Custom Language field (8.x-1.6) - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Language
pt: Idioma

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Display
pt: Exibição

en: Enabled languages
pt: Idiomas habilitados

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Direction
pt: Direção

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar o idioma %name?

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Custom language
pt: Idioma personalizado

en: Add custom language
pt: Novo idioma personalizado

en: Save language
pt: Salvar idioma

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: %field cannot contain any markup.
pt: %field não pode conter markup.

en: Author's preferred language
pt: Idioma preferido do autor

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.

en: Site's default language (@language)
pt: Idioma padrão do site (@language)

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
pt: Para interoperabilidade, use códigos de idioma como <a href=":w3ctags">definidos pelo W3C</a><em>Exemplos: "en", "en-gb" e "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
pt: %field deve ser uma tag de idioma válido como <a href=":url">definido pelo W3C</a>.
