Layout Components (8.x-1.17-beta2) - en to pl translation catalogue (91 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Type
pl: Typ

en: Description
pl: Opis

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Size
pl: Rozmiar

en: None
pl: Brak

en: default
pl: domyślny

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Label
pl: Etykieta

en: Default
pl: Domyślny

en: Background
pl: Tło

en: Top
pl: Góra strony

en: Section
pl: Sekcja

en: Text
pl: Tekst

en: Theme
pl: Skórka

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Vertical
pl: Pionowo

en: All
pl: Wszystko

en: Bottom
pl: Dół strony

en: To
pl: Do

en: From
pl: Od

en: Custom
pl: Własne

en: Fields
pl: Pola

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Range
pl: Zasięg

en: Medium
pl: Średnie

en: General
pl: Ogólne

en: Colors
pl: Kolory

en: Border
pl: Obramowanie

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Color
pl: Kolor

en: Button
pl: Przycisk

en: Full
pl: Pełny

en: Manual
pl: Ręczne

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Red
pl: Czerwony

en: Slow
pl: Wolno

en: Fast
pl: Szybko

en: Reference
pl: Referencja

en: Video
pl: Wideo

en: Style
pl: Styl

en: Orientation
pl: Orientacja

en: Purple
pl: Purpurowy

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Misc
pl: Różne

en: Orange
pl: Pomorańczowy

en: Change layout
pl: Zmień układ

en: Border color
pl: Kolor ramki

en: About
pl: O stronie

en: Column
pl: Kolumna

en: Regions
pl: Regiony

en: Step
pl: Krok

en: Opacity
pl: Przeźroczystość

en: Border size
pl: Rozmiar konturu

en: Pause
pl: Pauza

en: Play
pl: Odtwórz

en: Card
pl: Karta

en: Styles
pl: Style

en: Interface
pl: Interfejs

en: Configure column
pl: Konfiguracja kolumny

en: Entity Type
pl: Typ encji

en: %name must be a number.
pl: %name musi być liczbą.

en: Structure
pl: Struktura

en: Title type
pl: Typ tytułu

en: Edit @title
pl: Edytuj @title

en: Remove block
pl: Usuń blok

en: Copy to clipboard
pl: Skopiuj do schowka

en: Video URL
pl: URL Wideo

en: Spacing
pl: Odstępy

en: Additional classes
pl: Dodatkowe klasy

en: Accordion item
pl: Element akordeonowy

en: %name is not a valid number.
pl: Wartość elementu %name nie jest prawidłowym numerem.

en: Clipboard
pl: Schowek

en: %name must be higher than or equal to %min.
pl: Wartość elementu %name musi być większa lub równa %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
pl: Wartość elementu %name musi być mniejsza lub równa %max.

en: Large (480×480)
pl: Duży (480×480)

en: Medium (220×220)
pl: Średni (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pl: Mały (100×100)

en: @entity being viewed
pl: Przeglądanie @entity

en: Media Library thumbnail (220×220)
pl: Miniaturka biblioteki mediów (220x220)
