Layout Components (8.x-1.16-beta2) - en to ja translation catalogue (90 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Disable
ja: 無効

en: On
ja: オン

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: default
ja: デフォルト

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: View
ja: ビュー

en: Section
ja: セクション

en: Anchor
ja: アンカー

en: Display
ja: 表示

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: All
ja: すべて

en: Bottom
ja: ボトム

en: Url
ja: URL

en: Off
ja: オフ

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Fields
ja: フィールド

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Maximum
ja: 最大

en: Range
ja: 範囲

en: Medium
ja: 中程度

en: General
ja: 全般

en: Border
ja: ボーダー

en: Align
ja: 配置

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: Full
ja: すべて

en: Manual
ja: 手動

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Red
ja: レッド

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: Reference
ja: 参照

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Max
ja: 最大

en: Node reference
ja: ノード参照

en: Minimum
ja: 最小

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Title color
ja: タイトル色

en: About
ja: アバウト

en: Column
ja: カラム

en: Regions
ja: リージョン

en: Step
ja: ステップ

en: Add new block
ja: ブロックを追加

en: Border size
ja: 境界線のサイズ

en: Styles
ja: スタイル

en: Interface
ja: インターフェース

en: Configure column
ja: カラムの設定

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Structure
ja: サイト構築

en: Long text
ja: 長い文章

en: Edit @title
ja: @title を編集

en: Remove block
ja: ブロックを削除

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Video type
ja: 動画タイプ

en: %name is not a valid number.
ja: %nameは有効な数値ではありません。

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: %name must be higher than or equal to %min.
ja: %name は%min以上でなくてはなりません。

en: %name must be lower than or equal to %max.
ja: %name は%max以下でなければなりません。

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: Choose a layout for this section
ja: このセクションのレイアウトを選択

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)
