Layout Components (3.0.1) - en to pt translation catalogue (104 entries)

en: Title
pt: Título

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Disable
pt: Desabilitar

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Top
pt: Superior

en: View
pt: Ver

en: Section
pt: Seção

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Exibição

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: All
pt: Tudo

en: Bottom
pt: Inferior

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Fields
pt: Campos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: General
pt: Geral

en: Colors
pt: Cores

en: Border
pt: Borda

en: Align
pt: Alinhamento

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Folder
pt: Pasta

en: Full
pt: Completo

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Red
pt: Vermelho

en: Slow
pt: Devagar

en: Fast
pt: Rápido

en: Reference
pt: Referência

en: Style
pt: Estilo

en: Orientation
pt: Orientação

en: Max
pt: Máx

en: Purple
pt: Roxo

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Orange
pt: Laranja

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Title color
pt: Cor do título

en: Radius
pt: Raio

en: About
pt: Sobre

en: Column
pt: Coluna

en: Regions
pt: Regiões

en: Step
pt: Passo

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Ratio
pt: Razão

en: Pause
pt: Pausa

en: Styles
pt: Estilos

en: Reference field
pt: Campo de referência

en: Animate
pt: Animar abertura

en: Configure column
pt: Configurar coluna

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: Structure
pt: Estrutura

en: Title type
pt: Tipo de titulo

en: Select field
pt: Selecionar campo

en: Long text
pt: Texto longo

en: Edit @title
pt: Editar @title

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Remove block
pt: Remover bloco

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência (clipboard)

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: %name is not a valid number.
pt: %name não é um número válido.

en: Whether the slider represents a range.
pt: Quer que o controle deslizante represente uma variação.

en: Some default color styles for ease of use
pt: Alguns estilos de cores predefenidos para facilidade de utilização

en: Display Values
pt: Exibir valores

en: Display Values Format
pt: Formatar a exibição de valores

en: %name must be higher than or equal to %min.
pt: %name precisa ser maior ou igual a %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
pt: %name precisa ser menor ou igual a %max.

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: @entity being viewed
pt: @entity sendo vista

en: Choose a layout for this section
pt: Escolha um layout para esta seção

en: Media Library thumbnail (220×220)
pt: Miniatura da biblioteca de mídia (220x220)
