Language Negotiation Url Matrix (2.0.6) - en to ja translation catalogue (23 entries)

en: Language
ja: 言語

en: Domain
ja: ドメイン

en: Code
ja: コード

en: Destination
ja: 行き先

en: Key
ja: キー

en: Source
ja: ソース

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Path prefix
ja: パス接頭語

en: language
ja: 言語

en: Part of the URL that determines language
ja: 言語判定用のURL部分

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Path prefix configuration
ja: パスプレフィックス設定

en: Domain configuration
ja: ドメインの設定

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ja: %language （%langcode）パスプリフィックス（デフォルト言語）

en: %language (%langcode) path prefix
ja: %language（%langcode）パスプレフィクス

en: %language (%langcode) domain
ja: %language（%langcode）ドメイン

en: The prefix may not contain a slash.
ja: プレフィクスにはスラッシュを含めないでください。

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ja: %languageのプレフィクス「%value」がすでに存在します。

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ja: %language のドメイン（%value）が一意ではありません。

en: The domain may not be left blank for %language.
ja: %language のドメインを空欄にはできません。

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
ja: %language のドメインにはドメイン名のみを含めることができます。末尾のスラッシュやプロトコル、ポートは含むことができません。

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
ja: これらの言語に使用するドメイン名。<strong>この値に変更を加えると、既存の URL が動作しなくなります。</strong> 例: ドイツ語の言語ドメインとして「de.example.com」を指定すると、URL は「http://de.example.com/contact」のようになります。
