Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to hr translation catalogue (473 entries)

en: photos
hr: fotografije

en: sets
hr: setovi

en: list
hr: lista

en: tags
hr: tagovi

en: cloud
hr: oblak

en: tags:
hr: tagovi:

en: Forms
hr: Forme

en: Focus
hr: Fokus

en: Home
hr: Početna

en: Title
hr: Naziv

en: Body
hr: Sadržaj

en: Images
hr: Slike

en: Previous
hr: Prethodna

en: Next
hr: Sljedeći

en: user
hr: korisnik

en: toolbar
hr: alatna traka

en: plugins
hr: dodaci

en: select
hr: odaberite

en: Pages
hr: Stranice

en: function
hr: funkcija

en: enabled
hr: omogućeno

en: plugin
hr: dodatak

en: enable
hr: omogući

en: delete
hr: ukloni

en: title
hr: naslov

en: size
hr: veličina

en: value
hr: vrijednost

en: Administer
hr: Administriraj

en: Register
hr: Registriraj se

en: Prefix
hr: Prefiks

en: Suffix
hr: Sufiks

en: approve
hr: odobri

en: E-mail
hr: E-pošta

en: Approve
hr: Odobri

en: Delete
hr: Ukloni

en: Submit
hr: Pošalji

en: Operations
hr: Operacije

en: Content
hr: Sadržaj

en: approval
hr: odobrenje

en: denial
hr: neodobrenje

en: Attribute
hr: Atribut

en: Value
hr: Vrijednost

en: Username
hr: Korisničko ime

en: Item
hr: stavka

en: By
hr: Od

en: Private
hr: Privatno

en: Accents
hr: Naglasci

en: content
hr: sadržaj

en: Development
hr: Razvoj

en: Groups
hr: Grupe

en: Group
hr: Grupa

en: Type
hr: Vrsta

en: Author
hr: Autor

en: Replies
hr: Odgovora

en: Closed
hr: Zatvoreno

en: subscribe
hr: pretplati se

en: yes
hr: da

en: Subscribers
hr: Pretplatnici

en: List
hr: Popis

en: Subject
hr: Naziv

en: closed
hr: zatvorena

en: Actions
hr: Akcije

en: disabled
hr: onemogućeno

en: Confirm
hr: Potvrdite

en: Cancel
hr: Otkaži

en: Remove
hr: Ukloni

en: Subscribe
hr: Prijavi se

en: deny
hr: uskrati

en: Manager
hr: Upravitelj

en: Age
hr: Starost

en: Description
hr: Opis

en: Language
hr: Jezik

en: Public
hr: Javno

en: Log
hr: Dnevnik

en: more
hr: više

en: website
hr: web stranica

en: Enable
hr: Omogući

en: Disable
hr: Onemogući

en: optional
hr: opcionalno

en: required
hr: potrebno

en: Article
hr: Članak

en: Disabled
hr: Onemogućeno

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Articles
hr: Članci

en: Administration
hr: Administracija

en: footer
hr: podnožje

en: Comments
hr: Komentari

en: Wishlist
hr: Lista želja

en: Currency
hr: Valuta

en: Priority
hr: Prioritet

en: Wishlists
hr: Liste želja

en: More
hr: Više

en: Action
hr: Akcija

en: Cost
hr: Trošak

en: Quantity
hr: Količina

en: URLs
hr: URLovi

en: Purchaser
hr: Kupac

en: On
hr: Uključi

en: For
hr: Za

en: Purchased
hr: Kupljeno

en: new
hr: novo

en: error
hr: greška

en: Tags
hr: Oznake

en: Taxonomy
hr: Taksonomija

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: Servers
hr: Poslužitelji

en: Homepage
hr: Naslovnica

en: Documentation
hr: Dokumentacija

en: License
hr: Licenca

en: Changelog
hr: Dnevnik promjena

en: Resources
hr: Resursi

en: Support
hr: Podrška

en: Project
hr: Projekt

en: Categories
hr: Kategorije

en: Download
hr: Preuzimanje

en: Version
hr: Inačica

en: Go
hr: Idi

en: core
hr: jezgra

en: view
hr: prikaz

en: updated
hr: osvježeno

en: Releases
hr: Izdanja

en: Overview
hr: Pregled

en: File
hr: Datoteka

en: Tag
hr: Oznaka

en: Login
hr: Prijava

en: Edit
hr: Uredi

en: Date
hr: Datum

en: Size
hr: Veličina

en: Links
hr: Poveznice

en: Search
hr: Pretraga

en: Reset
hr: Poništi

en: Daily
hr: Dnevno

en: Weekly
hr: Tjedno

en: Monthly
hr: Mjesečno

en: None
hr: Nema

en: default
hr: Zadano

en: Logs
hr: Dnevnici

en: Number
hr: Broj

en: Message
hr: Poruka

en: Password
hr: Lozinka

en: - None -
hr: - Niti jedan -

en: Weather
hr: Vrijeme

en: Country
hr: Država

en: Place
hr: Mjesto

en: metric
hr: metričke

en: imperial
hr: imperijalne

en: Weight
hr: Težina

en: Overcast
hr: Potpuno oblačno

en: rain
hr: kiša

en: Calm
hr: Bez vjetra

en: North
hr: Sjever

en: Northeast
hr: Sjeveroistok

en: East
hr: Istok

en: Southeast
hr: Jugoistok

en: South
hr: Jug

en: Southwest
hr: Jugozapad

en: West
hr: Zapad

en: Northwest
hr: Sjeverozapad

en: Variable
hr: Promjenjiv

en: Link
hr: Poveznica

en: Image
hr: Slika

en: Center
hr: Centar

en: Container
hr: Kontejner

en: Types
hr: Vrste

en: Hierarchy
hr: Hijerarhija

en: Single
hr: Pojedinačno

en: Multiple
hr: Višestruki

en: Synonyms
hr: Sinonimi

en: Required
hr: Nužno

en: root
hr: korijen

en: Parent
hr: Nadređen

en: Parents
hr: Nadređeni

en: Depth
hr: Dubina

en: none
hr: ništa

en: Category
hr: Kategorija

en: Settings
hr: Postavke

en: Name
hr: Naziv

en: edit
hr: uredi

en: up
hr: gore

en: Import
hr: Uvezi

en: Book
hr: Knjiga

en: Export
hr: Izvezi

en: settings
hr: Postavke

en: Back
hr: Natrag

en: Field
hr: Polje

en: (none)
hr: (nijedan)

en: category
hr: kategorija

en: Outline
hr: Korice

en: header
hr: zaglavlje

en: Label
hr: Oznaka

en: Preview
hr: Pregled

en: Save
hr: Spremi

en: Help
hr: Pomoć

en: username
hr: korisničko ime

en: True
hr: Istina

en: False
hr: Netočno

en: Default
hr: Zadano

en: Background
hr: Pozadina

en: Summary
hr: Sažetak

en: Insert
hr: Umetni

en: Update
hr: Osvježi

en: Open
hr: Otvoreno

en: Blank
hr: Prazno

en: Small
hr: Mala

en: Large
hr: Velika

en: Sunday
hr: nedjelja

en: Monday
hr: ponedjeljak

en: Tuesday
hr: utorak

en: Wednesday
hr: srijeda

en: Thursday
hr: četvrtak

en: Friday
hr: petak

en: Saturday
hr: subota

en: Core
hr: Jezgra

en: High
hr: Visoka

en: Low
hr: Niska

en: Archive
hr: Arhiva

en: Artist
hr: Izvođač

en: Icon
hr: Ikona

en: Time
hr: Vrijeme

en: Access
hr: Pristup

en: Setup
hr: Postavke

en: Add
hr: Dodaj

en: View
hr: Pregled

en: Length
hr: Dužina

en: Format
hr: Oblik

en: History
hr: Povijest

en: hidden
hr: skriven

en: Path
hr: Putanja

en: Dimensions
hr: Dimenzije

en: Filename
hr: Naziv datoteke

en: Vocabularies
hr: Rječnici

en: Modules
hr: Moduli

en: Section
hr: Sekcija

en: Manage
hr: Upravljaj

en: forums
hr: forumi

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Region
hr: Regija

en: Visible
hr: Vidljivo

en: link
hr: poveznica

en: Anchor
hr: Sidro

en: Display
hr: Prikaz

en: Menu
hr: Izbornik

en: results
hr: rezultati

en: search
hr: pretraga

en: Teaser
hr: Mamac

en: never
hr: nikada

en: Notes
hr: Bilješke

en: mail
hr: pošta

en: Event
hr: Događanje

en: Updated
hr: Osvježeno

en: actions
hr: akcije

en: Text
hr: Tekst

en: Theme
hr: Tema

en: style
hr: stil

en: aggregator
hr: sakupljač

en: path
hr: putanja

en: theme
hr: predložak

en: Timestamp
hr: Vremenska oznaka

en: Keywords
hr: Ključne riječi

en: Updates
hr: Ažuriranja

en: <none>
hr: %26lt;none%26gt;

en: Component
hr: Komponenta

en: Total
hr: Ukupno

en: Unassign
hr: Razdvoji

en: Statistics
hr: Statistike

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Attachment
hr: Prilog

en: Paths
hr: Putanje

en: type
hr: vrsta

en: Mail
hr: E-pošta

en: User
hr: Korisnik

en: action
hr: akcija

en: Configure
hr: Prilagodi

en: Email
hr: E-pošta

en: Files
hr: Datoteke

en: file
hr: datoteka

en: Error
hr: Greška

en: Options
hr: Opcije

en: no
hr: ne

en: Created
hr: Stvoreno

en: Expanded
hr: Prošireno

en: outline
hr: obris

en: All
hr: Svi

en: Post
hr: Članak (Post)

en: Year
hr: Godina

en: Block
hr: Blok

en: Page
hr: Stranica

en: Mission
hr: Misija

en: Module
hr: Modul

en: Host
hr: Poslužitelj

en: Never
hr: Nikada

en: Header
hr: Zaglavlje

en: Footer
hr: Podnožje

en: Custom
hr: Prilagođeno

en: Roles
hr: Uloge

en: Comment
hr: Komentar

en: Hostname
hr: Naziv poslužitelja

en: Published
hr: Objavljeno

en: Filter
hr: Pročisti

en: Locale
hr: Lokalizacija

en: Vocabulary
hr: Rječnik

en: Fields
hr: Polja

en: Contains
hr: Sadrži

en: configure
hr: prilagodi

en: Items
hr: Stavke

en: Nodes
hr: Unosi

en: Up
hr: Gore

en: Width
hr: Širina

en: Height
hr: Visina

en: Maximum
hr: Maksimum

en: help
hr: pomoć

en: Month
hr: Mjesec

en: Widget
hr: Cinculator

en: Domain
hr: Domena

en: Address
hr: Adresa

en: Code
hr: Kôd

en: By
hr: Od

en: next
hr: sljedeći

en: Directory
hr: Imenik

en: Week
hr: Tjedan

en: Day
hr: Dan

en: Start
hr: Početak

en: End
hr: Svršetak

en: Verbose
hr: Skupno

en: Configuration
hr: Postavke

en: Attributes
hr: Atributi

en: Role
hr: Uloga

en: Deny
hr: Uskrati

en: reset
hr: poništi

en: String
hr: Struna

en: Users
hr: Korisnici

en: Anonymous
hr: Anoniman

en: Checkout
hr: Narudžba

en: Provider
hr: Pružatelj

en: Install
hr: Instaliraj

en: Tools
hr: Alati

en: Option
hr: Opcija

en: Arguments
hr: Argumenti

en: Filters
hr: Prečistači

en: Optional
hr: Prouvoljno

en: Random
hr: Nasumično

en: Template
hr: Predložak

en: Profile
hr: Profil

en: module
hr: modul

en: text
hr: tekst

en: Expires
hr: Ističe

en: expired
hr: istekao

en: expires
hr: ističe

en: filters
hr: filteri

en: fields
hr: polja

en: Operation
hr: Operacija

en: reply
hr: odgovori

en: Function
hr: Funkcija

en: Defaults
hr: Zadane vrijednosti

en: comments
hr: komentari

en: Hidden
hr: Skriveno

en: Attachments
hr: Privitci

en: Key
hr: Ključ

en: block
hr: blok

en: Change
hr: Promijeni

en: Messages
hr: Poruke

en: Tokens
hr: Tokeni

en: Teasers
hr: Sažeci

en: Sources
hr: Izvori

en: 1 item | @count items
hr[0]: @count stavka
hr[1]: @count stavke
hr[2]: @count stavki

en: menu
hr: izbornik

en: next ›
hr: sljedeća ›

en: update
hr: ažuriraj

en: Result
hr: Rezultat

en: Source
hr: Izvor

en: published
hr: objavljeno

en: Undo
hr: Poništi

en: tokens
hr: tokeni

en: Languages
hr: Jezici

en: Features
hr: Značajke

en: Functions
hr: Funkcije

en: Activity
hr: Aktivnost

en: Lists
hr: Liste

en: Limit
hr: Ograničenje

en: Hour
hr: Sat

en: Posts
hr: Unosi

en: Empty
hr: Prazno

en: any
hr: bilo koji

en: profile
hr: profil

en: role
hr: uloga

en: Results
hr: Rezultati

en: open
hr: otvorena

en: Blogs
hr: Blogovi

en: Books
hr: Knjige

en: Style
hr: Stil

en: Forums
hr: Forumi

en: Session
hr: Sesija

en: Track
hr: Prati

en: Permissions
hr: Dopuštenja

en: e-mail
hr: e-mail adresa

en: Installed
hr: Instaliran

en: permission
hr: dopuštenje

en: options
hr: opcije

en: Cart
hr: Košarica

en: Subtotal
hr: Ukupno

en: Testing
hr: Testiranje

en: Gray
hr: Siva

en: Formats
hr: Oblici

en: image
hr: slika

en: Themes
hr: Predlošci

en: Translations
hr: Prijevodi

en: Story
hr: Članak

en: comment
hr: komentar

en: by
hr: od

en: Hits
hr: Posjete

en: sticky
hr: ljepljivo

en: Sticky
hr: Ljepljivo

en: Review
hr: Provjeri

en: disable
hr: onemogući

en: date
hr: datum

en: is
hr: je

en: Variables
hr: Varijable

en: Tasks
hr: Zadaće

en: Plugins
hr: Dodatak

en: translation
hr: prijevod

en: Translation
hr: Prijevod

en: Blocks
hr: Blokovi

en: Menus
hr: Izbornici

en: Publish
hr: Objavi

en: Permission
hr: Dopuštenje

en: parent
hr: nadređeni

en: Participants
hr: Sudionici

en: arguments
hr: argumenti

en: Profiles
hr: Profili

en: Reply
hr: Odgovor

en: Mapping
hr: Mapiranje

en: Screenshot
hr: Snimak ekrana

en: Expand
hr: Raširi

en: taxonomy
hr: taksonomija

en: Aggregator
hr: Sakupljač

en: Context
hr: Kontekst

en: Featured
hr: Istaknuto

en: Any
hr: Bilo koji

en: modules
hr: moduli

en: daily
hr: dnevno

en: weekly
hr: tjedno

en: and
hr: i

en: unassign
hr: razdvoji

en: Suggestions
hr: Prijedlozi

en: Untranslated
hr: Neprevedeno

en: Errors
hr: Greške

en: field
hr: polje

en: Release
hr: Izdanje

en: Suggestion
hr: Prijedlog

en: Dates
hr: Datumi

en: Subtotal:
hr: Ukupno:

en: number
hr: broj

en: monthly
hr: mjesečno

en: Boolean
hr: Boleanski

en: host
hr: poslužitelj

en: Toolbar
hr: Alatna traka

en: Localization
hr: Lokalizacija

en: locale
hr: lokalizacija

en: Tests
hr: Testovi

en: Initializing.
hr: Pokretanje.

en: form
hr: obrazac

en: alert
hr: uzbuna

en: filter
hr: pročisti

en: Mask
hr: Maska

en: language
hr: jezik

en: book
hr: knjiga

en: Styles
hr: Stilovi

en: Interface
hr: Sučelje

en: styles
hr: stilovi

en: schedules
hr: rasporedi

en: E-mails
hr: E-pošta

en: statistics
hr: statistika
