: responses
cy: ymatebion

en: Select
cy: Dewis

en: is
cy: yn

en: Information
cy: Gwybodaeth

en: translation
cy: cyfieithiad

en: Blocks
cy: Blociau

en: Menus
cy: Dewislenni

en: Publish
cy: Cyhoeddi

en: Permission
cy: Caniatâd

en: parent
cy: rhiant

en: arguments
cy: argiau

en: Green
cy: Gwyrdd

en: Profiles
cy: Proffilau

en: Reply
cy: Ateb

en: Installation
cy: Gosodiad

en: Grey
cy: Llwyd

en: Orange
cy: Oren

en: Screenshot
cy: Siot Sgrin

en: empty
cy: gwag

en: taxonomy
cy: tacsonomi

en: Aggregator
cy: Cydgasglydd

en: Context
cy: Cyd-destun

en: contains
cy: yn cynnwys

en: and
cy: ac

en: unassign
cy: an-aseinio

en: field
cy: maes

en: Validator
cy: Dilysydd

en: Admin
cy: Gweinydd

en: Autocomplete
cy: Hunan-gwblhau

en: host
cy: gwesteiwr

en: locale
cy: lleoedd

en: Initializing.
cy: Yn ymgychwyn.

en: form
cy: ffurf

en: And
cy: Ac

en: ends
cy: yn gorffen

en: Displays
cy: Yn arddangos

en: filter
cy: hidlydd

en: Usernames
cy: Enwau defnyddiwr

en: Mask
cy: Masg

en: language
cy: iaith

en: book
cy: llyfr

en: Interface
cy: Rhyngwyneb
