Language Negotiation Url Matrix (2.0.6) - en to nl translation catalogue (23 entries)

en: Language
nl: Taal

en: Domain
nl: Domein

en: Destination
nl: Bestemming

en: Key
nl: Sleutel

en: Source
nl: Bron

en: About
nl: Over

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Path prefix
nl: Padvoorvoegsel

en: language
nl: taal

en: Part of the URL that determines language
nl: Deel van de URL dat de taalherkenning bepaalt

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Path prefix configuration
nl: Padvoorvoegsel-instellingen

en: Domain configuration
nl: Domeinconfiguratie

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
nl: Padvoorvoegsel %language (%langcode) (Standaard taal)

en: %language (%langcode) path prefix
nl: Padvoorvoegsel %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
nl: Domein %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
nl: Het voorvoegsel mag geen slash bevatten.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
nl: Het voorvoegsel voor %language, %value, is niet uniek.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
nl: Het domein voor %language, %value, is niet uniek.

en: The domain may not be left blank for %language.
nl: Het domein voor %language mag niet leeg zijn.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
nl: Het domein voor %language mag alleen de domeinnaam bevatten, niet beginnen met een slash, protocol en/of poort.

en: %title is not valid.
nl: %title is ongeldig.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
nl: Domeinnamen die gebruikt worden voor deze talen. <strong>Het wijzigen van deze waardes kan bestaande URLs ongeldig maken. Wees voorzichtig met deze instelling in een productieomgeving.</strong>  Bijvoorbeeld: "de.example.com" instellen als taaldomein voor Duits resulteert in een URL als "http://de.example.com/contact".
