Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to kn translation catalogue (585 entries)

en: photos
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: sets
kn: ಸೆಟ್ ಗಳು

en: list
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: set:
kn: ಸೆಟ್:

en: tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್ ಗಳು

en: cloud
kn: ಕ್ಲೌಡ್

en: tags:
kn: ಟ್ಯಾಗ್ ಗಳು

en: Forms
kn: ಫಾರ್ಮ್ ಗಳು

en: Focus
kn: ಫೋಕಸ್

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Slideshow
kn: ಜಾರುಫಲಕ ಪ್ರದರ್ಶನ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: user
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: toolbar
kn: ಉಪಕರಣಪಟ್ಟಿಕೆ

en: plugins
kn: ಮುಚ್ಚಳಿಕೆತಂತ್ರಾಂಶ

en: select
kn: ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳು

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: weight
kn: ತೂಕ

en: plugin
kn: ಪ್ಲಗಿನ್

en: enable
kn: ಶಕ್ತ

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: title
kn: ತಲೆಬರಹ

en: size
kn: ಗಾತ್ರ

en: value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Administer
kn: ನಿರ್ವಹಿಸು

en: Register
kn: ರಿಜಿಸ್ಟರ್(ನೋಂದಾಯಿಸು)

en: Markup
kn: ಗುರುತು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: approval
kn: ಒಪ್ಪಿಗೆ

en: denial
kn: ನಿರಾಕರಣೆ

en: Attribute
kn: ಗುಣವಿಶೇಷ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Totals
kn: ಒಟ್ಟು

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Item
kn: ಅಂಶ

en: Payer
kn: ಪಾವತಿದಾರ

en: Transactions
kn: ವ್ಯವಹಾರಗಳು

en: By
kn: ಇಂದ

en: Private
kn: ಖಾಸಗಿ

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Replies
kn: ಮಾರುತ್ತರಗಳು

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: subscribe
kn: ಚಂದಾದಾರನಾಗು

en: yes
kn: ಹೌದು

en: Subscribers
kn: ಚಂದಾದಾರರು

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Faces
kn: ಮುಖಗಳು

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: closed
kn: ಮುಚ್ಚಿದೆ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Subscribe
kn: ಚಂದಾದಾರನಾಗು

en: Unsubscribe
kn: ಚಂದಾದಾರತ್ವವನ್ನು ರದ್ದು ಮಾಡು

en: manager
kn: ಮ್ಯಾನೇಜರ್

en: administrator
kn: ನಿರ್ವಾಹಕ

en: unsubscribe
kn: ಚಂದಾದಾರತ್ವವನ್ನು ರದ್ದು ಮಾಡು

en: deny
kn: ನಿರಾಕರಿಸು

en: admin
kn: ನಿರ್ವಾಹಕ

en: Manager
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕ

en: Age
kn: ಪ್ರಾಯ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Public
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ

en: page
kn: ಪುಟ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Article
kn: ಬರಹ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: footer
kn: ಪಾದ ಲೇಖ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: Cost
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Quantity
kn: ರಾಶಿ

en: Purchaser
kn: ಗ್ರಾಹಕ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Purchased
kn: ಖರೀದಿಸಲ್ಪಟ್ಟ

en: new
kn: ಹೊಸ

en: See
kn: ನೋಡಿ

en: error
kn: ದೋಷ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: drupal
kn: ದ್ರುಪಾಲ್

en: Logging
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸುತ್ತಿದೆ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: cron
kn: ಕ್ರಾನ್

en: Ash
kn: ಆಶ್

en: Mercury
kn: ಮರ್ಕುರಿ

en: Nocturnal
kn: ನಾಕ್ಟರ್ನಲ್

en: Olivia
kn: ಒಲಿವಿಯಾ

en: Servers
kn: ಪರಿಚಾರಕಗಳು

en: Homepage
kn: ನೆಲೆಯ ಪುಟ

en: Documentation
kn: ದಸ್ತಾವೇಜು

en: License
kn: ಪರವಾನಗಿ

en: Resources
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Support
kn: ಬೆಂಬಲ

en: Project
kn: ಪರಿಯೋಜನೆ

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: Overview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Major
kn: ಮೇಜರ್

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: register
kn: ನೊಂದಾಯಿಸಿ

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Links
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Scheme
kn: ಸ್ಕೀಮ್

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Test
kn: ಪರೀಕ್ಷಿಸು

en: Logs
kn: ದಾಖಲೆಗಳು

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Weather
kn: ಹವಾಮಾನ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Overcast
kn: ಮೋಡಕವಿದ ವಾತಾವರಣ

en: Calm
kn: ಪ್ರಶಾಂತ

en: North
kn: ಉತ್ತರ

en: Northeast
kn: ಉತ್ತರಪೂರ್ವ

en: East
kn: ಪೂರ್ವ

en: Southeast
kn: ದಕ್ಷಿಣಪೂರ್ವ

en: South
kn: ದಕ್ಷಿಣ

en: Southwest
kn: ದಕ್ಷಿಣಪಶ್ಚಿಮ

en: West
kn: ಪಶ್ಚಿಮ

en: Northwest
kn: ಉತ್ತರಪಶ್ಚಿಮ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: Quote
kn: ಉಲ್ಲೇಖ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: root
kn: ಮೂಲ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Note:
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿ:

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: up
kn: ಮೇಲೆ

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: (none)
kn: (ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ)

en: category
kn: ವರ್ಗ

en: header
kn: ಶಿರೋ ಲೇಖ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Changes
kn: ಬದಲಾವಣೆಗಳು

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: username
kn: ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು

en: password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Default:
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍:

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Insert
kn: ಸೇರಿಸಿ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Partial
kn: ಆಂಶಿಕ

en: Self
kn: ಸ್ವತಃ

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: High
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Low
kn: ಕೆಳಮಟ್ಟದ

en: Album
kn: ಆಲ್ಬಂ

en: Artist
kn: ಕಲಾಕಾರ

en: Playlist
kn: ಚಲಾವಣಾ ಪಟ್ಟಿ

en: Program
kn: ಕ್ರಮವಿಧಿ (ಪ್ರೋಗ್ರಾಂ)

en: Tracks
kn: ಟ್ರ್ಯಾಕ್‌ಗಳು

en: Programs
kn: ಪ್ರೋಗ್ರಾಂಗಳು

en: Playlists
kn: ಚಲಾವಣಾಪಟ್ಟಿಗಳು

en: Genre
kn: ಶೈಲಿ

en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Starts
kn: ಆರಂಭಗೊಳ್ಳುವುದು

en: Ends
kn: ಕೊನೆಗೊಳ್ಳುವುದು

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Setup
kn: ಸೆಟ್ಅಪ್

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: Main
kn: ಪ್ರಮುಖ

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Audio
kn: ಆಡಿಯೋ

en: Players
kn: ಚಾಲಕಗಳು

en: Bitrate
kn: ಬಿಟ್‍ದರ:

en: History
kn: ಇತಿಹಾಸ

en: autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Player
kn: ಆಟಗಾರ

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Filename
kn: ಕಡತದಹೆಸರು

en: Section
kn: ವಿಭಾಗ

en: Snippets
kn: ಸ್ನಿಪ್ಪೆಟ್‍ಗಳು

en: forum
kn: ಫಾರಮ್

en: forums
kn: ಫಾರಮ್ ಗಳು

en: Refresh
kn: ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸು

en: Visible
kn: ಕಾಣಿಸುವ

en: link
kn: ಸಂಪರ್ಕಕೊಂಡಿ

en: Anchor
kn: ಲಂಗರು(Anchor)

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: search
kn: ಹುಡುಕು

en: never
kn: ಎಂದೂ ಇಲ್ಲ

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Event
kn: ಸಂದರ್ಭ(ಎವೆಂಟ್)

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Icons
kn: ಚಿಹ್ನೆಗಳು

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: Rename
kn: ಹೆಸರನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸು

en: books
kn: ಪುಸ್ತಕಗಳು

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Updates
kn: ಅಪ್‍ಡೇಟ್‍ಗಳು

en: <none>
kn: <ಏನೂ ಇಲ್ಲ>

en: Component
kn: ಘಟಕ

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: Assigned
kn: ನಿಯೋಜಿಸಲಾದ

en: Category:
kn: ವರ್ಗ:

en: Priority:
kn: ಆದ್ಯತೆ:

en: Status:
kn: ಪರಿಸ್ಥಿತಿ:

en: Statistics
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Paths
kn: ಮಾರ್ಗಗಳು

en: blog
kn: ಬ್ಲಾಗ್

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: file
kn: ಕಡತ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Activated
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: days
kn: ದಿನಗಳು

en: Post
kn: ಬರಹ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Extensions
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಟೆನ್ಶನ್‍ಗಳು

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Locale
kn: ಲೊಕ್ಯಾಲ್

en: Photos
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: help
kn: ಸಹಾಯ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: overview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: groups
kn: ಗುಂಪುಗಳು

en: Domain
kn: ಡೊಮೈನ್

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: Manufacturer
kn: ಉತ್ಪಾದಕರು

en: back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Members
kn: ಸದಸ್ಯರುಗಳು

en: directory
kn: ಕಡತಕೋಶ

en: Directory
kn: ಕಡತಕೋಶ

en: Week
kn: ವಾರ

en: Day
kn: ದಿನ

en: Events
kn: ಕಾರ್ಯಕ್ರಮಗಳು

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: End
kn: ಕೊನೆ

en: Downloads
kn: ಡೌನ್‌ಲೋಡ್‌ಗಳು

en: Forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Note
kn: ಸೂಚನೆ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Deny
kn: ನಿರ್ಭಂದಿಸಿ

en: Blog
kn: ಬ್ಲಾಗ್

en: Class
kn: ವರ್ಗ

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: description
kn: ವಿವರಣೆ

en: Install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು

en: Option
kn: ಆಯ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: top
kn: ಮೇಲ್ಭಾಗ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Static
kn: ಸ್ಥಾಯಿ

en: Process
kn: ಪ್ರಕ್ರಿಯೆ

en: Expires
kn: ಅಂತ್ಯಗೊಳ್ಳುವುದು

en: Task
kn: ಕಾರ್ಯ

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: reply
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯಿಸಿ

en: Function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: Weeks
kn: ವಾರಗಳು

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: Labels
kn: ಲೇಬಲ್‌ಗಳು

en: Folders
kn: ಕಡತಕೋಶಗಳು

en: Folder
kn: ಹೊಸ ಕಡತಕೋಶ

en: comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Attachments
kn: ಲಗತ್ತುಗಳು

en: Dimension
kn: ವಿಸ್ತೀರ್ಣ

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: second
kn: ಎರಡನೆಯ

en: seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳಿಗೆ ವಿಭಜಿಸು

en: minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: block
kn: ಖಂಡ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: source
kn: ಆಕರ

en: Sources
kn: ಆಕರಗಳು

en: menu
kn: ಮೆನು

en: next ›
kn: ಮುಂದಿನ ›

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Undo
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Expired
kn: ಕಾಲಾವಧಿ ಮುಗಿದಿದೆ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: activity
kn: ಚಟುವಟಿಕೆ

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: Distribution
kn: ವಿತರಣೆ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: two
kn: ಎರಡು

en: three
kn: ಮೂರು

en: four
kn: ನಾಲ್ಕು

en: five
kn: ಐದು

en: six
kn: ಆರು

en: seven
kn: ಏಳು

en: eight
kn: ಎಂಟು

en: nine
kn: ಒಂಬತ್ತು

en: ten
kn: ಹತ್ತು

en: day
kn: ದಿನ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Controls
kn: ನಿಯಂತ್ರಣಗಳು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Days
kn: ದಿನಗಳು

en: Expire
kn: ಕಾಲಾವಧಿ ಅಂತ್ಯಗೊಳ್ಳುವ

en: Chessboard
kn: ಚೆಸ್‍ಬೋರ್ಡ್

en: profile
kn: ಪರಿಚಯ

en: Hours
kn: ಗಂಟೆಗಳು

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: archive
kn: ಪುರವಣಿ

en: private
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್

en: open
kn: ತೆರೆ

en: Blogs
kn: ಬ್ಲಾಗ್ ಗಳು

en: Books
kn: ಪುಸ್ತಕಗಳು

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Session
kn: ಉಪಆವೃತ್ತಿ

en: Track
kn: ಹಾಡು

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: e-mail
kn: ಇ-ಅಂಚೆ

en: roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: on
kn: ನಲ್ಲಿನ

en: Plugin
kn: ಪ್ಲಗ್ಗಿನ್

en: Duplicate
kn: ನಕಲು

en: options
kn: ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Transaction
kn: ವ್ಯವಹಾರ

en: filename
kn: ಕಡತದಹೆಸರು

en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

en: Unauthorized
kn: ಅನಧಿಕೃತ

en: configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Authentication
kn: ದೃಢೀಕರಣ

en: Templates
kn: ಮಾದರಿಗಳು

en: Gray
kn: ಬೂದು

en: Purple
kn: ನೇರಳೆ

en: New
kn: ಹೊಸ

en: track
kn: ಜಾಡು

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Environment
kn: ವಾತಾವರಣ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Join
kn: ಸೇರು

en: by
kn: ಇಂದ

en: News
kn: ಸಮಾಚಾರ

en: sticky
kn: ಅಂಟಿಸಲಾದ

en: Review
kn: ಅವಲೋಕಿಸು

en: cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು

en: users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: disable
kn: ಅಶಕ್ತ

en: date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Photo
kn: ಫೋಟೊ

en: low
kn: ಕೆಳಮಟ್ಟ

en: high
kn: ಮೇಲ್ಮಟ್ಟ

en: Headers
kn: ಹೆಡರ್‌ಗಳು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: is
kn: ವು

en: log
kn: ಲಾಗ್

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Variables
kn: ಚರಮೌಲ್ಯ

en: Tasks
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: Sites
kn: ತಾಣಗಳು

en: Authors
kn: ಲೇಖಕರು

en: Input
kn: ಆದಾನ

en: Synchronization
kn: ಮೇಳೈಕೆ

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Canceled
kn: ರದ್ದು ಮಾಡಲಾದ

en: weeks
kn: ವಾರಗಳು

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: parent
kn: ಮೂಲ

en: Green
kn: ಹಸಿರು

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು

en: Classes
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Reply
kn: ಉತ್ತರಿಸು

en: Licenses
kn: ಲೈಸನ್ಸುಗಳು

en: Orange
kn: ಕಿತ್ತಳೆ

en: Directories
kn: ಕಡತಕೋಶಗಳು

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: Server
kn: ಪರಿಚಾರಕ

en: services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Keys
kn: ಕೀಲಿಗಳು

en: Service
kn: ಸೇವೆ

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Screenshot
kn: ತೆರೆಚಿತ್ರ

en: Databases
kn: ದತ್ತಸಂಚಯಗಳು

en: Drafts
kn: ಡ್ರಾಫ್ಟ್‍ಗಳು

en: Expand
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: Administrator
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕರು

en: Available
kn: ಲಭ್ಯ

en: Set
kn: ಸೆಟ್

en: Encoding
kn: ಎನ್ಕೋಡಿಂಗ್

en: Values
kn: ಮೌಲ್ಯಗಳು

en: Build
kn: ನಿರ್ಮಾಣ

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: testing
kn: ಪರೀಕ್ಷಣೆ

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Screen
kn: ತೆರೆ

en: Any
kn: ಯಾವುದಾದರೂ

en: Accessibility
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Emails
kn: ಇಮೇಲ್‍ಗಳು

en: Authorization
kn: ದೃಢೀಕರಣ

en: Patches
kn: ತೇಪೆ

en: Alphabet
kn: ವರ್ಣಮಾಲೆ

en: Setting
kn: ಸಂಯೋಜನೆ

en: Subversion
kn: ಉಪಆವೃತ್ತಿ

en: string
kn: ವಾಕ್ಯ

en: Suggestions
kn: ಸಲಹೆಗಳು

en: Member
kn: ಸದಸ್ಯ

en: Synchronize
kn: ಮೇಳೈಸು

en: Errors
kn: ದೋಷಗಳು

en: Zoom
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: Release
kn: ಬಿಡುಗಡೆ

en: Decline
kn: ತಿರಸ್ಕರಿಸು

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Fonts
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿಗಳು

en: Importing
kn: ಆಮದು ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: addresses
kn: ವಿಳಾಸಗಳು

en: number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: Flags
kn: ವೇಗ

en: permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Control
kn: ನಿಯಂತ್ರಣ

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: Toolbar
kn: ಉಪಕರಣ ಪಟ್ಟಿ

en: Project:
kn: ಪರಿಯೋಜನೆ

en: Draft
kn: ಡ್ರಾಪ್ಟ್

en: Downloading
kn: ಡೌನ್‌ಲೋಡ್ ಮಾಡುವಿಕೆ

en: label
kn: ಲೇಬಲ್

en: click
kn: ಕ್ಲಿಕ್

en: Patch
kn: ತೇಪೆ

en: form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: alert
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Callback
kn: ಕಾಲ್‍ಬ್ಯಾಕ್

en: Education
kn: ಶಿಕ್ಷಣ

en: Fullscreen
kn: ಪೂರ್ಣಪರದೆ

en: Platform
kn: ಪ್ಲಾಟ್‌ಫಾರ್ಮ್

en: Compact
kn: ಸಾಂದ್ರ(_Compact)

en: Resource
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Mask
kn: ಮುಸುಕು

en: book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Interface
kn: <b>ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ</b>

en: Agreement
kn: ಕರಾರು

en: keyword
kn: ಕೀಲಿಪದ

en: access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Alert
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Numbers
kn: ಸಂಖ್ಯೆಗಳು

en: Ready
kn: ತಯಾರಿದೆ

en: updates
kn: ಅಪ್ಡೇಟುಗಳು

en: Contents
kn: ಒಳ ಅಂಶಗಳು

en: self
kn: ಸ್ವಯಂ

en: time
kn: ಸಮಯ

en: Searches
kn: ಹುಡುಕಾಟಗಳು

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: set
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: features
kn: ಲಕ್ಷಣಗಳು

en: boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: Seven
kn: ಏಳು

en: profiles
kn: ಪರಿಚಯ

en: attribute
kn: ಗುಣ ವಿಶೇಷ

en: attachment
kn: ಲಗತ್ತು

en: Energy
kn: ಶಕ್ತಿ
