Layout Components (8.x-1.28-beta2) - en to ru translation catalogue (116 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Item
ru: Элемент

en: Type
ru: Тип

en: Description
ru: Описание

en: Disable
ru: Отключить

en: On
ru: Вкл

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Size
ru: Размер

en: Links
ru: Ссылки

en: None
ru: Нет

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Settings
ru: Настройки

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Top
ru: Вверху

en: View
ru: Просмотр

en: Section
ru: Раздел

en: Anchor
ru: Якорь

en: Display
ru: Отображение

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: All
ru: Все

en: Bottom
ru: Снизу

en: Url
ru: Url-адрес

en: Off
ru: Выкл

en: To
ru: Кому

en: From
ru: От

en: Custom
ru: Собственная

en: Fields
ru: Поля

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Maximum
ru: Максимум

en: Range
ru: Диапазон

en: Medium
ru: Средний

en: General
ru: Общий

en: Colors
ru: Цвета

en: Border
ru: Рамка

en: Align
ru: Выравнивание

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Basic
ru: Основное

en: Color
ru: Цвет

en: Folder
ru: Папка

en: Full
ru: Полный

en: Manual
ru: Вручную

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Red
ru: Красный

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: Reference
ru: Связь

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Max
ru: Макс

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Node reference
ru: Связь с материалом

en: Minimum
ru: Минимум

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Misc
ru: Разное

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Auto
ru: Авто

en: Change layout
ru: Сменить макет

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Title color
ru: Цвет заголовка

en: Radius
ru: Радиус

en: About
ru: Информация

en: Column
ru: Колонка

en: Regions
ru: Области

en: Step
ru: Шаг

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Border size
ru: Размер границы

en: Pause
ru: Пауза

en: Full width
ru: На всю длину

en: Play
ru: Играть

en: Styles
ru: Стили

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: Structure
ru: Структура

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Select field
ru: Выберите поле

en: Long text
ru: Длинный текст

en: Edit @title
ru: Редактировать @title

en: Remove block
ru: Удалить блок

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Extra classes
ru: Дополнительные классы

en: Spacing
ru: Интервалы

en: Additional classes
ru: Дополнительные классы

en: Upload video
ru: Загрузка видео

en: Margin Top
ru: Отступ Сверху

en: Margin Bottom
ru: Отступ Снизу

en: Video type
ru: Тип видео

en: %name is not a valid number.
ru: Значение %name не является допустимым числом.

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: %name must be higher than or equal to %min.
ru: Значение "%name" должно быть больше или равно %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ru: Значение %name должно быть меньше или равно %max.

en: Large (480×480)
ru: Большой (480×480)

en: Medium (220×220)
ru: Средний (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ru: Миниатюра (100×100)

en: Top padding
ru: Внутренний отступ сверху

en: Bottom padding
ru: Внутренний отступ снизу

en: @entity being viewed
ru: @entity просматривается

en: Choose a layout for this section
ru: Выбрать макет для этого раздела

en: Media Library thumbnail (220×220)
ru: Миниатюра библиотеки медиа (220×220)

en: Border type
ru: Тип рамки
