Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to ka translation catalogue (315 entries)

en: photos
ka: ფოტოები

en: sets
ka: ნაკრები

en: list
ka: სია

en: set:
ka: ნაკრები:

en: tags
ka: ტეგები

en: cloud
ka: ღრუბელი

en: tags:
ka: ტეგები:

en: Forms
ka: ფორმები

en: Focus
ka: ფოკუსი

en: Home
ka: მთავარი

en: Slideshow
ka: სლაიდი

en: Title
ka: სათაური

en: Body
ka: ტანი

en: Images
ka: სურათები

en: Previous
ka: წინა

en: Next
ka: შემდეგი

en: user
ka: მომხმარებელი

en: toolbar
ka: ხელსაწყოთა პანელი

en: plugins
ka: დამატებები

en: select
ka: მონიშვნა

en: Pages
ka: გვერდები

en: function
ka: ფუნქცია

en: enabled
ka: გააქტიურებული

en: weight
ka: წონა

en: plugin
ka: დანამატი

en: enable
ka: ჩართვა

en: delete
ka: წაშლა

en: title
ka: სათაური

en: size
ka: ზომა

en: value
ka: მნიშვნელოაბა

en: Status
ka: სტატუსი

en: Administer
ka: მართვა

en: Register
ka: რეგისტრაცია

en: Markup
ka: კორექტურა

en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: Suffix
ka: სუფიქსი

en: approve
ka: დადასტურება

en: E-mail
ka: ელ.ფოსტა

en: Approve
ka: დადასტურება

en: Delete
ka: წაშლა

en: Submit
ka: დადასტურება

en: Operations
ka: ოპერაციები

en: Content
ka: კონტენტი

en: approval
ka: დამტკიცება

en: denial
ka: უარყოფა

en: Attribute
ka: ატრიბუტი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: Totals
ka: ჯამი

en: Username
ka: მომხმარებელი

en: Payer
ka: გადამხდელი

en: Transactions
ka: ტრანზაქციები

en: content
ka: კონტენტი

en: Development
ka: დეველოპმენტი

en: Groups
ka: ჯგუფები

en: Group
ka: ჯგუფი

en: Type
ka: ტიპი

en: Author
ka: ავტორი

en: Replies
ka: გამოხმაურებები

en: Closed
ka: დახურულია

en: yes
ka: დიახ

en: List
ka: სია

en: Subject
ka: სათაური

en: closed
ka: დახურული

en: Actions
ka: ოპერაციები

en: disabled
ka: გამორთულია

en: Confirm
ka: დადასტურება

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Remove
ka: ამოშლა

en: Subscribe
ka: გამოწერა

en: manager
ka: მენეჯერი

en: administrator
ka: ადმინისტრატორი

en: deny
ka: აკრძალვა

en: admin
ka: ადმინი

en: Manager
ka: მენეჯერი

en: Age
ka: ასაკი

en: Description
ka: აღწერა

en: Language
ka: ენა

en: Public
ka: საჯარო

en: Log
ka: ჟურნალი

en: page
ka: გვერდი

en: more
ka: მეტი

en: Manager:
ka: მენეჯერი:

en: website
ka: ვებ გვერდი

en: Enable
ka: ჩართვა

en: Disable
ka: გამორთვა

en: optional
ka: ნებაყოფლობითი

en: required
ka: აუცილებელი

en: Article
ka: სტატია

en: Disabled
ka: გამორთულია

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: Administration
ka: ადმინისტრირება

en: Comments
ka: კომენტარები

en: More
ka: მეტი

en: Action
ka: ოპერაცია

en: On
ka: ჩართვა

en: new
ka: ახალი

en: error
ka: შეცდომა

en: Tags
ka: ტეგები

en: Yes
ka: დიახ

en: No
ka: არა

en: Homepage
ka: მთავარი გვერდი

en: Resources
ka: რესურსები

en: Categories
ka: კატეგორიები

en: Download
ka: გადმოტვირთვა

en: Version
ka: ვერსია

en: view
ka: ნახვა

en: updated
ka: განახლებულია

en: Overview
ka: მიმოხილვა

en: File
ka: ფაილი

en: Tag
ka: ტეგი

en: Edit
ka: რედაქტირება

en: Date
ka: თარიღი

en: Size
ka: ზომა

en: Links
ka: ბმულები

en: Search
ka: ძიება

en: Daily
ka: ყოველდღიური

en: Weekly
ka: ყოველკვირეული

en: Monthly
ka: ყოველთვიური

en: None
ka: არცერთი

en: Test
ka: ტესტი

en: Number
ka: რიცხვი

en: Message
ka: შეტყობინება

en: Password
ka: პაროლი

en: - None -
ka: - არცერთი -

en: Country
ka: ქვეყანა

en: Weight
ka: წონა

en: Variable
ka: ცვლადი

en: Link
ka: ბმული

en: Image
ka: სურათი

en: Container
ka: კონტეინერი

en: Types
ka: ტიპები

en: Hierarchy
ka: იერარქია

en: Synonyms
ka: სინონიმები

en: Required
ka: სავალდებულო

en: Parent
ka: მშობელი

en: Parents
ka: მშობლები

en: none
ka: არცერთი

en: Category
ka: კატეგორია

en: Settings
ka: პარამეტრები

en: Name
ka: სახელი

en: edit
ka: რედაქტირება

en: up
ka: ზემოთ

en: Import
ka: იმპორტი

en: Book
ka: წიგნი

en: Export
ka: ექსპორტი

en: settings
ka: პარამეტრები

en: Field
ka: ველი

en: (none)
ka: (არცერთი)

en: category
ka: კატეგორია

en: Label
ka: სათაური

en: Help
ka: დახმარება

en: username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Update
ka: განახლება

en: Open
ka: ღია

en: Top
ka: ზედა

en: Small
ka: პატარა

en: Large
ka: დიდი

en: Sunday
ka: კვირა

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Tuesday
ka: სამშაბათი

en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

en: Friday
ka: პარასკევი

en: Saturday
ka: შაბათი

en: High
ka: მაღალი

en: Low
ka: დაბალი

en: Album
ka: ალბომი

en: Artist
ka: არტისტი

en: Time
ka: დრო

en: Add
ka: დამატება

en: Length
ka: სიგრძე

en: Format
ka: ფორმატი

en: History
ka: ისტორია

en: hidden
ka: დამალული

en: Path
ka: გზა

en: Filename
ka: ფაილის სახელი

en: Vocabularies
ka: ლექსიკონები

en: Modules
ka: მოდულები

en: forum
ka: ფორუმი

en: Manage
ka: მართვა

en: Refresh
ka: განახლება

en: Region
ka: რეგიონი

en: link
ka: ბმული

en: Anchor
ka: ბმული

en: Display
ka: ჩვენება

en: Menu
ka: მენიუ

en: results
ka: შედეგები

en: never
ka: არასდროს

en: Updated
ka: განახლებულია

en: actions
ka: ოპერაციები

en: Text
ka: ტექსტი

en: <none>
ka: <არცერთი>

en: Component
ka: კომპონენტი

en: Statistics
ka: სტატისტიკა

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Attachment
ka: მიმაგრებული ფაილი

en: type
ka: ტიპი

en: User
ka: მომხმარებელი

en: action
ka: ოპერაცია

en: Configure
ka: კონფიგურირება

en: Email
ka: ელ. ფოსტა

en: Files
ka: ფაილები

en: file
ka: ფაილი

en: status
ka: სტატუსი

en: Error
ka: შეცდომა

en: Options
ka: პარამეტრები

en: no
ka: არა

en: Created
ka: შექმნილია

en: Expanded
ka: გაშლილი

en: All
ka: ყველა

en: Post
ka: პოსტი

en: Year
ka: წელი

en: Block
ka: ბლოკი

en: Page
ka: გვერდი

en: Logo
ka: ლოგო

en: Site
ka: საიტი

en: Database
ka: მონაცემტა ბაზა

en: Module
ka: მოდული

en: Extensions
ka: გაფართოებები

en: Host
ka: ჰოსტი

en: Never
ka: არასდროს

en: Roles
ka: როლები

en: Comment
ka: კომენტარი

en: Published
ka: გამოქვეყნებული

en: Filter
ka: ფილტრი

en: Vocabulary
ka: ლექსიკონი

en: Fields
ka: ველები

en: Contains
ka: შეიცავს

en: configure
ka: კონფიგურირება

en: Items
ka: ელემენტები

en: Width
ka: სიგანე

en: Height
ka: სიმაღლე

en: Maximum
ka: მაქსიმუმი

en: Month
ka: თვე

en: Domain
ka: დომენი

en: Code
ka: კოდი

en: next
ka: შემდეგი

en: Directory
ka: დირექტორია

en: Day
ka: დღე

en: Forum
ka: ფორუმი

en: Configuration
ka: კონფიგურაცია

en: Attributes
ka: ატრიბუტები

en: Role
ka: როლი

en: Blog
ka: ბლოგი

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Cache
ka: ქეში

en: Argument
ka: არგუმენტი

en: Anonymous
ka: ანონიმური

en: Provider
ka: პროვაიდერი

en: Install
ka: დაყენება

en: Tools
ka: ხელსაწყოები

en: Arguments
ka: არგუმენტები

en: Operator
ka: ოპერატორი

en: Filters
ka: ფილტრები

en: Random
ka: შემთხვევითი

en: Profile
ka: პროფილი

en: module
ka: მოდული

en: text
ka: ტექსტი

en: fields
ka: ველები

en: reply
ka: პასუხი

en: comments
ka: კომენტარები

en: Hidden
ka: დამალული

en: Attachments
ka: მიმაგრებული ფაილები

en: Key
ka: გასაღები

en: Change
ka: შეცვლა

en: Messages
ka: შეტყობინებები

en: Sources
ka: წყაროები

en: menu
ka: მენიუ

en: next ›
ka: შემდეგი ›

en: update
ka: განახლება

en: Result
ka: შედეგი

en: Source
ka: წყარო

en: published
ka: გამოქვეყნებული

en: Languages
ka: ენები

en: Hour
ka: საათი

en: Minute
ka: წუთი

en: Second
ka: წამი

en: Posts
ka: პოსტები

en: author
ka: ავტორი

en: Empty
ka: ცარიელი

en: any
ka: ნებისმიერი

en: profile
ka: პროფილი

en: Seconds
ka: წამი

en: role
ka: როლი

en: Results
ka: შედეგები

en: Blogs
ka: ბლოგები

en: Books
ka: წიგნები

en: Style
ka: სტილი

en: Forums
ka: ფორუმები

en: Session
ka: სესია

en: Permissions
ka: უფლებები

en: e-mail
ka: ელ. ფოსტა

en: Cron
ka: კრონი

en: Plugin
ka: ჩანართი

en: Formats
ka: ფორმატები

en: New
ka: ახალი

en: Next ›
ka: შემდეგი ›

en: image
ka: სურათი

en: Themes
ka: თემები

en: by
ka: ავტორი

en: sticky
ka: მიმაგრებულია

en: Sticky
ka: მიმაგრებული

en: date
ka: თარიღი

en: is
ka: არის

en: Plugins
ka: ჩანართები

en: Blocks
ka: ბლოკები

en: Minimum
ka: მინიმუმი

en: Publish
ka: გამოქვეყნება

en: Permission
ka: უფლება

en: parent
ka: მშობელი

en: Sizes
ka: ზომები

en: empty
ka: ცარიელი

en: Dates
ka: თარიღები

en: alert
ka: გაფრთხილება

en: Interface
ka: ინტერფეისი
