Custom Language field (8.x-1.4) - en to nl translation catalogue (25 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Language
nl: Taal

en: Edit
nl: Bewerken

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Display
nl: Weergeven

en: Enabled languages
nl: Ingeschakelde talen

en: Native name
nl: Naam in eigen taal

en: Language code
nl: Taalcode

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Direction
nl: Richting

en: Are you sure you want to delete the language %name?
nl: Weet u zeker dat u de taal %name wilt verwijderen?

en: Language name
nl: Taalnaam

en: Custom language
nl: Aangepaste taal

en: Add custom language
nl: Aangepaste taal toevoegen

en: Save language
nl: Taal opslaan

en: Field types
nl: Veldtypes

en: %field cannot contain any markup.
nl: %field mag geen opmaak bevatten.

en: Other languages
nl: Andere talen

en: Current interface language
nl: Huidige interfacetaal

en: Author's preferred language
nl: Taalvoorkeur van de auteur

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Site's default language (@language)
nl: Standaardtaal van de site (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
nl: Gebruik voor uitwisselbaarheid de taalcodes zoals <a href=":w3ctags">gedefinieerd door de W3C</a>, <em>bijvoorbeeld: "en", "en-gb" en "zh-hant"</em>.

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
nl: %field moet een valide taaltag zijn volgens de <a href=":url">definitie van het W3C</a>.
