Language Negotiation Url Matrix (2.0.2) - en to cs translation catalogue (23 entries)

en: Language
cs: Jazyk

en: Domain
cs: Doména

en: Code
cs: Kód

en: Destination
cs: Cíl

en: Key
cs: Klíč

en: Source
cs: Zdroj

en: About
cs: Popis

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Path prefix
cs: Prefix cesty

en: language
cs: jazyk

en: Part of the URL that determines language
cs: Část URL adresy, která určuje jazyk

en: @name field is required.
cs: Pole @name je povinné.

en: Path prefix configuration
cs: Konfigurace předpony cesty

en: Domain configuration
cs: Konfigurace domény

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
cs: Předpona cesty pro jazyk %language (%langcode) - výchozí jazyk

en: %language (%langcode) path prefix
cs: Předpona cesty pro jazyk %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
cs: Doména pro %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
cs: Předpona nesmí obsahovat lomítko.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
cs: Předpona %value pro jazyk %language není jedinečná.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
cs: Doména %value pro jazyk %language není jedinečná.

en: The domain may not be left blank for %language.
cs: Pro jazyk %language nemůže doména  zůstat prázdná.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
cs: Doména pro jazyk %language může obsahovat pouze doménové jméno (bez koncového lomítka, protokolu a/nebo portu).

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
cs: Doménová jména pro tyto jazyky. <strong>Změna hodnot může narušit existující URL adresy. V produkčním prostředí používejte opatrně. </strong> Příklad: Nastavení domény "de.example.com" pro Německý jazyk vygeneruje URL adresu "http://de.example.com/contact".
