Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to pt translation catalogue (878 entries)

en: photos
pt: fotos

en: sets
pt: álbuns

en: list
pt: lista

en: set:
pt: álbum:

en: cloud
pt: nuvem

en: Forms
pt: Formulários

en: Focus
pt: Foco

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: select
pt: seleciona

en: Pages
pt: Páginas

en: function
pt: função

en: enabled
pt: ativado

en: weight
pt: peso

en: enable
pt: habilitar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: size
pt: tamanho

en: value
pt: valor

en: Administer
pt: Administrar

en: Register
pt: Registro

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: approval
pt: aprovação

en: denial
pt: recusa

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Gross
pt: Bruto

en: Payer
pt: Sacado

en: Transactions
pt: Transações

en: By
pt: Por

en: Private
pt: Privada

en: Accents
pt: Acentos

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Is
pt: É

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Fechado

en: subscribe
pt: assinar

en: yes
pt: sim

en: Subscribers
pt: Assinantes

en: List
pt: Lista

en: Faces
pt: Rostos

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: fechado

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: manager
pt: administrador

en: administrator
pt: administrador

en: unsubscribe
pt: Sair

en: deny
pt: negar

en: admin
pt: administrar

en: Manager
pt: Gerente

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público(a)

en: Audience
pt: Audiência

en: Log
pt: Registro

en: page
pt: página

en: more
pt: mais

en: Manager:
pt: Administrador:

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Article
pt: Artigo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Articles
pt: Artigos

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Wishlist
pt: Lista de desejos

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Priority
pt: Prioridade

en: Wishlists
pt: Listas de presente

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: URLs
pt: URL

en: Purchaser
pt: Comprador

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: unknown
pt: desconhecido

en: Requested
pt: Requisitado

en: Purchased
pt: Comprado

en: new
pt: novo

en: See
pt: Ver

en: wishlist
pt: lista de desejos

en: error
pt: erro

en: random
pt: aleatório

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: drupal
pt: Drupal

en: Logging
pt: Autenticando

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Ash
pt: Cinzas

en: Aquamarine
pt: Água-Marinha

en: Mediterrano
pt: Mediterrâneo

en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Nocturnal
pt: Noturno

en: Olivia
pt: Oliva

en: ERROR
pt: ERRO

en: Servers
pt: Servidores

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Documentation
pt: Documentação

en: License
pt: Licença

en: Screenshots
pt: Capturas de Tela

en: Changelog
pt: Lista de Modificações

en: Resources
pt: Recursos

en: Support
pt: Suporte

en: Developers
pt: Desenvolvedores

en: project
pt: projeto

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: core
pt: núcleo

en: contrib
pt: contribuição

en: view
pt: ver

en: unpublished
pt: não publicado

en: updated
pt: atualizado

en: created
pt: criado

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: Major
pt: Maior

en: Minor
pt: Menor

en: Patch-level
pt: Nível de atualização

en: File
pt: Arquivo

en: register
pt: registre-se

en: version
pt: versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: breadcrumb
pt: trilha de navegação

en: mission
pt: missão

en: Test
pt: Teste

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Response
pt: Resposta

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weather
pt: Condições meteorológicas

en: Country
pt: País

en: Place
pt: Local

en: metric
pt: métrico

en: Weight
pt: Peso

en: Overcast
pt: Nublado

en: rain
pt: chuva

en: Calm
pt: Calmo

en: North
pt: Norte

en: Northeast
pt: Nordeste

en: East
pt: Leste

en: Southeast
pt: Sudeste

en: South
pt: Sul

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: West
pt: Oeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Cotação

en: Image
pt: Imagem

en: Break
pt: Quebrar

en: Center
pt: Central

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Single
pt: Simples

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: One
pt: Um

en: Note:
pt: Nota:

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: installed
pt: instalado

en: uninstalled
pt: não instalado

en: up
pt: acima

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: categories
pt: categorias

en: containers
pt: contêiners

en: Group(s)
pt: Grupo(s)

en: Field
pt: Campo

en: (none)
pt: (nenhum)

en: category
pt: categoria

en: container
pt: contêiner

en: Outline
pt: Esboço

en: Orphans
pt: Orfãos

en: On
pt: Em

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Changes
pt: Alterações

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: password
pt: senha

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default:
pt: Padrão:

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: UPPERCASE
pt: MAIÚSCULAS

en: lowercase
pt: minúsculas

en: Background
pt: Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Liquid
pt: Fluido

en: Move
pt: Mover

en: Insert
pt: Inserir

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Partial
pt: Parcial

en: Blank
pt: Vazio

en: Self
pt: Auto

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Relevancy
pt: Relevância

en: midnight
pt: meia-noite

en: noon
pt: meio-dia

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Station
pt: Estação

en: High
pt: Alto

en: Low
pt: Baixo

en: station
pt: estação

en: Archive
pt: Arquivar

en: Archives
pt: Arquivos

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Album
pt: Álbum

en: Artist
pt: Artista

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: Program
pt: Programa

en: Tracks
pt: Faixas

en: Programs
pt: Programas

en: Playlists
pt: Listas de reprodução

en: Genre
pt: Gênero

en: Icon
pt: Ícone

en: Schedule
pt: Agendar

en: Listen
pt: Ouvir

en: Unscheduled
pt: Sem agendamento

en: Starts
pt: Começa

en: Time
pt: Hora

en: week
pt: semana

en: Access
pt: Acesso

en: Setup
pt: Instalar

en: Galleries
pt: Galerias

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: Main
pt: Principal

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: Players
pt: Tocadores

en: Bitrate
pt: Taxa de bits

en: History
pt: Histórico

en: autocomplete
pt: autocompletar

en: hidden
pt: escondido

en: browsable
pt: navegável

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Sync
pt: Sincronizar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Reviews
pt: Revisões

en: Modules
pt: Módulos

en: Section
pt: Seção

en: forum
pt: fórum

en: Manage
pt: Gerenciar

en: forums
pt: fóruns

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Visible
pt: Visível

en: key
pt: chave

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Exibição

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: never
pt: nunca

en: Notes
pt: Notas

en: mail
pt: e-mail

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: actions
pt: ações

en: Text
pt: Texto

en: Icons
pt: Ícones

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: format
pt: formato

en: name
pt: nome

en: add
pt: adicionar

en: Rename
pt: Renomear

en: aggregator
pt: agregador

en: path
pt: endereço

en: theme
pt: tema

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Updates
pt: Atualizações

en: Attachment:
pt: Anexo:

en: <none>
pt: «nenhum»

en: Component
pt: Componente

en: Overall
pt: Global

en: Unassign
pt: Desassociar

en: Unassigned
pt: Não especificado

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Component:
pt: Componente:

en: Category:
pt: Categoria:

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Assigned:
pt: Designado:

en: Issues
pt: Ocorrências

en: tasks
pt: tarefas

en: task
pt: tarefa

en: Versions
pt: Versões

en: Components
pt: Componentes

en: Priorities
pt: Prioridades

en: Participant
pt: Participante

en: <all>
pt: «tudo»

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: issues
pt: ocorrências

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Issue
pt: Ocorrência

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Endereços

en: type
pt: tipo

en: subscribers
pt: leitores

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: action
pt: ação

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: Imported
pt: Importado

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Expanded
pt: Expandido

en: outline
pt: esboçar

en: administer
pt: administrar

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Year
pt: Ano

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Mission
pt: Missão

en: Database
pt: Banco de dados

en: Module
pt: Módulo

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Cacheable
pt: Armazenável em Cache

en: Filter
pt: Filtrar

en: Locale
pt: Idioma

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Photos
pt: Fotos

en: gallery
pt: galeria

en: Gallery
pt: Galeria

en: items
pt: itens

en: configure
pt: configurar

en: Items
pt: Itens

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Maximum
pt: Máximo

en: download
pt: descarregar

en: dimensions
pt: dimensões

en: compact
pt: compacto

en: help
pt: ajuda

en: home
pt: Início

en: Month
pt: Mês

en: Domain
pt: Domínio

en: cart
pt: carrinho

en: Address
pt: Endereço

en: Code
pt: Código

en: operations
pt: operações

en: By
pt: Por

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: quote
pt: cotação

en: next
pt: próximo

en: Members
pt: Membros

en: directory
pt: diretório

en: Directory
pt: Diretório

en: group
pt: grupo

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Verbose
pt: Modo detalhado

en: Forum
pt: Fórum

en: Configuration
pt: Configurações

en: Note
pt: Nota

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Papel

en: Deny
pt: Negar

en: Messaging
pt: Envio de mensagens

en: months
pt: meses

en: reset
pt: restaurar

en: Class
pt: Classe

en: Users
pt: Usuários

en: Clicks
pt: Cliques

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: description
pt: descrição

en: Provider
pt: Provedor

en: Install
pt: Instalar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Tab
pt: Aba

en: Option
pt: Opção

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Random
pt: Aleatório

en: Template
pt: Modelo

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: top
pt: topo

en: center
pt: centro

en: Profile
pt: Perfil

en: module
pt: módulo

en: text
pt: texto

en: Process
pt: Processar

en: anonymous
pt: anônimo

en: Expires
pt: Expira

en: expired
pt: expirou

en: expires
pt: expira

en: filters
pt: filtros

en: Task
pt: Tarefa

en: fields
pt: campos

en: Flag
pt: Alerta

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Metrics
pt: Métricas

en: Function
pt: Função

en: Weeks
pt: Semanas

en: Defaults
pt: Padrões

en: Additional
pt: Complemento

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Labels
pt: Rótulos

en: Folders
pt: Pastas

en: Folder
pt: Pasta

en: comments
pt: comentários

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Hidden
pt: Oculto

en: Attachments
pt: Anexos

en: Dimension
pt: Dimensão

en: Root
pt: Raiz

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: Key
pt: Chave

en: block
pt: bloco

en: Change
pt: Mudar

en: message
pt: mensagem

en: Messages
pt: Mensagens

en: Teasers
pt: Chamadas

en: Countries
pt: Países

en: Sources
pt: Fontes

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: next ›
pt: próximo ›

en: update
pt: atualizar

en: Result
pt: Resultado

en: Source
pt: Fonte

en: published
pt: publicado

en: Undo
pt: Desfazer

en: Expired
pt: Expirado

en: Languages
pt: Idiomas

en: activity
pt: atividade

en: Activity
pt: Atividade

en: Distribution
pt: Distribuição

en: Lists
pt: Listas

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: day
pt: dia

en: month
pt: mês

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: body
pt: corpo

en: Controls
pt: Controles

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Empty
pt: Vazio

en: Configurations
pt: Configurações

en: any
pt: qualquer

en: icon
pt: ícone

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Selector
pt: Seletor

en: Extend
pt: Estender

en: profile
pt: perfil

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: role
pt: papel dos usuários

en: minor
pt: menor

en: archive
pt: arquivo

en: private
pt: privado

en: Results
pt: Resultados

en: open
pt: aberto

en: Binary
pt: Binário

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: change
pt: alterar

en: Forums
pt: Fóruns

en: public
pt: público

en: Session
pt: Sessão

en: Track
pt: Rastrear

en: Permissions
pt: Permissões

en: e-mail
pt: email

en: roles
pt: papéis

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Installed
pt: Instalado

en: permission
pt: permissão

en: on
pt: em

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: address
pt: endereço

en: options
pt: opções

en: Cart
pt: Carrinho

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: filename
pt: nome do arquivo

en: Completed
pt: Concluído

en: Testing
pt: Testando

en: Unauthorized
pt: Não autorizado

en: canceled
pt: cancelada

en: completed
pt: concluído

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Gray
pt: Cinza

en: Purple
pt: Roxo

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: Formats
pt: Formatos

en: previous
pt: anterior

en: New
pt: Novo

en: summary
pt: chamada

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: image
pt: imagem

en: images
pt: imagens

en: Quota
pt: Espaço disponível

en: Environment
pt: Ambiente

en: Facets
pt: Facetas

en: Facet
pt: Faceta

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Developer
pt: Desenvolvedor

en: Story
pt: Artigo

en: Minutes
pt: Minutos

en: Workspace
pt: Área de trabalho

en: comment
pt: comentar

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: by
pt: escrito por

en: News
pt: Notícias

en: sticky
pt: destaque

en: Sticky
pt: Destacado

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: cancel
pt: cancelar

en: users
pt: usuários

en: Tabs
pt: Abas

en: disable
pt: desativar

en: date
pt: data

en: Limits
pt: Limites

en: responses
pt: respostas

en: low
pt: baixo

en: high
pt: alto

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Select
pt: Selecionar

en: is
pt: é

en: log
pt: registro

en: small
pt: pequeno

en: large
pt: grande

en: Administrators
pt: Administradores

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Authors
pt: Autores

en: Input
pt: Entrada

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: translation
pt: tradução

en: Translation
pt: Tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Pink
pt: Rosa

en: fieldset
pt: conjunto de campos

en: collapsed
pt: recolhido

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Form
pt: Formulário

en: Publish
pt: Publicar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: weeks
pt: semanas

en: Permission
pt: Permissão

en: Next >
pt: Próximo >

en: test
pt: teste

en: parent
pt: superior

en: Participants
pt: Participantes

en: Two
pt: Dois

en: Three
pt: Três

en: arguments
pt: argumentos

en: Green
pt: Verde

en: Profiles
pt: Perfis

en: Classes
pt: Turmas

en: Reply
pt: Responder

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Installation
pt: Instalação

en: Orange
pt: Laranja

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Directories
pt: Diretórios

en: Extension
pt: Extensão

en: Services
pt: Serviços

en: Keys
pt: Chaves

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Expand
pt: Expandir

en: Administrator
pt: Administrador

en: Brand
pt: Marca

en: Available
pt: Disponível

en: Contexts
pt: Contextos

en: Aggregate
pt: Agregar

en: Set
pt: Definir

en: Sizes
pt: Tamanhos

en: Addresses
pt: Endereços

en: empty
pt: vazio

en: Interests
pt: Interesses

en: taxonomy
pt: taxonomia

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Values
pt: Valores

en: Subscriber
pt: Usuário inscrito

en: Context
pt: Contexto

en: Pager
pt: Paginador

en: argument
pt: argumento

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Featured
pt: Destacado

en: contains
pt: contendo

en: Headline
pt: Título

en: import
pt: importar

en: types
pt: tipos

en: Any
pt: Qualquer

en: modules
pt: módulos

en: setting
pt: configuração

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: daily
pt: diário

en: weekly
pt: semanal

en: Emails
pt: E-mails

en: Authorization
pt: Autorização

en: Setting
pt: Configuração

en: Domains
pt: Domínios

en: string
pt: expressão

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: and
pt: e

en: unassign
pt: desassociar

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: custom
pt: personalizado

en: Member
pt: Membro

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Errors
pt: Erros

en: field
pt: campo

en: Formatter
pt: Formatador

en: Metric
pt: Metrico

en: Regions
pt: Regiões

en: Decline
pt: Recusar

en: database
pt: banco de dados

en: Element
pt: Elemento

en: Fonts
pt: Fontes

en: Currencies
pt: Moedas

en: Activities
pt: Atividades

en: Enter
pt: Entrar

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: VAT
pt: IVA

en: codes
pt: códigos

en: Importing
pt: Importando

en: Dates
pt: Datas

en: Validator
pt: Validador

en: addresses
pt: endereços

en: quantity
pt: quantidade

en: number
pt: número

en: monthly
pt: mensal

en: expanded
pt: expandido

en: export
pt: exportar

en: sunday
pt: domingo

en: monday
pt: segunda-feira

en: Instances
pt: Instâncias

en: Admin
pt: Administrar

en: tuesday
pt: terça-feira

en: wednesday
pt: quarta-feira

en: thursday
pt: quinta-feira

en: friday
pt: sexta-feira

en: saturday
pt: sábado

en: permissions
pt: permissões

en: Control
pt: Controlar

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Bundle
pt: Pacote

en: host
pt: servidor

en: Click
pt: Clique

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: priority
pt: prioridade

en: Alerts
pt: Alertas

en: Localization
pt: Idiomas

en: locale
pt: idioma

en: Draft
pt: Rascunho

en: Tests
pt: Testes

en: Mappings
pt: Mapeamentos

en: notes
pt: notas

en: label
pt: rótulo

en: unassigned
pt: não atribuído

en: Initializing.
pt: Iniciando.

en: Providers
pt: Provedores/Serviços

en: form
pt: formulário

en: alert
pt: alerta

en: Callback
pt: Retorno

en: Education
pt: Educação

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Verify
pt: Verificar

en: And
pt: E

en: ends
pt: termina com

en: Displays
pt: Exibições

en: filter
pt: filtro

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Dependency
pt: Dependência

en: Resource
pt: Recurso

en: Mask
pt: Máscara

en: folder
pt: pasta

en: language
pt: idioma

en: Locales
pt: Idiomas

en: book
pt: livro

en: refresh
pt: atualizar

en: Names
pt: Nomes

en: Styles
pt: Estilos

en: Serialized
pt: Serializado

en: support
pt: suporte

en: Alert
pt: Alerta

en: Authorizations
pt: Autorizações

en: Authorized
pt: Autorizado

en: Ready
pt: Pronto

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Queries
pt: Consultas

en: Elements
pt: Elementos

en: Facility
pt: Instalação

en: currency
pt: moeda

en: Library
pt: Biblioteca

en: Fulfillment
pt: Preenchimento.

en: Progress
pt: Progresso

en: set
pt: definir

en: dependencies
pt: dependências

en: Unique
pt: Único

en: members
pt: membros

en: Seven
pt: Sete

en: styles
pt: Estilos

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Dependencies
pt: Dependências

en: languages
pt: idiomas

en: profiles
pt: perfis

en: schedule
pt: agenda

en: schedules
pt: agendamentos

en: messages
pt: mensagens

en: Entities
pt: Entidades

en: attribute
pt: atributo

en: E-mails
pt: Emails

en: Shop
pt: Comprar

en: static
pt: estático

en: draft
pt: rascunho

en: visible
pt: visível

en: item | items
pt[0]: item
pt[1]: itens

en: Four
pt: Quatro

en: confirm
pt: confirmar

en: save
pt: salvar

en: Pane
pt: Painel

en: statistics
pt: estatísticas

en: progress
pt: progresso

en: contexts
pt: contextos

en: administration
pt: Administração

en: Places
pt: Lugares

en: files
pt: arquivos

en: Display:
pt: Exibição:

en: Uninstalled
pt: Desinstalado

en: Panes
pt: Painéis

en: Industry
pt: Indústria

en: teasers
pt: resumos

en: titles
pt: títulos

en: entity
pt: entidade

en: Inputs
pt: Entradas

en: Instance
pt: Instância

en: currencies
pt: moedas

en: entities
pt: entidades

en: blocks
pt: blocos

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Breakpoint
pt: Ponto de interrupção

en: activities
pt: atividades

en: Dropbutton
pt: Botão suspenso

en: Serializer
pt: Serializador

[ctx: Validation]
en: Range
pt: Alcance

en: authorized
pt: autorizado

en: bundles
pt: pacotes

en: Serialization
pt: Serialização

[ctx: With components]
en: Extend
pt: Estender

en: Formula
pt: Fórmula

en: Passwords
pt: Senhas

en: Workspaces
pt: Espaços de trabalho

en: Carts
pt: Carrinhos

en: workspace
pt: espaço de trabalho

en: workspaces
pt: espaços de trabalho

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho
