Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to mr translation catalogue (359 entries)

en: photos
mr: छायाचित्रे

en: sets
mr: संच

en: list
mr: याद्या

en: set:
mr: संग्रह

en: tags
mr: टॅग

en: cloud
mr: ढग

en: tags:
mr: वर्गवारी

en: Forms
mr: अर्ज

en: Focus
mr: दृष्टीक्षेप

en: Home
mr: मुख्य पान

en: Slideshow
mr: चलचित्रे

en: Title
mr: शीर्षक

en: Body
mr: मुख्य

en: Images
mr: चित्रे

en: Previous
mr: मागील

en: Next
mr: पुढील

en: user
mr: सदस्य

en: toolbar
mr: उपकरण पट्टी

en: select
mr: निवडा

en: Pages
mr: पाने

en: function
mr: कार्य

en: enabled
mr: कार्यरत केले

en: weight
mr: वजन

en: plugin
mr: प्लगईन

en: enable
mr: समर्थ

en: context
mr: संदर्भ

en: delete
mr: मिटवा

en: title
mr: शीर्षक

en: size
mr: आकार

en: value
mr: मूल्य

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Administer
mr: व्यवस्थापन

en: Register
mr: नोंदणी

en: Markup
mr: मार्कअप

en: Prefix
mr: आधी जोडलेला शब्द

en: Suffix
mr: पुढे जोडलेला शब्द

en: approve
mr: स्वीकृत

en: E-mail
mr: विरोप (E-mail)

en: Approve
mr: स्वीकार

en: Delete
mr: मिटवा

en: Submit
mr: सुपूर्द करणे

en: Operations
mr: कृती

en: Content
mr: साहित्य

en: approval
mr: स्वीकृत

en: denial
mr: अस्वीकृत

en: Attribute
mr: गुणधर्म

en: Value
mr: किंमत

en: Totals
mr: एकूण

en: Username
mr: सदस्यनाम

en: Gross
mr: ढोबळ

en: Payer
mr: पैसे देणारा

en: Transactions
mr: व्यवहार

en: By
mr: च्या कडून

en: Private
mr: खाजगी

en: Accents
mr: उच्चार

en: content
mr: मजकूर

en: Groups
mr: समुह

en: Group
mr: समुह

en: Type
mr: प्रकार

en: Author
mr: लेखक

en: Replies
mr: प्रतिसाद

en: Closed
mr: बंद

en: yes
mr: हो

en: List
mr: यादी

en: Faces
mr: चेहरे

en: closed
mr: बंद

en: Actions
mr: कृती

en: disabled
mr: असमर्थ

en: Confirm
mr: नक्की करा

en: Cancel
mr: रद्द

en: Remove
mr: काढा

en: manager
mr: व्यवस्थापक

en: administrator
mr: व्यवस्थापनकर्ता

en: deny
mr: नाकारणे

en: Manager
mr: व्यवस्थापक

en: Age
mr: वय

en: Description
mr: अधिक माहिती

en: Language
mr: भाषा

en: Public
mr: सार्वजनिक

en: Audience
mr: प्रेक्षक

en: page
mr: पान

en: more
mr: आणखी

en: Manager:
mr: व्यवस्थापक

en: website
mr: संकेतस्थळ

en: Enable
mr: समर्थ

en: Disable
mr: असमर्थ

en: optional
mr: पर्यायी

en: required
mr: आवश्यक

en: Article
mr: लेख

en: Disabled
mr: असमर्थ

en: Enabled
mr: समर्थ

en: Articles
mr: लेख

en: Administration
mr: व्यवस्थापन

en: footer
mr: तळ

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: Currency
mr: चलन

en: Priority
mr: अग्रक्रम

en: More
mr: अधिक

en: Action
mr: कृती

en: Cost
mr: किंमत

en: Quantity
mr: प्रमाण

en: Purchaser
mr: खरेदी करणारा

en: On
mr: वर

en: For
mr: च्या साठी

en: unknown
mr: अज्ञात

en: Purchased
mr: खरेदी केले

en: new
mr: नवीन

en: See
mr: पहा

en: error
mr: तृटी

en: Taxonomy
mr: वर्गीकरण

en: drupal
mr: ड्रुपल

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: cron
mr: कोर्ण (Corn)

en: Mercury
mr: पारा

en: ERROR
mr: चूका

en: Homepage
mr: मुख्य पान

en: License
mr: परवाना

en: Resources
mr: संसाधने

en: project
mr: प्रकल्प

en: Project
mr: प्रकल्प

en: Categories
mr: केटेगरीज

en: Download
mr: डाउनलोड

en: Version
mr: आवृत्ती

en: core
mr: मूळ

en: contrib
mr: सहभाग

en: view
mr: दाखवा

en: unpublished
mr: अप्रकाशीत

en: updated
mr: अद्ययावत झाले

en: created
mr: तयार झाले

en: all
mr: सर्व

en: Major
mr: मुख्य

en: File
mr: फाईल

en: register
mr: नोंदणी

en: version
mr: आवृत्ती

en: Edit
mr: संपादन

en: Date
mr: दिनांक

en: Size
mr: आकार

en: Links
mr: दुवे

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: Hourly
mr: ताशी

en: Daily
mr: रोज

en: Weekly
mr: साप्ताहिक

en: Monthly
mr: मासिक(Monthly)

en: None
mr: काहीच नाही

en: default
mr: मुलभूत

en: logo
mr: प्रतीक चिन्ह

en: mission
mr: ध्येय

en: Test
mr: चाचणी

en: Number
mr: अंक

en: Message
mr: संदेश

en: Password
mr: परवलीचा शब्द

en: - None -
mr: - काहीही नाही -

en: Weather
mr: हवामान

en: Country
mr: देश

en: Place
mr: स्थळ

en: Weight
mr: मुल्य

en: rain
mr: पाउस

en: Calm
mr: शांत

en: North
mr: उत्तर

en: Northeast
mr: उत्तरपूर्व

en: East
mr: पूर्व

en: Southeast
mr: दक्षिण पूर्व

en: South
mr: दक्षिण

en: Southwest
mr: दक्षिण पश्चिमी

en: West
mr: पश्चिम

en: Northwest
mr: उत्तरपश्चिम

en: Link
mr: दुवा

en: Image
mr: छायाचित्र

en: Center
mr: मध्य

en: Container
mr: प्रभाग

en: Types
mr: प्रकार

en: Hierarchy
mr: पदक्रम

en: Single
mr: एक

en: Multiple
mr: अनेक

en: Synonyms
mr: समानार्थी

en: Required
mr: आवश्यक

en: root
mr: मुळ

en: Depth
mr: खोल

en: none
mr: काहीच नाही

en: Category
mr: वर्ग

en: Settings
mr: संरचना

en: One
mr: एक

en: Note:
mr: टीप:

en: Name
mr: नाव

en: edit
mr: संपादन

en: up
mr: वर

en: Import
mr: आयात

en: Book
mr: पुस्तक

en: Export
mr: निर्यात

en: Back
mr: मागे

en: categories
mr: गट

en: Group(s)
mr: समुह

en: (none)
mr: ( काहीच नाही )

en: category
mr: गट

en: Outline
mr: रुपरेशा

en: Legal
mr: कायदेशीर

en: Label
mr: खूणचिठ्ठी

en: Changes
mr: बदल

en: Preview
mr: पुर्वदृश्य

en: Save
mr: संरक्षीत

en: Help
mr: मदत

en: username
mr: सदस्यनाम

en: password
mr: संकेताक्षर

en: True
mr: सत्य

en: False
mr: चूक

en: Font
mr: मुद्रावर्ग

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: Background
mr: पार्श्वभूमी

en: Summary
mr: संक्षेप

en: Move
mr: सरकवा

en: Update
mr: अपडेट

en: Small
mr: लहान

en: Large
mr: मोठे

en: midnight
mr: मध्यरात्र

en: noon
mr: दुपार

en: Sunday
mr: रवीवार

en: Monday
mr: सोमवार

en: Tuesday
mr: मंगळवार

en: Wednesday
mr: बुधवार

en: Thursday
mr: गुरुवार

en: Friday
mr: शुक्रवार

en: Saturday
mr: शनीवार

en: Station
mr: स्थानक

en: Core
mr: मूळ

en: High
mr: उच्च

en: Low
mr: कमी

en: station
mr: स्थानक

en: Artist
mr: कलाकार

en: Program
mr: कार्यक्रम

en: Programs
mr: कार्यक्रम

en: Time
mr: वेळ

en: week
mr: आठवडा

en: Views
mr: याद्या

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: remove
mr: मिटवा

en: Main
mr: मुख्य

en: View
mr: बघा

en: Length
mr: लांबी

en: Format
mr: रचना

en: Audio
mr: ध्वनी

en: History
mr: इतिहास

en: Path
mr: रस्ता

en: Filename
mr: फाईलचे नाव

en: forum
mr: चर्चा

en: Manage
mr: व्यवस्थापन

en: Region
mr: क्षेत्र

en: link
mr: शृंखला

en: Display
mr: दाखवा

en: results
mr: परिणाम

en: search
mr: शोधा

en: never
mr: कधीच नाही

en: Notes
mr: टिप्पणी

en: Volunteers
mr: स्वयंसेवक

en: mail
mr: मेल

en: Event
mr: कार्यक्रम

en: Updated
mr: सुधारित

en: actions
mr: कृती

en: rename
mr: नावबदल

en: Text
mr: अक्षर

en: Layout
mr: मांडणी

en: format
mr: साचा

en: articles
mr: लेख

en: Overall
mr: एकूणच

en: Total
mr: एकूण

en: Issues
mr: मुद्दे

en: task
mr: काम

en: Versions
mr: आवृत्ती

en: Participant
mr: सहभागी असणारे

en: issues
mr: मुद्दे

en: Issue
mr: मुद्दा

en: blog
mr: अनुदिनी

en: type
mr: प्रकार

en: Mail
mr: ईमेल

en: User
mr: सदस्य

en: action
mr: कृती

en: Email
mr: ईमेल

en: Files
mr: फाईल्स

en: Error
mr: तृटी

en: Options
mr: विकल्प

en: Created
mr: प्रकाशन

en: Node
mr: शाखा

en: All
mr: सर्व

en: Post
mr: लेख

en: Year
mr: वर्ष

en: Block
mr: भाग

en: Page
mr: पान

en: Logo
mr: प्रतिक-चिन्ह

en: Site
mr: संकेतस्थळ

en: Drupal
mr: ड्रुपल

en: Never
mr: कधीही नाही

en: Roles
mr: वर्तनमर्यादा

en: Comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Hostname
mr: होस्टनेम

en: Published
mr: प्रकाशित

en: Filter
mr: गाळणी

en: Photos
mr: छायाचित्र

en: configure
mr: कॊनफ़ीगर

en: sources
mr: स्त्रोत

en: Width
mr: लांबी

en: Height
mr: उंची

en: Maximum
mr: जास्तीतजास्त

en: help
mr: मदत

en: Month
mr: महिना

en: groups
mr: समुह

en: Address
mr: पत्ता

en: email
mr: ईमेल

en: total
mr: एकूण

en: service
mr: सेवा

en: Manufacturer
mr: उत्पादक

en: group
mr: समुह

en: Day
mr: दिवस

en: Forum
mr: चर्चा

en: Configuration
mr: संरूपण

en: months
mr: महिने

en: String
mr: संज्ञा

en: Anonymous
mr: अज्ञात

en: Provider
mr: प्रदाता

en: Install
mr: इन्स्टॉल

en: Tools
mr: साधने

en: Optional
mr: पर्यायी

en: Random
mr: अननुक्रमाने

en: reply
mr: प्रतिसाद

en: Sources
mr: स्त्रोत

en: next ›
mr: पुढे ›

en: Languages
mr: भाषा

en: Posts
mr: प्रकाशन

en: Days
mr: दिवस

en: Extend
mr: विस्तार

en: profile
mr: सदस्य खाते

en: Hours
mr: तास

en: Results
mr: निकाल

en: open
mr: सुरु

en: Books
mr: पुस्तके

en: Forums
mr: चर्चा

en: Website
mr: संकेतस्थळ

en: e-mail
mr: विरोप (ईमेल)

en: Minutes
mr: मिनीटे

en: comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Unpublished
mr: अप्रकाशित

en: date
mr: दिनांक

en: Menus
mr: मेनूज

en: Minimum
mr: किमान

en: Publish
mr: प्रकाशित

en: Reply
mr: प्रतिसाद

en: Mapping
mr: प्रतिचित्रण

en: taxonomy
mr: टेक्सोनॊमी

en: types
mr: प्रकार

en: Setting
mr: सेटिंग्ज

en: Admin
mr: व्यवस्थापक

en: Boolean
mr: बूलीय

en: Bundle
mr: बंडल

en: locale
mr: स्थानीक

en: form
mr: अर्ज

en: And
mr: आणि

en: language
mr: भाषा

en: book
mr: पुस्तक

en: Dependencies
mr: आवश्यकता
