Layout Components (8.x-1.25-beta2) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Item
fr: Élément

en: Disable
fr: Désactiver

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: View
fr: Voir

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: All
fr: Tout

en: Bottom
fr: Bas

en: Url
fr: URL

en: Off
fr: Désactivé

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Fields
fr: Champs

en: Video Upload
fr: Transfert vidéo

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Range
fr: Intervalle

en: Medium
fr: Moyen

en: General
fr: Général

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Align
fr: Aligner

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Color
fr: Couleur

en: Folder
fr: Répertoire

en: Full
fr: Complet

en: Manual
fr: Manuel

en: Font size
fr: Taille de police

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Red
fr: Rouge

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: Reference
fr: Référence

en: Video
fr: Vidéo

en: Max
fr: Maximum

en: Purple
fr: Violet

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Misc
fr: Divers

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Radius
fr: Rayon

en: About
fr: À propos

en: Column
fr: Colonne

en: Regions
fr: Régions

en: Step
fr: Étape

en: Opacity
fr: Opacité

en: Add new block
fr: Ajouter un nouveau bloc

en: Border size
fr: Taille du bord

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Play
fr: Lecture

en: Reference field
fr: Champ de référence

en: Animate
fr: Animer

en: Configure column
fr: Configurer la colonne

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: Title type
fr: Type de titre

en: Select field
fr: Sélectionner un champ

en: Long text
fr: Texte long

en: Edit @title
fr: Modifier @title

en: Remove block
fr: Retirer le bloc

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Spacing
fr: Espacement

en: Video type
fr: Type vidéo

en: %name is not a valid number.
fr: %name n'est pas un nombre valide.

en: %name must be higher than or equal to %min.
fr: %name doit être supérieur ou égal à %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
fr: %name doit être inférieur ou égal à %max.

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: @entity being viewed
fr: @entity actuellement vu(e)

en: Choose a layout for this section
fr: Choisir une mise en page pour cette section

en: Media Library thumbnail (220×220)
fr: Vignette de la médiathèque (220x220)
