Layout Builder Kit (8.x-1.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (64 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: title
ru: заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Top
ru: Вверху

en: Large
ru: Большой

en: View
ru: Просмотр

en: Modules
ru: Модули

en: Image ID
ru: ID изображения

en: Text
ru: Текст

en: Created
ru: Создано

en: Add block
ru: Добавить блок

en: CSS class
ru: CSS-класс

en: Bottom
ru: Снизу

en: Custom
ru: Собственная

en: Revisions
ru: Редакции

en: Authored by
ru: Автор

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Medium
ru: Средний

en: System
ru: Система

en: Display title
ru: Отображать заголовок

en: Link URL
ru: URL ссылки

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Revert
ru: Вернуть

en: icon
ru: иконка

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Block ID
ru: ID блока

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: CSS Class
ru: CSS Класс

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Layout Builder
ru: Конструктор макета

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Rich text
ru: Продвинутый текст

en: "@block" block
ru: Блок "@block"
