Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha11) - en to gu translation catalogue (227 entries)

en: photos
gu: ચિત્રો

en: sets
gu: ગણો

en: list
gu: સૂચિ

en: tags
gu: વિષયો

en: cloud
gu: સાર્વત્રિક

en: Forms
gu: પત્રકો

en: Focus
gu: કેન્દ્રિત

en: Home
gu: મુખ પૃષ્ઠ

en: Slideshow
gu: સ્લાઇડ શો

en: Title
gu: શિર્ષક

en: Body
gu: લખાણ મુખ્ય ભાગ

en: Images
gu: છબીઓ

en: Previous
gu: પાછળનું

en: Next
gu: આગળ

en: user
gu: ઉપભોક્તા

en: toolbar
gu: ઉપકરણ પટ્ટી

en: plugins
gu: પ્લગઇન્સ

en: select
gu: ચયન કરો

en: Pages
gu: પૃષ્ઠો

en: function
gu: કાર્ય

en: enabled
gu: સક્રિય

en: weight
gu: ક્રમ

en: plugin
gu: પ્લગ ઇન

en: enable
gu: સક્રિય

en: context
gu: સંદર્ભ

en: delete
gu: કાઢી નખો

en: title
gu: શીર્ષક

en: size
gu: કદ

en: value
gu: મૂલ્ય

en: Status
gu: સ્થિતિ

en: Administer
gu: સંચાલક

en: Register
gu: નોંધણી

en: Markup
gu: માર્કઅપ

en: Prefix
gu: પૂર્વાગ

en: Suffix
gu: પ્રત્યય

en: approve
gu: સ્વિકાર

en: E-mail
gu: ઈમેલ

en: Approve
gu: મંજૂરી આપો

en: Delete
gu: કાઢી નાખો

en: Submit
gu: રજૂ કરો

en: Operations
gu: ક્રિયાઓ

en: Content
gu: વિષયાર્થ

en: approval
gu: મંજૂરી

en: denial
gu: અસ્વિકાર

en: Attribute
gu: ગુણધર્મ

en: Value
gu: મુલ્ય

en: Username
gu: ઉપભોક્તા

en: Gross
gu: ઍકંદર

en: Item
gu: નંગ

en: Payer
gu: નાણાં ચૂકવનાર

en: Transactions
gu: વ્યવહારો

en: By
gu: દ્વારા

en: Private
gu: ખાનગી

en: content
gu: સામગ્રી

en: Development
gu: વિકાસ

en: Groups
gu: જૂથો

en: Group
gu: સમૂહ

en: Type
gu: પ્રકાર

en: Author
gu: લેખક

en: Replies
gu: જવાબો

en: Closed
gu: બંધ

en: subscribe
gu: જોડાઓ

en: yes
gu: હા

en: List
gu: સૂચિ

en: Faces
gu: ચહેરા

en: Subject
gu: વિષય

en: Actions
gu: ક્રિયાઓ

en: disabled
gu: નિષ્ક્રીય

en: Confirm
gu: ખાતરી કરો

en: Cancel
gu: રદ કરો

en: Remove
gu: લોપ

en: deny
gu: નામંજુર

en: Age
gu: ઉંમર

en: Description
gu: વર્ણન

en: Language
gu: ભાષા

en: Public
gu: જાહેર

en: Audience
gu: પ્રેક્ષક

en: Log
gu: નોંધણી

en: more
gu: વધુ

en: website
gu: વેબસાઇટ

en: Enable
gu: સક્રિય

en: Disable
gu: નિષ્ક્રિય

en: Article
gu: લેખ

en: Disabled
gu: નિષ્ક્રિય

en: Enabled
gu: સક્રિય

en: Administration
gu: સંચાલન

en: footer
gu: ફૂટર

en: Comments
gu: ટિપ્પણીઓ

en: Priority
gu: અગ્રતા

en: More
gu: વધુ

en: Action
gu: ક્રિયા

en: On
gu: ચાલુ

en: For
gu: માટે

en: new
gu: નવું

en: error
gu: ભુલ

en: Yes
gu: હા

en: No
gu: નહિ

en: cron
gu: ક્રોન

en: Categories
gu: શ્રેણીઓ

en: Version
gu: આવૃતિ

en: view
gu: જુઓ

en: updated
gu: અદ્યતિત

en: created
gu: રચાયું

en: Edit
gu: સંપાદિત કરો

en: Date
gu: તારીખ

en: Size
gu: માપ

en: Links
gu: કડીઓ

en: Search
gu: શોધ

en: Daily
gu: દૈનિક

en: Weekly
gu: સાપ્તાહિક

en: Monthly
gu: માસિક

en: None
gu: એકે નહિ

en: default
gu: મૂળભૂત

en: Test
gu: પરીક્ષણ

en: Number
gu: સંખ્યા

en: Message
gu: સંદેશ

en: Password
gu: સાંકેતિક શબ્દ

en: Weight
gu: તરલતા

en: Link
gu: કડી

en: Center
gu: કેન્દ્ર

en: Types
gu: પ્રકાર

en: Single
gu: એક

en: Multiple
gu: અનેક

en: Synonyms
gu: સમાનાર્થી

en: Required
gu: જરૂરી

en: Category
gu: શ્રેણી

en: Name
gu: નામ

en: edit
gu: સંપાદિત કરો

en: Import
gu: આયાત

en: category
gu: શ્રેણી

en: Label
gu: શિર્ષક

en: Save
gu: સાચવો

en: username
gu: વપરાશકર્તાનુ નામ

en: Default
gu: મૂળભૂત

en: Time
gu: સમય

en: View
gu: જુઓ

en: Display
gu: પ્રદર્શન

en: search
gu: શોધ

en: never
gu: ક્યારેય નહિ

en: Updated
gu: અધતન થયું

en: actions
gu: ક્રિયા

en: Text
gu: લખાણ

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

en: type
gu: પ્રકાર

en: Mail
gu: મેઇલ

en: User
gu: વપરાશકર્તા

en: action
gu: ક્રિયા

en: Configure
gu: ગોઠવણી

en: Email
gu: ઈ-મેઈલ

en: status
gu: સ્થિતિ

en: Error
gu: ભુલ

en: Options
gu: વિકલ્પો

en: Node
gu: નોડ

en: Expanded
gu: વિસ્તૃત

en: All
gu: બધા

en: Year
gu: વર્ષ

en: Page
gu: પ્રુષ્ઠ

en: Logo
gu: ્ચિન્હ

en: Site
gu: સાઇટ

en: Never
gu: કદી નહી

en: Roles
gu: હોદ્દાઓ

en: Published
gu: પ્રકાશિત

en: Filter
gu: ફિલ્ટર

en: Width
gu: પહોળાઈ

en: Height
gu: ઊંચાઈ

en: Maximum
gu: મહત્તમ

en: Month
gu: મહિનો

en: Day
gu: દિવસ

en: Attributes
gu: લક્ષણો

en: Role
gu: હોદો

en: String
gu: સ્ટ્રીંગ

en: Users
gu: વપરાશકર્તાઓ

en: Cache
gu: સંગ્રહ

en: Anonymous
gu: અજ્ઞાત

en: Provider
gu: પ્રદાતા

en: Tools
gu: સાધનો

en: Option
gu: વિકલ્પ

en: Optional
gu: વૈકલ્પિક

en: Process
gu: પ્રક્રિયા

en: Operation
gu: કાર્યો

en: reply
gu: જવાબ આપો

en: comments
gu: ટિપ્પ્ણીઓ

en: Key
gu: ચાવી

en: Messages
gu: સંદેશાઓ

en: Sources
gu: સ્ત્રોતો

en: Languages
gu: ભાષાઓ

en: Activity
gu: પ્રવૃત્તિ

en: Lists
gu: યાદીઓ

en: Limit
gu: મર્યાદા

en: Hour
gu: કલાક

en: Minute
gu: મિનિટ

en: Second
gu: સેકંડ

en: author
gu: લેખક

en: any
gu: કોઈપણ

en: role
gu: હોદો

en: Forums
gu: સામુદાયિક ચર્ચા મંચ

en: Permissions
gu: પરવાનગીઓ

en: Cron
gu: ક્રોન

en: permission
gu: પરવાનગી

en: width
gu: પહોળાઈ

en: height
gu: ઊંચાઈ

en: Unpublished
gu: અપ્રકાશિત

en: disable
gu: નિષ્ક્રિય

en: date
gu: તારીખ

en: Select
gu: પસંદ કરો

en: is
gu: છે

en: translation
gu: ભાષાંતર

en: Translation
gu: ભાષાંતર

en: Minimum
gu: ન્યુનત્તમ

en: Publish
gu: પ્રકાશિત કરો

en: Permission
gu: પરવાનગી

en: Reply
gu: જવાબ

en: Mapping
gu: મેપિંગ

en: Administrator
gu: સંચાલક

en: Interests
gu: રસપ્રદ પ્રવૃતિઓ

en: Values
gu: મૂલ્યો

en: types
gu: પ્રકારો

en: Any
gu: કોઈપણ

en: Emails
gu: ઇમેઇલો

en: Synchronize
gu: સમન્વય

en: Dates
gu: તારીખો

en: Autocomplete
gu: સ્વત: પૂર્ણ

en: Boolean
gu: બૂલિયન

en: Bundle
gu: બંડલ

en: alert
gu: ચેતવણી

en: Alert
gu: ચેતવણી

en: Dependencies
gu: આધારિત
