Layout Components (8.x-1.18-beta2) - en to hu translation catalogue (93 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Type
hu: Típus

en: Description
hu: Leírás

en: Disable
hu: Letiltás

en: Size
hu: Méret

en: None
hu: Nincs

en: Image
hu: Kép

en: Center
hu: Középen

en: Settings
hu: Beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background
hu: Háttér

en: Top
hu: Teteje

en: Section
hu: Szakasz

en: Text
hu: Szöveg

en: Theme
hu: Smink

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: All
hu: Mind

en: Bottom
hu: Alja

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Custom
hu: Egyéni

en: Fields
hu: Mezők

en: Video Upload
hu: Videó feltöltés

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Range
hu: Tartomány

en: Medium
hu: Közepes

en: General
hu: Általános

en: Colors
hu: Színek

en: Border
hu: Keret

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Basic
hu: Alap

en: Color
hu: Szín

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Folder
hu: Mappa

en: Full
hu: Teljes

en: Manual
hu: Kézi

en: Font size
hu: Betűméret

en: Configure block
hu: Blokk beállítása

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Red
hu: Vörös

en: Slow
hu: Lassú

en: Fast
hu: Gyors

en: Reference
hu: Referencia

en: Video
hu: Videó

en: Style
hu: Stílus

en: Orientation
hu: Tájolás

en: Max
hu: Legfeljebb

en: Purple
hu: Bíbor

en: Tabs
hu: Fülek

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Misc
hu: Egyéb

en: Orange
hu: Narancs

en: Change layout
hu: Elrendezés módosítása

en: Border color
hu: Keretszín

en: About
hu: Leírás

en: Column
hu: Oszlop

en: Regions
hu: Régiók

en: Step
hu: Lépés

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Add new block
hu: Új blokk hozzáadása

en: Border size
hu: Szegély mérete

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Card
hu: Kártya

en: Styles
hu: Stílusok

en: Interface
hu: Felület

en: Animate
hu: Lejátszó szétnyitása / összecsukása

en: Configure column
hu: Oszlop beállítása

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: %name must be a number.
hu: %name értékének számnak kell lennie.

en: Structure
hu: Felépítés

en: Title type
hu: Címtípus

en: Remove block
hu: Blokk eltávolítása

en: Title Color
hu: Cím színe

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Accordion item
hu: Harmónika elem

en: %name is not a valid number.
hu: %name nem egy érvényes szám.

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Steel Blue
hu: Acélkék

en: %name must be higher than or equal to %min.
hu: %name nagyobb vagy egyenlő kell legyen, mint %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
hu: %name kisebb vagy egyenlő kell legyen, mint %max.

en: Large (480×480)
hu: Nagy (480×480 képpont)

en: Medium (220×220)
hu: Közepes (220×220 képpont)

en: Thumbnail (100×100)
hu: Bélyegkép (100×100 képpont)

en: @entity being viewed
hu: @entity megtekintés alatt

en: Choose a layout for this section
hu: Elrendezés kiválasztása ehhez a szakaszhoz

en: Media Library thumbnail (220×220)
hu: Médiakönyvtár bélyegkép (220×220)
